Jak to vypadá, když navrhuje designérka byt sama sobě

Halka Freidingerová se spolu se svou kolegyní Lucií Barešovou zabývají navrhováním interiérů. Jedním z jejich nejdůležitějších počinů bylo vytvoření bydlení pro jednu z nich – Halku, která se s rodinou přestěhovala do pražské novostavby 3+kk. Tato realizace dokonce zvítězila v soutěži Interiér roku 2015 v kategorii Soukromý interiér v novostavbě.

Jak to vypadá, když navrhuje designérka byt sama sobě
Jak to vypadá, když navrhuje designérka byt sama sobě (Zdroj: archiv redakce)

Velkou výhodou bylo, že si Halka s manželem koupili byt ještě před dokončením a mohli do jeho podoby zasahovat ještě v průběhu stavby: „Můj muž žije celý život v této části Prahy a měl proto tento projekt dlouho vyhlídnutý. Měli jsme tím pádem možnost si vybrat byt v posledním patře s výhledem na jih. Díky mně bylo změn poměrně hodně, můj muž by to nechal skoro beze změn. Klientské změny jsou náročné jak finančně, tak časově. Ale pro člověka z mého oboru byly životně důležité,“ vysvětluje s úsměvem Halka.

Naštěstí v případě tohoto projektu neplatily časté hororové scénáře, které lidé po převzetí bytů v novostavbách zažívají. „Nechávali jsme si byt zkontrolovat před převzetím člověkem, který viděl hodně projektů a byl mile překvapený kvalitou provedení všech prací. Jen podlaha na balkoně se nechávala dorovnat. Letos se podlahy na všech objektech jedné etapy nechávaly měnit na dřevoplastové dlaždice.“

Podlaha a dveře podle představ

Designérka, která má ráda přírodní materiály, se rozhodla změnit podlahu: „Podlaha měla být původně laminátová v dekoru javoru. My jsme věděli, že chceme dřevo. A tak jsme vybrali třívrstvou plovoucí dubovou, olejovanou. Dub mám nejraději, velmi dobře se s ním kombinují ostatní barvy v interiéru. Působí naprosto přirozeně,“ vysvětluje své pohnutky Halka.

Také dveře nevyhovovaly Halčině představě světlého, vzdušného interiéru: „Interiérové dveře měly být tmavé wenge s podivnou strukturou skla jménem činčila. Změnila jsem je na naše oblíbené bílé dveře od Sapeli s čirým sklem a s tou nejhezčí proporcí skla a rámu. Prosklené jsou v bytě dvoje, ostatní hladké plné. S dveřmi od Sapeli máme velmi dobrou zkušenost, jsou pěkné a navíc kvalitní, vydrží i řádění dětí.“

Zásadně pomohla změna dispozice

V ateliéru In2 má Halka na starosti barevnost, dekor a dekorace, kolegyně Lucie Barešová se zabývá řešením dispozic bytů, nábytkem a osvětlením. Zasahovala i v Halčině bytě. Její vliv se projevil v novém uspořádání koupelny a toalety, chodby a komory. Toaleta byla v původním upořádání zbytečně dlouhá, komora zase neprakticky zastrčená u ložnice. Díky Luciiným návrhům byl využit doslova každý centimetr prostoru.

Lucie navrhla i knihovnu, která lemuje vstup do obývacího prostoru a zároveň tvoří clonu kuchyňskému koutu.

„Developer zvolil standardní dispozici a kuchyň byla myslím do L podél okna. Takto řešenou dispozici s knihovnou vymyslela moje kolegyně, aby se nějakým způsobem vyrovnala s tím čtvercovým tvarem obývacího pokoje a aby při vstupu člověk neviděl hned do kuchyně. Vznikl tak koridor, který vás navede doprostřed obývacího pokoje a kuchyň vnímáte až na druhý pohled. Mám moc ráda, když nějaký kus nábytku nebo nábytků zasahuje do prostoru. Velké množství interiérů vypadá tak, že nábytek jen opisuje stěny a uprostřed je prázdno. A to nefunguje dobře,“ vysvětluje Halka.

Jak to vypadá, když navrhuje designérka byt sama sobě
Jak to vypadá, když navrhuje designérka byt sama sobě
Jak to vypadá, když navrhuje designérka byt sama sobě
Jak to vypadá, když navrhuje designérka byt sama sobě
Jak to vypadá, když navrhuje designérka byt sama sobě
Jak to vypadá, když navrhuje designérka byt sama sobě

Tyrkysová v hlavní roli

Hlavní obytný prostor zaujme převažující modrou tyrkysovou barvou. „Tyrkysová se postupně stala jednou z mých oblíbených barev. Stejně jako na oblečení se dá říct, že sluší každému člověku tak i interiéru. Samozřejmě jde o to, jaké další barvy s ní zkombinujete. Je to studená barva, ale přitom veselá a to mě na ní baví. Vždy, když začínám vymýšlet nějaký interiér, musím mít nějaký barevný základ, příběh. Musím se od něčeho odpíchnout. Tady to byla tyrkysová. Navíc mám ráda kombinaci zelenkavé a tyrkysové, často ji používám v dětských interiérech. Vnímám ji jako neutrální barevnost, jak pro holky, tak pro kluky. To znamená, že se dají dekorace z dětského pokoje použít v obývacím pokoji nebo ložnici a obráceně,“ vysvětluje Halka.

