Vyberte správnou židli do své pracovny

Kolik času během dne vlastně prosedíme? Zkuste si to schválně spočítat. Ti z vás, kteří mimo své sedavé povolání prosedí i značnou část dne v autě, v kavárně, nebo třeba doma před televizí, si zadělávají na vážné zdravotní potíže. A nejen to. Jakmile jste k židli „přicucnutí“ víc než 10 hodin denně, dobrovolně si zkracujete život. V tomto článku se dozvíte, jak tomu předejít.

Vyberte správnou židli do své pracovny
Vyberte správnou židli do své pracovny (Zdroj: Living)

Správná židle

Vědě, zabývající se optimalizací podmínek v pracovním prostředí, říkáme ergonomie. To znamená, že všechny předměty, které na pracovišti využíváme, by měly být v souladu s naším zdravím, potřebami a také pohodlím.

Základem zdravého a spokojeného zaměstnance je proto kvalitně, a hlavně funkčně zařízený pracovní koutek. Ten se pozná tak, že ani po osmi hodinách sezení u PC na sobě nepociťujete žádné stopy bolesti a cítíte se zkrátka v pohodě. Oči vás nepálí, krk a hlava nevolají o pomoc, a vaše zápěstí si nepřipadá jako po směně ve šroubárně. Nežádoucí je rovněž napětí ve svalech, které způsobuje nesprávná stabilita těla.

Proto první věcí, kterou byste v tomto směru měli řešit, je židle

Na trhu je nepřeberné množství kancelářských židlí, takže vybrat tu správnou se mnohdy zdá celkem zapeklitým úkolem. My vám teď prozradíme ta nejdůležitější kritéria, podle nichž byste se při výběru měli řídit.

Kancelářské křeslo vs. kancelářská židle

Jaký je mezi nimi rozdíl, víte? Rozdíl spočívá v úhlech mezi sedákem a opěrákem. Kancelářská křesla mají pevně daný úhel mezi sedákem a opěradlem, nelze tedy manipulovat s jejich výškou ani polohou. Opěrák křesla bývá většinou mírně zakloněný. Pokud lpíte na líbivém designu a neplánujete na křesle či židli prosedět půl dne, potom vám bohatě postačí kancelářské křeslo. Na posezení vám nejspíš bude připadat také pohodlnější.

Toužíte-li po opravdovém pohodlí na úmorných poradách, a stejně tak i doma u počítače chcete zažít opravdový „havaj”, mrkněte se na designová kancelářská křesla Racing. Pánové ocení unikátní moto-racing design – ten spolu s tvarem sedačky, který najdete v závodních autech, evokuje účast na MotoGP při každém usednutí.

Na rozdíl od běžných kancelářských křesel se kancelářské křeslo Racing pyšní odklápěcími opěrkami a houpacím mechanismem pro maximální pohodlí vašich nohou. Díky několika provedením v různých barvách vám bude připadat, že vybíráte motorku či sportovní automobil, nikoliv kancelářské křeslo.

Kancelářská židle

100% pohodlí při dlouhém sezení ve vaší kanceláři vám potom zajistí jedině kancelářská židle. Než se pustíte do její koupě, zvažte nejprve tyto otázky:

  • Pro koho a kam je židle určena?
  • K čemu ji dotyčný bude využívat?
  • Kolik času denně na židli strávíte?
  • Je daná židle nastavitelná podle výšky a hmotnosti?
  • Z jakého je materiálu?
  • Preferujete designový nebo klasický vzhled?

Klíčová je v první řadě vaše hmotnost a výška. Co židle, to rozdílná nosnost, proto berte vždycky v potaz jak výšku, tak i orientační váhu uživatele. Patříte mezi dlouhány? Potom dbejte na to, aby vaše židle měla vyšší opěrák.

Bolesti zad předejdete správně zvoleným podpěrným systémem. Zádový opěrák může být buď nastavitelný, anebo pevný. Lepší je samozřejmě první varianta, ovšem mnohdy postačí i pouhé zakřivení či extra vypolstrování pěnou či molitanem.

Další důležitý aspekt představuje sedák. Ten si vždy nastavte tak, aby odpovídal nejen vaší postavě, ale také výšce pracovního stolu.

