Jak se jezdí elektromobilem? Zkušenost z první ruky

Elektromobilita se za poslední roky výrazně posunuje kupředu a začíná atakovat stále širší okruh uživatelů. V dnešní době trh nabízí slušný výběr z osobních automobilů s příslibem zlepšení výběru i mezi vozy užitkovými. Zkušenost, o kterou bych se s vámi ráda podělila, se týká využívání právě užitkového elektromobilu.

(Zdroj: Profimedia.com)

Cesta k elektromobilu

Před několika lety nabídla automobilka Mercedes-Benz jeden z prvních použitelných elektromobilů, byl jím Mercedes Vito E-CELL. Pořízení bylo velice drahé, ale výrobce nabídl na omezený počet vozů výhodný pronájem. Náš kousek byl využíván logistickou společností pro pravidelný rozvoz balíků.

Provoz, výdrž a nadšení

Udávaného dojezdu jsme „samozřejmě“ nedosáhli, ale to nevadilo. Trasy pro elektromobil byly přizpůsobeny a nájezdy se reálně pohybovaly kolem 110 km za den.

S dojezdem nejvíce dokázalo zamávat roční období. Od jara do podzimu nebyl nikdy problém, i když se cestou přitápělo. Horší to bylo v zimě, ale ne zas tak hrozné, jak skeptici uvádějí. Pokud neklesla teplota pod bod mrazu, bylo možné elektromobil pro svou trasu spolehlivě využívat. Ve velkých mrazech sloužil jako záložní vozidlo pro výpomocné trasy.

Celkem překvapivá by se mohla zdát reakce řidiče, když musel svůj elektromobil na pár dní opustit. Co myslíte, šel rád „o dům dál“ nebo ne? Ne! Kdo propadne kouzlu elektromobilu, už nechce jinak. Je to velmi příjemné, pohodlné, tiché až uklidňující řízení.

Nabíjíme, vyrážíme

Nejprve se Viťouš (jak jsme mu s oblibou říkali) nabíjel přes noc v obyčejné zásuvce rodinného domu. Baterie se nikdy nenabila úplně, ale pro potřebný dojezd to stačilo.

Na domácí nabíjení nemusela být ani žádná zvláštní revize a díky využívání nočního proudu byl provoz opravdu výhodný (do 50 haléřů na kilometr i s rezervou).

Později však přišla logistická společnost s nabídkou vybudování Wallboxu pro dobíjení přímo na depu. Musím uznat, že jsme byli mile překvapeni. Nejenže bylo dobíjení rychlejší, ale i kvalitnější. Po pravidelném nabíjení z Wallboxu se dojezd zvýšil.

Předpisy a zase předpisy

Zákonů, vyhlášek a norem je k elektromobilům hodně – tak jako ostatně ke všemu. Co mít elektrické vozy nemusí, je měření emisí, což je logické, protože elektromobily žádné nežádoucí spaliny neprodukují. Pozor, mluvíme o čistých elektromobilech, ne o hybridech, tam je situace jiná!

Co se týče legislativních povinností ohledně zřízení Wallboxu, vím, že provozovatel musel zajistit elektro revizi.

Ministerstvo životního prostředí hlásá, že chce přispět ke zlepšení kvality ovzduší a snížit závislost na ropných produktech. Ještě do konce května jsou přijímány žádosti na dotace v oblasti nízkouhlíkových technologií. 25–80 % způsobilých výdajů bude firmám propláceno při pořízení elektromobilů a neveřejných dobíjecích stanic v rámci podnikatelského areálu pro vlastní potřebu. Podpora obcí a domácností je zatím pouze v předběžném plánu. Dalším zvýhodněním je například osvobození od silniční daně.

Kolik elektromobilů jezdí v České republice je otázka, protože informace se liší. V loňském roce údajně jezdilo v České republice kolem 2500 elektromobilů a z toho jen necelých 800 bylo osobních aut. Nejvíce po našich silnicích jezdil Nissan Leaf. A jak to bude letos?

Publikováno: 23.10.2017, Autor: autor: Gabriela Povýšilová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.