Směr vývoje tepelných čerpadel: tepelná čerpadla vzduch-voda s plynulým řízením výkonu frekvenčním měničem / inverterem

Mnoho zájemců o tepelné čerpadlo se ptá: „Jakým směrem jde vývoj tepelných čerpadel, co je v současné době nejmodernější technologií nebo zda očekáváme v nejbližší době nějaký posun vpřed?“. Na tyto otázky rádi odpovídáme, protože nejen že známe odpovědi ale i tou nejlepší technikou současnosti disponujeme. Jednoznačným trendem v oblasti tepelných čerpadel se bude zabývat následující článek.

(Zdroj: archiv redakce)

www.ac-heating.cz

V posledních letech jsme velmi razantně pokročili s vývojem před konkurenci a uvedli jsme na trh tepelné čerpadlo vzduch-voda s tou nejmodernější technikou současnosti: Jedná se o tepelná čerpadla AC Heating, konkrétně o řadu Convert AWxx. Tato řada oproti klasickým systémům disponuje frekvenčním měničem/inverterem, elektronicky řízeným expanzním ventilem a umí plynule modulovat svůj výkon. Tato zařízení svými parametry směle konkurují i tepelným čerpadlům země-voda při cca polovičních pořizovacích nákladech a navíc je lze díky své technické zdatnosti bez problémů instalovat do starších domů, stejně jako do novostaveb.

Rozhodující je úsporný provoz při nízkých pořizovacích nákladech

Již velmi dlouho jsou na trhu klasická zařízení s kompresory typu scroll, vybavená řízením otáček ventilátorů, nebo oběhových čerpadel. Výkon tepelného čerpadla lze však regulovat pouze změnou otáček jeho jádra – kompresoru. Díky velkým pokrokům vývoje v oblastech kompresorů, elektronického řízení a výrazně snižujících se cen elektroniky bylo možné přistoupit k výrobě komerčně prodejných tepelných čerpadel za ceny, které jsou skutečně zajímavé. Frekvenční měnič sám o sobě není v průmyslových aplikacích žádnou novinkou, ale právě jeho stále masivnější nasazování a vývoj speciálních kompresorů umožnil jeho použití v moderních tepelných čerpadlech AC Heating v té podobě ve které dnes jsou.

Získejte dotace na tepelná čerpadla AC Heating!!

Tepelná čerpadla AC Heating jsou samozřejmě zařazena s patřičnými certifikáty i osvědčeními v novém dotačním programu Zelená úsporám, který se začal solidně rozbíhat a zdá se, že na rozdíl od minulých let bude možné na dotace dosáhnout mnohem snáze. Informujte se na našich webových stránkách www.ac-heating.cz, kde jsme pro Vás připravili malý přehled o programu Zelená úsporám nebo nás kontaktujte přímo, rádi Vám v této věci poradíme.

Zkušenosti se systémy AC Heating s frekvenčním měničem

Výsledky vývoje a testování na sebe nedaly dlouho čekat. Vzhledem k faktu, že se podařilo tepelná čerpadla AC Heating s frekvenčním měničem uvést na trh za ceny nižší než drtivá většina cen u klasických systémů pro nás nebyl překvapením masivní zájem o tyto systémy a následně jejich enormně vysoká prodejnost ve srovnání s klasickými tepelnými čerpadly. Zkrátka, pokud je něco lepší a zároveň levnější, je o to velký zájem.
Dostatečná kapacita ve výrobě i montážích nám umožňuje bez problémů úspěšně pokrýt drtivou většinu požadavků našich zákazníků, při rozumných dodacích lhůtách, a to i v době podzimu, který tradičně představuje období špičky v oboru vytápění.

Jak je možné, že jsou tato tepelná čerpadla lepší a zároveň levnější?

Důvody jsou velmi jednoduché, jak už tomu u chytrých řešení bývá: Vše je způsobeno právě použitím frekvenčního měniče a plynulou regulací výkonu tepelného čerpadla. Díky tomu systém nemusí obsahovat velmi drahé prvky jako akumulační nádoba směšovací ventily, další oběhová čerpadla navíc nebo nadstavbovou regulaci. Tyto všechny nadbytečné prvky, které pouze kompenzovaly jistou nedokonalost v podobě neschopnosti tepelných čerpadel upravovat svůj výkon dle potřeby a tepelné ztráty domu, odpadly a byly nahrazeny řídicím regulačním systémem, který je přirozeně již v základní ceně zařízení. I montáž je podstatně jednodušší a tím i výrazně levnější. Instalace a chování samotného tepelného čerpadla z pohledu otopné soustavy se totiž velmi podobá plynovému kotli s plynulou regulací výkonu.

Jaké jsou tedy hlavní výhody oproti obyčejným tepelným čerpadlům?