Jak se dělá útulný byt

Zařizovací předměty ukazují na úctu majitelky bytu ke starým věcem. Jen jim dala nový nátěr a mohou složit dál. „Kulatý stoleček mi dali rodiče mého muže. Měli ho na chatě, nechtěli ho, k mému velkému štěstí ještě spolu se dvěma křesílky, do bytu se ale vešlo jen jedno. Tonetky jsem našla na Vinohradech u kontejneru. Už tehdy jsem věděla, že je udělám různobarevné. Malá posltrovaná stolička v předsíni je po sestře mého dědy. Starý perforovaný plechový koš na odpadky jsem našla na chatě po dědečkovi manžela. Natřela jsem ho na tyrkysovo. Spolu s tonetkami to byl jeden z prvních kousků vybavení, které jsem měla pro byt nachystaný. To ještě neexistovala ani hrubá stavba,“ usmívá se Halka.

Ještě dodala, proč tak ráda ve svých interiérech využívá staré věci: „Došly jsme s kolegyní k názoru, že útulný a harmonický interiér nelze udělat bez tří věcí – dřeva, knih a starých věcí. Ty dodají interiéru ducha a atmosféru. Knihy mám po rodičích, měli jich obrovské množství, já si nechala tak sedminu.“

Něžná krajka na stěně

Vstupní prostory zdobí dekor něžné krajky, které vycházejí z perforovaných zídek, které objevila na ostrově Fuerteventura. Dynamiku bytu dodávají polepy. Hned u vstupu nepřehlédnete dvojici surfařů a polep vytvořený z fotky syna na motorce.

Bytem procházejí motivy aut – v obývacím pokoji je obraz s motivem Saaba, který nechala kdysi vyrobit manželovi, který tito dnes již neexistující značku miluje. Další motivy „kár“ najdete na stěnách synova pokojíku.

Koupelna v maximální jednoduchosti

Koupelna získala vlivem změny dispozice jednoduchou účelnou podobu. Ani s dekorem to majitelka nepřeháněla, zařizovací předměty nechala původní od developera, protože byly prosté a nerušily. „Myslím, že je fajn, když se dá obecně někde ušetřit. Není umění udělat interiér celý draze. Nemám potřebu mít jakkoli zajímavou nebo luxusní koupelnu. Musí být ale útulná, funkční a nesmí vyčnívat z celku. Když otevřu dveře do koupelny nebo na WC, musí to hrát dobře dohromady s předsíní a ve všech pohledech a průhledech. A opět mám svoje pravidlo, nejútulnějším a zásadním materiálem v koupelně je dřevo.“

Jen jednu věc by s odstupem času změnila, a to formát obkladů. Použila by obklad v rozměru 10 x 10 cm místo 15 x 15 cm.

Ložnice s neviditelným úložným prostorem

Ložnice slouží nejen ke spánku, ale jako hlavní úložný prostor. Přesto byste na první pohled mohli rozsáhlou sestavu skříní přehlédnout, protože je v hladkém bílém dekoru situovaná na stěnu vstupních dveří. Ostatní stěny jsou dekorované jednoduchým obdélníkovým motivem ve světle šedé barvě. Stěnu proti posteli zdobí obrázky s fotkami z rodinného alba. Nad postelí visí mapa světa, kterou chtěl manžel někde v bytě umístit.

V dětském pokoji jako v celém bytě převládá tyrkysová doplněná zelenou barvou. Nábytek je typový, dnes už by Halka raději volila atypický.

Je jednodušší navrhovat interiér pro cizí, nebo vlastní?

„Jak v čem. Nejtěžší pro mě bylo, rozhodnout se pro jednu linii a jeden příběh. Dělaly jsme už tolik interiérů a v každém bylo něco, co jsem chtěla použít ve svém, tedy to bylo ze začátku až na zbláznění. ???? Já si hlavně na této realizaci chtěla navíc vyzkoušet hodně nových nápadů a technik a dotáhnout vše do každého detailu. Což dělám samozřejmě i u zakázek, ale v případě zakázek je to časově omezené. Ve vlastním bytě můžete vymýšlet dál a dál a to je mi dneska trochu líto, protože už není moc co vymýšlet a zařizovat. Tak jsem alespoň minulý týden nechala obývací pokoj vymalovat na šedo a chci si vyzkoušet úplně nové dekorování stěn. Jednodušší jsem to měla také v tom, že můj muž mi do návrhů moc nemluvil. To bych jinak asi nedala. Obhajování každého prvku, který jsem vymyslela, to by bylo příliš energie navíc a tu už jsem neměla. To je kolikrát taky důvod, proč nás klienti poptávají, aby za ně vymýšlel a možná i rozhodoval někdo třetí,“ uzavírá vyprávění Halka.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Návrh interiéru: Halka Freidingerová a Lucie Barešová, studio In2

Foto: Adéla Leinweberová

Publikováno: 02.05.2020

Mohlo by vás dále zajímat

Stojánek na květiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu stojánku na kytky.

Výzdoba bytu sušenými vazbami

Paní Havelková zdobí byt květinovými vazbami ze sušených květů a přírodních materiálů

Návrh bytu v moderním designu

Byty s moderním designem se v dnešní době shání seč to jenom jde. Podívejte se na zajímavý návrh od Josefa Dastycha.

Renovace staršího bytu

Podívejte se, jak lze s citem a originalitou přestavět starý pražský byt.

Jak vypadá rekonstrukce starého bytu?

Rekonstrukce starého bytu je náročná a nákladná. Vezmeme vás na návštěvu právě do jednoho takového bytu, který prošel velkou rekonstrukcí. Dozvíte se, jak realizovat architektovy nápady a převést je do skutečnosti nebo jak se kompletují nábytkové díly.

Plesnivé zdivo

Plesnivé zdivo

ČTĚTE DÁLE

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.