Připravujete svůj dům na zimu? Nezapomeňte zkontrolovat všechna okna

Aby byla vaše okna pěkná a funkční, nestačí jen umýt. Potřebují pravidelnou údržbu. Jestli jste do ní zatím nepustili, je na ni už nejvyšší čas.

(Zdroj: Vekra)

Nejdříve okna umyjte

Po letních měsících jsou okna plná pylu a prachu, někdy sluníčkem doslova „zapečená“ do jejich povrchu, a proto budou vyžadovat důkladné umytí, na které vám však stačí jen měkká houbička, teplá voda a saponát. Rozhodně nečistěte okna na sucho a nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky nebo hrubý hadr, abyste si skla oken neodřely.

Zároveň se vyvarujte mytí oken horkou vodou, když mrzne, hrozilo by totiž jejich prasknutí. „Nezapomeňte také pročistit odtokové otvory v dolní části rámů, kudy z profilu odtéká kondenzát a voda, která se tam může dostat při prudkém dešti. Průchodnost otvorů je nezbytná pro správnou funkci okna,“ říká Ing. Pavel Kašpar ze společnosti VEKRA.

Prohlédněte těsnění

Při mytí oken také věnujte svou péči kvalitě těsnění. Zkontrolujte, zda není tato gumová nezbytnost poškozená, vytržená či zpuchřelá. „To poznáte i tak, že pokud těsnění zmáčknete, mělo by se vrátit do původního tvaru a objemu,“ radí Pavel Kašpar. V případě, že těsnění natřete glycerinem nebo silikonovým olejem, tak se vám odvděčí delší životností.

Utáhněte uvolněné kování

Při údržbě oken je potřeba myslet i na kování. Zde pomůže opět silikonový olej, kterým ošetříte všechny pohyblivé části, táhla a čepy. Je vhodné olej kápnout i do otvorů vyznačených na kování, jež lemuje boky křídla. Pokud si všimnete, že je kování uvolněné, dotáhněte ho pomocí vhodného (imbusového nebo očkového) klíče do pevné polohy.

Údržbu potřebují i střešní okna

Běžná údržba se provádí stejným způsobem také u střešních oken. Ta mají ale přece jen svá specifika. „Střešní okna jsou zvenku oplechovaná a chráněná před nepříznivými povětrnostními vlivy, přesto čas od času vyžadují vaši pozornost. Gumové těsnění postupně ztrácí pružnost, závěsy potřebují promazat a prachový filtr na ventilační klapce volá po vyprání,“ upozorňuje Jana Žáčková z firmy Velux.

Pro bezpečné umytí vnějšího skla otočte křídlem o 180° a zajistěte ho v této pozici zasunutím příslušné západky, abyste měli obě ruce volné. Odstraňte listí a další nečistoty z lemování okolo okna, aby mohla dešťová voda volně odtékat.

Pryžové těsnění okna časem ztrácí pružnost a může docházet k tepelným ztrátám. Proto je potřeba těsnění nejméně jednou za rok zkontrolovat. Zteřelé, poškozené nebo nepřiléhající těsnění je nutné vyměnit.

Na vnějším oplechování okna jednou ročně zkontrolujte dotažení vrutů. Povolené vruty dotáhněte, aby zde nemohlo docházet k zatékání. U střešních oken se v žádném případě nepokoušejte seřizovat kování. Tuto činnost raději svěřte odborníkům.

Pokud má okno ventilační klapku, prověřte jednou za rok její funkčnost a zkontrolujte pružnost těsnění. V horní části rámu pod oplechováním je zasunut prachový filtr, který zachycuje pyly a prach. Jednou ročně je třeba ho vyjmout, vyprat a po uschnutí vrátit zpět. V případě poškozeného filtru si pořiďte nový.

Dřevěná okna natřete

Stejně jako ostatní dřevěné povrchy, i všechny typy celodřevěných oken vyžadují trochu té péče navíc. Proto je před zimou ošetřete speciálním balzámem na dřevo. Nejlepší je použít přípravek, který doporučuje přímo výrobce vašich oken. Balzám každopádně nanášejte na suchá, očistěná místa při venkovní teplotě uváděné na obalu ošetřujícího prostředku.

Rámy bezúdržbových střešních oken mají jádro z tepelně upraveného dřeva kryté vodotěsnou polyuretanovou vrstvou, takže stačí rám pouze otřít. U celodřevěných střešních oken je však potřeba kontrolovat kvalitu laku na vnitřních částech rámu a křídla.

„Narušený lak prozradí bělavá místa. Ta potřebují přebrousit smirkovým papírem a přelakovat jednou nebo dvěma vrstvami vodou ředitelného akrylátového laku. Případné praskliny a rýhy ve dřevě vyplňte opravným tmelem odpovídajícího odstínu, po zaschnutí přebruste a přelakujte,“ radí Jana Žáčková z firmy VELUX.

Pokud zanedbáte první známky poškození laku, může vlhkost proniknout do dřeva a vznikne zde plíseň projevující se zčernáním. Takové místo se musí obrousit hrubším smirkovým papírem a ošetřit fungicidem. Použijte transparentní impregnaci a po zaschnutí přetřete minimálně dvěma vrstvami laku.

Publikováno: 16.10.2019, Autor: autor: Ivana Kukalová

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na orosená okna

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Aby se vám v zimním období nerosila okna, musíte dodržet několik důležitých věcí.

Údržba střešních oken

Michal Kadlec divákům předvede, co je potřeba udělat při údržbě starších střešních oken.

Jak správně postupovat při údržbě oken po zimě

Návod na jednoduchou, ale účinnou údržbu oken po zimě.

Nákup nových dveří

Na co si dávat pozor a co máme vyžadovat při nákupu nových dveří.

Tiny House: Montáž sprchového koutu

V tiny house je potřeba se také koupat nebo sprchovat. Ukážeme vám, jak se instaluje zástěna ve sprchovém koutu.

Jak opravit kapající kohoutek

Kapání z ramínka kohoutku je způsobeno zničenými těsnícími o-kroužky. Jak ramínko rozebrat za pomoci imbusového klíče a nové o-kroužky nasadit, Vám Pepa v dnešním díle ukáže.

ČTĚTE DÁLE

Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy
Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Dům

Okna jsou vystavena povětrnostním vlivům, které mohou způsobit jejich posun nebo deformaci. Pravidelná údržba pomáhá předcházet problémům.

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.