Přemýšlíte o ekologickém vytápění? Zelenou mají tepelná čerpadla

Zima pomalu klepe na dveře a je nejvyšší čas přemýšlet o tom, jak si doma zajistit co nejlepší tepelnou pohodu. K tomu se ideálně hodí tepelná čerpadla. Výběr vhodného domácího tepelného zdroje je třeba důkladně zvážit. Na misce vah jsou obvykle jeho cena, náklady na provoz a nároky na údržbu.

(Zdroj: Veskom)

K nim se v posledních letech řadí ekologie. Na tu je třeba stále více dbát, vždyť určitě sami víte, co dokáží udělat s ovzduším právě emise z lokálního vytápění.

Proč tepelná čerpadla?

Pro volbu tepelného čerpadla jako zdroje vytápění, ale i chlazení, hovoří řada argumentů. Za hlavní lze považovat levný provoz, pohodlí a ekologii. Dům lze vytápět kotlem na tuhá paliva, který má relativně levný provoz; kotli na plyn a elektřinu, které nevyžadují obsluhu; slunečními kolektory, jež jsou šetrné k životnímu prostředí. Všechny jmenované přednosti současně však může nabídnout právě tepelné čerpadlo.

Při porovnávání zdrojů tepla je třeba brát v úvahu nejen jejich pořizovací cenu, ale i provozní náklady. Když se sečtou cena tepelného čerpadla a náklady na sedm let jeho provozu, vyjde z nich, že využívání tepelného čerpadla přijde levněji než kterýkoli jiný bezobslužný zdroj tepla.

Provoz tepelného čerpadla je ohleduplnější k životnímu prostředí, protože ho nezatěžuje škodlivými emisemi. Tepelná čerpadla jsou také nejpraktičtější při získávání energie z obnovitelných zdrojů: Na rozdíl od solárních systémů fungují, i když slunce nesvítí, a na rozdíl od biomasy topí, i když chybí čas na přikládání.

Jak to funguje?

Je všeobecně známé, že tepelná čerpadla především odebírají teplo ze země, vody nebo ze vzduchu. Ptáte se, který z těchto způsobů je lepší?

Pro vytápění rodinných domů je lepší použít tepelné čerpadlo s odběrem tepla z plošného kolektoru umístěného na zahradě. Pokud je pozemek malý nebo je obtížné provést výkopy, tak je možný vrt nebo systém vzduch/voda. Praxe totiž ukazuje, že pořizovací náklady čerpadla se zemním kolektorem jsou stejné nebo nižší než u kvalitních vzduchových čerpadel a provozní náklady jsou stejně nízké jako u systémů s vrtem.

Zemní čerpadla navíc netrpí dalšími klasickými neduhy vzduchových čerpadel, jako je hlučnost, kratší životnost a problémy s určitým poklesem výkonu při minusových teplotách.

Nevěřte podezřele nízkým cenám

Tepelná čerpadla se stávají oblíbeným řešením vytápěním rodinných domů. Vzhledem k velké poptávce se stále častěji jejich instalací zabývají firmy, které nemají dostatečné odborné znalosti a jde jim o rychlý zisk. Proto více než kdy jindy dnes platí, že při výběru tepelného čerpadla je nutná obezřetnost. Nelze věřit podezřele nízkým cenám a slibům nereálných úspor.

„I když technologie tepelných čerpadel pokročila, nadále platí fyzikální zákony: Nejúspornější tepelné čerpadlo je takové, u něhož je nejmenší rozdíl v teplotách zdroje, z něhož se teplo odebírá, a místa, kam se teplo dodává. Prakticky to znamená, že například tepelné čerpadlo odebírající teplo ze země a využívající nízkoteplotní podlahové vytápění spotřebuje za rok o 50 % elektřiny méně než stejně kvalitní tepelné čerpadlo odebírající teplo ze vzduchu, které je připojené na radiátory,“ vysvětluje Ing. Václav Kahoun, vedoucí obchodního oddělení společnosti Veskom, která se zabývá instalací tepelných čerpadel v České republice.

Při volbě tepelného čerpadla je třeba brát zřetel i na topný faktor. Čím bude vyšší, tím menší je spotřeba elektrické energie. Důležité je i pečlivé nastavení ekvitermní regulace čerpadla, což ovlivňuje jeho provoz. Pokud se správně nastaví regulace a je průběžně dvakrát ročně kontrolována, ušetří se za 10 let provozu zhruba 20 000 až 30 000 korun.

Text: Ivana Kukalová

Publikováno: 24.10.2019, Autor: autor: Ivana Kukalová

Mohlo by vás dále zajímat

Tepelné čerpadlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak funguje tepelné čerpadlo, jeho využití a možnosti.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla

Víte, jak efektivně využít tepelné čerpadlo?

Výběr tepelného čerpadla

Podle čeho vybrat tepelné čerpadlo?

Proč instalovat tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům

Tepelné čerpadlo a jeho využití

Tepelné čerpadlo a jeho využití

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?