Advokát radí: Novinky na katastru nemovitostí

Ty tam jsou doby, kdy běžní smrtelníci na změny v katastru nemovitostí čekali i několik týdnů. Rok 2013 přináší příjemné změny a průhlednější systém. Více v článku.

(Zdroj: archiv redakce)

Katastr nemovitostí je veden jako informační systém o území České republiky převážně počítačovými prostředky a patří již mnoho let mezi jeden z mála spolehlivě fungujících registrů. Od 1.1.2013 platí, že nejpozději do 20 minut poté, co dojde u některého katastrálního úřadu ke změně, se tato změna projeví v celém centralizovaném systému.

 

KDYŽ ZJIŠŤUJI VLASTNICTVÍ
Prostřednictvím bezplatného dálkového přístupu ze stránky  http://nahlizenidokn.cuzk.cz přitom může každý během několika málo minut zjistit, kdo je vlastníkem konkrétního pozemku, budovy či bytové jednotky, případně, si ověřit existenci svého vlastního věcného práva (ať již práva vlastnického, zástavního či věcného břemene). Pro vlastníky tzv. “přechytralých” telefonů je pak k dispozici např. bezplatná aplikace iKatastr, vytvořená Mendelovou Univerzitou v Brně, která s využitím polohového služby ve vašem telefonu dokáže dokonce určit také vlastníka pozemku, na kterém právě stojíte, případně budovy, ve které se nacházíte.

Vzdáleným přístupem je tak možné získat základní data potřebná pro zjištění všech zapsaných věcných práv k přesně konkretizovaným nemovitostem a dále také informace o stavu řízení vztahující se k těmto nemovitostem.
Kdo však potřebuje získat informaci o tom, které nemovitosti vlastní určitá fyzická či právnická osoba, ten musí navštívit nejbližší Czech point (http://www.czechpoint.cz/web/?q=node/62), kde mu bude po sdělení rodného čísla fyzické osoby či IČ právnické osoby poskytnut výpis z listu vlastnictví obsahující všechny nemovitosti ve vlastnictví této osoby. Tato služba je však již placená – vydání první strany výpisu je zpoplatněno maximálně 100,- Kč; každá další strana výpisu je zpoplatněna částkou, jejíž maximální výše je 50,- Kč.

 

KDYŽ KUPUJI NEMOVITOST
Mát-li však v úmyslu nemovitost koupit, pak je k získání dostatečné právní jistoty doporučeno provést právní audit listin založených ve sbírce listinu příslušného katastrálního úřadu. K těmto listinám již není možný dálkový přístup a je nezbytné o kopie takovýchto listin požádat. Údaje ze sbírky listin je přitom možné získat pouze tehdy, pokud žadatel prokáže svou totožnost a uvede účel, pro který údaje požaduje. Je-li žádost o poskytnutí údajů ze sbírky listin podána osobně, tedy přímo na katastrálním úřadě, musí žadatel předložit doklad totožnosti. V případě, že zašlete svoji žádost písemně, pak podpis  na takovéto žádosti musí být úředně ověřen. Také tato služba je zpoplatněna –  za prostou kopii ze sbírky listin uhradíte 20 Kč za každou stránku A4.

 

VÁŠ DOMEK PŘÍŠTÍ ROK ZMIZÍ!
Jste-li vlastníkem rodinného domku, postaveného na pozemku, který je také ve vašem vlastnictví, je velice pravděpodobné, že vás dne 1.1.2014 překvapí, že váš domek z katastru nemovitostí zmizí. Nepropadejte pro tento případ panice a nebalte si kufry, váš domek stále stojí na stejném místě, dům již pouze není samostatnou věcí v právním slova smyslu, neboť se stal účinností zákona 89/2012 Sb., občanského zákoníku, součástí pozemku. Dle ust.  § 506 citovaného zákona bude totiž s účinností od 1.1.2014 součástí pozemku i prostor nad povrchem a pod povrchem, stavby zřízené na pozemku a jiná zařízení (s výjimkou staveb dočasných, včetně toho, co je zapuštěno v pozemku nebo upevněno ve zdech). Ke sjednocení vlastnického práva budovy a pozemku nedojde v několika v zákoně specifikovaných případech (např. tehdy, kdy na pozemku váznou jiná věcná práva, než na nemovitosti na něm postavené.

 

DOPORUČUJEME: Katastr nemovitostí nahlížení dle majitelů

 

Součástí pozemku se také nestanou inženýrské sítě (zejm.tedy vodovody, kanalizace nebo energetické vedení a stavby a technická zařízení, která s těmito sítěmi provozně souvisí). Pro milovníky přírody pak dodáváme, že součástí pozemku, a tedy vlastnictvím vlastníka pozemku, se stane i veškeré rostlinstvo na něm vzešlé.

Ačkoliv „krádeže“ nemovitostí nejsou příliš časté, po vzoru příkladu „Mladý pane, viděl jste někdy důl? To je díra v zemi, chodby tak a tak. Prosím, důl se může zatopit, zasypat, ale nikdo vám ho nemůže vzít!“ je dobré si pravidelně stav svého vlastnického práva v katastru nemovitostí kontrolovat tak, aby pro případ nějaké nekalé činnosti bylo možné ještě v zákonných lhůtách bylo možné podniknout příslušné právní kroky. Zde, jako v každém jiném právním odvětví totiž platí „Vigilantibus iura scripta sunt“.

JUDr. Pavlína Uhlířová, Ph.D., advokátka

Advokát radí: Novinky na katastru nemovitostí
Advokát radí: Novinky na katastru nemovitostí (Zdroj: archiv JUDr. Pavlíny Uhlířové, Ph.D.)

Advokát, specializující se na mezinárodní právo soukromé a obchodní, právo stavební a správní. Poskytuje dlouhodobě právní pomoc v oblasti stavebního práva především stavebním úřadům ve všech oblastech jejich činnosti.
WEB: www.pravnizastupce.cz
E: uhlirova@pravnizastupce.cz
T: +420 731 037 288
 

Publikováno: 30.10.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.