Udělejte si malý test: Sedněte si na vaší židli co nejvíce dozadu. Hýždě by měly mít kontakt se sedákem. Mezi svou podkolenní jamkou a přední hranou sedáku byste měli mít mezeru zhruba 5–10 cm. Pakliže nemáte, posuňte sedák dozadu.

Správné sezení u PC vám odhalí následující obrázek:

Vyberte správnou židli do své pracovny
Vyberte správnou židli do své pracovny (Zdroj: Living)

Zrak máte jenom jeden

Dlouhé sezení u počítače dává zabrat hlavně vašim očím. Kromě správného nastavení výšky monitoru si dejte pozor i na vzdálenost od vašich očí od něj. Odvděčí se vám nejen oči, ale také vaše krční svaly i páteř.

Malý tip: Odvracejte průběžně zrak od PC, kdykoli je to jen možné. I kdyby to mělo být jen na několik vteřin.

Vstávat a cvičit

Čím více času ve svém zaměstnání prosedíte, tím více pohybu byste měli mít. Třeba taková jóga vás uklidní a uvolní, a ještě navíc uleví vašim ztuhlým svalům. Při práci si nezapomeňte dělat krátké přestávky, každou hodinu se na chvilku projděte nebo lehce protáhněte.

Míček nebo polštářek

Trpíte častými a stále se vracejícími problémy se zády? Dopřejte vašim zádům relax pomocí malého polštářku či speciálního zdravotního míčku, který si vložíte mezi záda a opěrku. Další alternativou je potom veliký nafukovací balón, s nímž si dlouhé sezení trochu zpestříte. Nedoporučuje se však vysedávat na něm celý den. Výzkumy ukázaly, že když na něm sedíte delší dobu, pravděpodobně zaujmete pohodlnou polohu, avšak ne vždy správnou. Dochází tak k přetížení stabilizačních svalů, zejména těch zádových.

Stále si výběrem té správné kancelářské židle nejste jisti? Zavolejte na číslo 776 400 400 a nechte si poradit. Zkušení a milí odborníci z Hawaje jsou tu vždy pro vás.

Publikováno: 01.02.2018, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Fotografie na svíčce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit svíčku s fotografií.

Závěsná ozdoba z růží z krepového papíru

Prima_Závěsná ozdoba z růží z krepového papíru

Jak si rozveselit kancelářské sponky

Návod na ozdobení kancelářských sponek fomi hmotou

Vyrobte si tužkovník podle vašeho vkusu

Jak si vyrobit dekorativní stojánek na tužky ze skleničky

Jak položit rigidní vinylovou podlahu u kuchyňské linky nebo schodů?

Rigidní podlahy znamená pevné podlahy z vinylu, což je materiál, známý pod zkratkou PVC. Jak ji položit u koupelny?a

Vyrobte si doma stojánek na tužky z nepoužitých kachliček

Z již nepotřebných obkladaček na stěnu se pomocí lepidla dají vytvořit zajímavé tvary. Jako například stojánek na tužky.

ČTĚTE DÁLE

Proměny francouzského okna
Proměny francouzského okna

Interiér

Podívejte se, jak mohou ovlivnit výsledný dojem jednoho francouzského okna obyčejné závěsy – zvolená barva a materiál, z něhož jsou vyrobeny. A co s tím vš

Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek
Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek

Interiér

Konzolový stolek je jedním z těch kousků nábytku, které mohou výrazně ovlivnit vzhled a funkčnost vašeho domova, hodí se do různých interiérů.

Budoucnost nábytku je v jednoduchosti
Budoucnost nábytku je v jednoduchosti

Interiér

Ve světě designu a nábytkového průmyslu stále více prosazuje trend jednoduchosti a minimalismu, který reflektuje estetiku, funkčnost a udržitelnost.

Udržitelný šatník pro každého
Udržitelný šatník pro každého

Interiér

Módní průmysl je obrovským odvětvím, které ovlivňuje životy milionů lidí po celém světě. Objevují se dva protikladné přístupy: fast fashion a slow fashion.

Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu
Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu

Interiér

Pokud plánujete rekonstrukci vašeho domova, je důležité zvážit každý detail, a právě plovoucí podlaha je skvělou volbou, která přináší mnoho výhod.

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.