Vyberte správnou židli do své pracovny

Kolik času během dne vlastně prosedíme? Zkuste si to schválně spočítat. Ti z vás, kteří mimo své sedavé povolání prosedí i značnou část dne v autě, v kavárně, nebo třeba doma před televizí, si zadělávají na vážné zdravotní potíže. A nejen to. Jakmile jste k židli „přicucnutí“ víc než 10 hodin denně, dobrovolně si zkracujete život. V tomto článku se dozvíte, jak tomu předejít.

Vyberte správnou židli do své pracovny
Vyberte správnou židli do své pracovny (Zdroj: Living)

Správná židle

Vědě, zabývající se optimalizací podmínek v pracovním prostředí, říkáme ergonomie. To znamená, že všechny předměty, které na pracovišti využíváme, by měly být v souladu s naším zdravím, potřebami a také pohodlím.

Základem zdravého a spokojeného zaměstnance je proto kvalitně, a hlavně funkčně zařízený pracovní koutek. Ten se pozná tak, že ani po osmi hodinách sezení u PC na sobě nepociťujete žádné stopy bolesti a cítíte se zkrátka v pohodě. Oči vás nepálí, krk a hlava nevolají o pomoc, a vaše zápěstí si nepřipadá jako po směně ve šroubárně. Nežádoucí je rovněž napětí ve svalech, které způsobuje nesprávná stabilita těla.

Proto první věcí, kterou byste v tomto směru měli řešit, je židle

Na trhu je nepřeberné množství kancelářských židlí, takže vybrat tu správnou se mnohdy zdá celkem zapeklitým úkolem. My vám teď prozradíme ta nejdůležitější kritéria, podle nichž byste se při výběru měli řídit.

Kancelářské křeslo vs. kancelářská židle

Jaký je mezi nimi rozdíl, víte? Rozdíl spočívá v úhlech mezi sedákem a opěrákem. Kancelářská křesla mají pevně daný úhel mezi sedákem a opěradlem, nelze tedy manipulovat s jejich výškou ani polohou. Opěrák křesla bývá většinou mírně zakloněný. Pokud lpíte na líbivém designu a neplánujete na křesle či židli prosedět půl dne, potom vám bohatě postačí kancelářské křeslo. Na posezení vám nejspíš bude připadat také pohodlnější.

Toužíte-li po opravdovém pohodlí na úmorných poradách, a stejně tak i doma u počítače chcete zažít opravdový „havaj”, mrkněte se na designová kancelářská křesla Racing. Pánové ocení unikátní moto-racing design – ten spolu s tvarem sedačky, který najdete v závodních autech, evokuje účast na MotoGP při každém usednutí.

Na rozdíl od běžných kancelářských křesel se kancelářské křeslo Racing pyšní odklápěcími opěrkami a houpacím mechanismem pro maximální pohodlí vašich nohou. Díky několika provedením v různých barvách vám bude připadat, že vybíráte motorku či sportovní automobil, nikoliv kancelářské křeslo.

Kancelářská židle

100% pohodlí při dlouhém sezení ve vaší kanceláři vám potom zajistí jedině kancelářská židle. Než se pustíte do její koupě, zvažte nejprve tyto otázky:

  • Pro koho a kam je židle určena?
  • K čemu ji dotyčný bude využívat?
  • Kolik času denně na židli strávíte?
  • Je daná židle nastavitelná podle výšky a hmotnosti?
  • Z jakého je materiálu?
  • Preferujete designový nebo klasický vzhled?

Klíčová je v první řadě vaše hmotnost a výška. Co židle, to rozdílná nosnost, proto berte vždycky v potaz jak výšku, tak i orientační váhu uživatele. Patříte mezi dlouhány? Potom dbejte na to, aby vaše židle měla vyšší opěrák.

Bolesti zad předejdete správně zvoleným podpěrným systémem. Zádový opěrák může být buď nastavitelný, anebo pevný. Lepší je samozřejmě první varianta, ovšem mnohdy postačí i pouhé zakřivení či extra vypolstrování pěnou či molitanem.

Další důležitý aspekt představuje sedák. Ten si vždy nastavte tak, aby odpovídal nejen vaší postavě, ale také výšce pracovního stolu.

Udělejte si malý test: Sedněte si na vaší židli co nejvíce dozadu. Hýždě by měly mít kontakt se sedákem. Mezi svou podkolenní jamkou a přední hranou sedáku byste měli mít mezeru zhruba 5–10 cm. Pakliže nemáte, posuňte sedák dozadu.

Správné sezení u PC vám odhalí následující obrázek:

Vyberte správnou židli do své pracovny
Vyberte správnou židli do své pracovny (Zdroj: Living)

Zrak máte jenom jeden

Dlouhé sezení u počítače dává zabrat hlavně vašim očím. Kromě správného nastavení výšky monitoru si dejte pozor i na vzdálenost od vašich očí od něj. Odvděčí se vám nejen oči, ale také vaše krční svaly i páteř.

Malý tip: Odvracejte průběžně zrak od PC, kdykoli je to jen možné. I kdyby to mělo být jen na několik vteřin.

Vstávat a cvičit

Čím více času ve svém zaměstnání prosedíte, tím více pohybu byste měli mít. Třeba taková jóga vás uklidní a uvolní, a ještě navíc uleví vašim ztuhlým svalům. Při práci si nezapomeňte dělat krátké přestávky, každou hodinu se na chvilku projděte nebo lehce protáhněte.

Míček nebo polštářek

Trpíte častými a stále se vracejícími problémy se zády? Dopřejte vašim zádům relax pomocí malého polštářku či speciálního zdravotního míčku, který si vložíte mezi záda a opěrku. Další alternativou je potom veliký nafukovací balón, s nímž si dlouhé sezení trochu zpestříte. Nedoporučuje se však vysedávat na něm celý den. Výzkumy ukázaly, že když na něm sedíte delší dobu, pravděpodobně zaujmete pohodlnou polohu, avšak ne vždy správnou. Dochází tak k přetížení stabilizačních svalů, zejména těch zádových.

Stále si výběrem té správné kancelářské židle nejste jisti? Zavolejte na číslo 776 400 400 a nechte si poradit. Zkušení a milí odborníci z Hawaje jsou tu vždy pro vás.

Publikováno: 01.02.2018, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Fotografie na svíčce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si vyrobit svíčku s fotografií.

Závěsná ozdoba z růží z krepového papíru

Prima_Závěsná ozdoba z růží z krepového papíru

Jak si rozveselit kancelářské sponky

Návod na ozdobení kancelářských sponek fomi hmotou

Vyrobte si tužkovník podle vašeho vkusu

Jak si vyrobit dekorativní stojánek na tužky ze skleničky

Jak položit rigidní vinylovou podlahu u kuchyňské linky nebo schodů?

Rigidní podlahy znamená pevné podlahy z vinylu, což je materiál, známý pod zkratkou PVC. Jak ji položit u koupelny?a

Vyrobte si doma stojánek na tužky z nepoužitých kachliček

Z již nepotřebných obkladaček na stěnu se pomocí lepidla dají vytvořit zajímavé tvary. Jako například stojánek na tužky.

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si svůj rodinný strom života
Vytvořte si svůj rodinný strom života

Interiér

S blížícím se příchodem podzimních a zimních svátků má řada z nás nutkání intenzivněji myslet na své blízké. Dny se krátí, hladina rtuti na teploměru neúprosně klesá, ale vzpomínka na chvíle strávené s rodinou zahřeje i v těch nejtužších mrazech. Tak proč nemít své milované pořád na očích?

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.