Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?

S pomalým příchodem jara se spousta lidí chystá na renovaci zahrady a terasy. Záleží ale především na materiálu, který jste si vybrali. Každý totiž vyžaduje jinou péči, a proto je důležité už při stavbě terasy zvážit všechna pro a proti. Právě zima totiž ukáže, zda jste si zvolili dobře či ne.

(Zdroj: Solus decor)

Domácí dřeva

Typickým materiálem na zahrady a terasy je dřevo. Dodává místu kouzlo a propojuje dům s přírodou, ale musíte o něj náležitě pečovat. Postavením terasy práce ani výdej financí nekončí, dřevo totiž musíte pravidelně ošetřovat speciálními přípravky.

Už výběr samotného dřeva ovlivňuje výsledný vzhled a životnost terasy. Nejčastěji se používá tvrdé dřevo, jako je borovice, smrk a modřín. Jejich největším nepřítelem je voda, a to jak samotný déšť, tak sníh a mráz. Pokud jste tedy prkna před zimou neopatřili kvalitní impregnací, může se stát, že se některá výrazně poškodí. Při opravdu nízkých teplotách může povrch popraskat, usadí se v něm kromě špíny a prachu také mechy a plísně. V tom nejhorším případě se musí celé prkno vyměnit.

Exotické dřeviny

Lepší variantou jsou prkna z exotických dřevin, jako je americký ořech, mahagon, meranti, cedr, merbau, wenge, zebrano a americká třešeň, které dobře odolávají vlhku, ale nízké teploty už snesou hůře. V našich podmínkách jsou vhodnější severské odrůdy dřevin jako borovice nebo smrk, které lépe odolají mrazům.

Tyto dřeviny vydrží až 50 let bez chemického čištění. Problém ale je, že ztrácí barvu, proto se musí ošetřovat také oleji, které oddalují proces šednutí způsobený UV zářením. Nezapomeňte také použít přípravek proti dřevokazům a houbám. Vhodné ochranné přípravky byste měli používat alespoň dvakrát ročně, takže nejen před zimou, ale i po ní.

Dlažba nebo kámen

K moderním stavbám se dobře hodí dlažba nebo kámen. Pro vnější použití musí být mrazuvzdorná a protiskluzová. Lze jí klást na propustné nebo nepropustné podloží, přičemž nepropustná varianta v podobě betonového lože je vhodnější na menší plochy. Její nevýhodou je, že hůře odolává mrazům. Propustná varianta se skládá vrstev hrubšího a jemnějšího štěrku a pískové svrchní vrstvy, do níž se dlažba nebo kámen pokládá, zajištěná musí být drenáž pro odvod vody.

Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?
Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?
Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?
Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?
Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?
Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?

Bezúdržbová varianta

Z důvodu extrémně snadné údržby se prosazují moderní materiály, především dřevoplasty, které jsou často označovány také anglickým názvem woodplastic (WPC). Tato technologie byla vyvinuta před více než 30 lety ve Spojených státech. Dřevoplast je 100% ekologický a vhodný k rodinným domům s dětmi či domácími mazlíčky. Nehrozí totiž, že by si o podlahu zadřeli třísku. Výrobci poskytují obsáhlý vzorník barev, v loňském roce byly nejoblíbenější čokoládové odstíny.

Kvalitní dřevoplast musí být tvořen ze 60 % dřevem a ze 40 % polymerem HDPE. „Díky složce vysoce kvalitního a zdravotně nezávadného polymeru HDPE jsou dřevoplastové terasy odolné i náročným povětrnostním podmínkám. Pokud je na terase pouze voda nebo sníh, tak podlaha neklouže, protože prkno vás brzdí,“ vysvětluje Petr Hromek, odborník na montáže WPC – WOODPLASTIC.

I když se na povrchu vytvoří námraza, prkna nijak nepoškodí. Tedy pouze ta kvalitní – plná, pokud jste volili levnější variantu a koupili prkna dutá, může se stát, že vám do nich v zimě natekla voda. Na to je třeba si dávat pozor. Polymer zajistí také to, že prkna neztratí barvu a i v extrémních podmínkách vydrží 40 až 50 let bez jakéhokoli ošetření, natírat se totiž nesmí, aby se jejich povrch neporušil.

V případě znečištění je stačí omést koštětem nebo čištění vysokotlakým čističem pod tlakem max. 80 bar. Tím je v podstatě práce s dřevoplastovou terasou u konce.

S jakým materiálem mají dobré zkušenosti  diskutující na forum.living.cz

Foto: WPC – WOODPLASTIC, Shuttesrtock

Publikováno: 19.10.2017, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Zvládnete úplnou renovaci staré terasy?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vypadá vaše terasa, jako když už má to nejlepší za sebou? Dřevo je šedé a poškozené, takže může do budoucna hrozit i úraz? Je načase s tím něco udělat.

Pepa jel vybírat prkna na terasu do ASKA

Zahradu už máme navrženou a tak dozrál čas i na dokončovací práce na terase. V projektu máme pěknou pergolku a tak Pepa odjel do velkoobchodu dřevem ASKO pro terasová prkna.

Kaskádové truhlíky

Jak si vyrobit kaskádové truhlíky.

Vyrobte si s Láďou dekorativní kočičky z prken

Jak vyrobit dřevěnou kočičku?

Vyrobte si praktický příborník z plechovek

Jak vyrobit příborník ze starých plechovek jednoduše a rychle

Staré židle spojili své síly a proměnily se ve stylovou lavici

Staré židle ještě můžou posloužit jako lavice na zahradu. A nemusí být ani stejné.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.