Na prvním místě jsou zde jednoznačně dva aspekty: vyšší účinnost a životnost. Díky tomu, že tepelné čerpadlo běží většinu času kontinuálně a na nižší výkon než je dimenzováno, dochází k těmto efektům:

-Výměníky jsou v tomto režimu předimenzovány a tím mají lepší účinnost.

-Tepelné čerpadlo tak často nezapíná a nevypíná = nižší počet startů = méně rázů do kompresoru = menší počet teplotních cyklů = vyšší životnost.

-Termodynamický cyklus pracuje dlouhodobě bez pauz v ustáleném režimu a tím s lepší účinností.

-Tepelné čerpadlo je možné dimenzovat na 100% tepelné ztráty domu. V přechodových obdobích (jaro/podzim) tepelné čerpadlo sníží svůj výkon na potřebnou úroveň. Není tedy nutné vždy dávat do systému bivalentní zdroj, který výrazně zhoršuje efektivitu systému = lepší průměrný roční topný faktor.

-Je možné realizovat kvaziekvitermní řízení teploty bez akumulační nádoby, které zajistí nejnižší možnou teplotu topné vody na výstupu tepelného čerpadla a tím opět získáváme vyšší účinnost.

Dále je zde docíleno vyšší spolehlivosti. Vhledem k nižšímu počtu prvků ze kterých je zařízení zkonstruováno, mají tepelná čerpadla s frekvenčním měničem lepší parametry z hlediska spolehlivosti. Stručně řečeno: Jak je známo, méně někdy znamená více a zde to platí dvojnásob. Jedná se přece o stroj, který má fungovat bez zásadnější údržby minimálně 20 let. Topologicky jednodušší systémy jsou obecně vzato vždy výrazně spolehlivější, protože koeficienty spolehlivosti se mezi sebou násobí…

Do třetice jsou zde nižší cena zařízení i montáže. Vzhledem k absenci zmiňované akumulační nádoby a dalších prvků, které u klasických systémů pouze kompenzují nedokonalost chování samotného tepelného čerpadla a které tepelné čerpadlo s řízením výkonu frekvenčním měničem logicky nepotřebuje, je zřejmé, že při zachování minimálně stejné nebo spíše lepší kvality systému je výsledné tepelné čerpadlo s frekvenčním měničem lepší a zároveň levnější.

Rovněž instalace je mimořádně jednoduchá a tím i levná. Kompletní instalace tepelných čerpadel do rodinného domu střední velikosti stojí cca 200tis. Kč vč. DPH a montáže.

Další důležitá věc: kompetentní poradenství

Každému je zcela zřejmé, že pokud nějaký přístroj používáme k tomu k čemu byl určen, bude dobře fungovat, v opačném případě hrozí problémy.

Je až s podivem kolik topných systémů se realizuje „na divoko“, bez předchozí rozvahy o tom jak má topný systém sloužit, který topný zdroj bude použit a jak bude vlastně zapojen. Důvodem je patrně vysoká cena poradních služeb tohoto druhu.
Protože našim cílem je spokojenost zákazníka a spolehlivá funkce všech námi nainstalovaných tepelných čerpadel, provádí pracovníci týmu AC Heating poradenství v oboru zcela zdarma, případně jsou schopni za velmi výhodných podmínek zajistit zpracování projektové dokumentace kotelny nebo celého topného systému.

Jak na to?

Nejlepším zahájením cesty, která má vyústit v nasazení tepelného čerpadla, je osobní návštěva nebo telefonická konzultace s pracovníky našeho týmu, kteří se budou Vašim problémům rádi věnovat. Lépe je vždy každou instalaci detailně a precizně navrhnout, projekčně zdokumentovat a předejít tak možným komplikacím.
Vzhledem k nemalým zkušenostem z oboru se nám daří realizovat velké množství instalací, a to hladce a bez zbytečných komplikací.

Kontaktovat nás můžete na www.ac-heating.cz

Další informace ke stažení ZDE, také:

1.prospekt AC Heating ZDE

2.projekcni podklady AC Heating ZDE

3.firemni prezntace AC Heating ZDE

4. prospekt o stavební připravenosti ZDE


Ing. Lubomír Kuchynka
Tepelná čerpadla AC Heating

Publikováno: 25.10.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Tepelné čerpadlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak funguje tepelné čerpadlo, jeho využití a možnosti.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla

Víte, jak efektivně využít tepelné čerpadlo?

Výběr tepelného čerpadla

Podle čeho vybrat tepelné čerpadlo?

Proč instalovat tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelné čerpadlo a jeho využití

Tepelné čerpadlo a jeho využití

ČTĚTE DÁLE

Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy
Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Dům

Okna jsou vystavena povětrnostním vlivům, které mohou způsobit jejich posun nebo deformaci. Pravidelná údržba pomáhá předcházet problémům.

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.