Stěhování s úsměvem a bez problémů

Většina lidí už jen při pomyšlení na stěhování propadá stresu a beznaději, ale při troše plánovaní a včasné přípravě nemusí stěhování být nakonec náročné ani složité. Je samozřejmě rozdíl, pokud se stěhujeme ze staršího malého bytu do nového a většího, nebo naopak z velkého do malého.

(Zdroj: shutterstock.com)

Při stěhování do většího nemusíte přemýšlet, zda se vám tam původní nábytek vejde, ale i tak máte jedinečnou příležitost se zbavit nepotřebných věcí. Do menšího bytu ale s největší pravděpodobností vše nedáte a tak vám nezbývá nic jiného, než udělat důkladnou inventuru a třídit tak, abyste stěhovali to, co je skutečně nutné.

Naplánujte přesun

Pokud se nestěhujete na poslední chvíli, zvolte si termín, který vám poskytne dostatek času na přípravy a balení, raději navíc počítejte s nějakou časovou rezervou.

Většina lidí především ve velkých městech se stěhuje o víkendu, kdy není na silnicích tak velký provoz. Při stěhování v pracovních dnech je například v Praze i dalších větších městech potřeba počítat s tím, že od 16 hodin je provoz největší. Ideální doba je od 10 do 16 hodin a pak večer od 19 hodiny.

Musíte si také dobře rozmyslet, jestli se budete stěhovat sami, případně s pomocí přátel a známých, nebo využijete stěhovací firmu. Pokud stěhujete malý byt, pak si většinou vystačíte s větší dodávkou a zvládnete to svépomocí, u většího množství nábytku a věcí už se ale firma vyplatí. Stěhování totiž vzhledem k zkušenostem proběhne mnohem rychleji a v konečném výsledku často i levněji.

Přípravy začínají měsíc předem!

Přibližně měsíc před plánovaným stěhováním začněte shánět pevné krabice. Osvědčené jsou krabice od banánů a na internetu je možné najít i firmy, které je za poměrně rozumné peníze půjčují. Pořiďte si také smršťovací a bublinkovou fólii, do které zabalíte skleněné nebo porcelánové vázy a další podobné křehké věci, ale třeba i nábytek. Pro přestěhování oblečení, ručníků, povlečení a podobných věcí jsou vhodné pevné igelitové pytle. Potřebovat také zcela jistě budete pevný provázek a nějakou lepící pásku.

V případě, že chcete využít nějakou stěhovací firmu, začněte ji vybírat. Firem je poměrně hodně, základním kritériem by neměla být jen cena za dopravu, ale i různé služby, jako například nakládka a vykládka. Na internetu najdete hodnocení od předchozích zákazníků a také si ověřte, zda je firma pojištěná. Stěhováky si po výběru objednejte raději ihned, aby se vám nestalo, že ve vašem termínu nebudou mít volnou kapacitu.

Tři týdny před stěhováním začněte oddělovat to, co už nepotřebujete a stěhovat nebudete. Mnohé z toho ještě můžete prodat.

Pokud jste zaměstnaní, požádejte o 2 dny volna na stěhování – máte na ně totiž nárok!

Týden před vlastním stěhováním začněte balit. Jako první připravte věci, které nepotřebujete. Může to být například sezónní oblečení, knihy, sportovní potřeby, sklo a porcelán, nepoužívané povlečení, ručníky a osušky… Látkové věci můžete naskládat do pevných igelitových pytlů, knihy svázat do balíčků, sklo a porcelán obalte fólií a dejte do krabic.

Pro pozdější vybalování je dobré nějakým logickým způsobem nechávat u sebe například věci, které patří do kuchyně, obýváku, ložnice.

Postupně také pro přestěhování připravte nábytek. Prázdné poličky vyndejte a svažte k sobě nebo zabalte do fólie. Skleněná dvířka pevně zabalte ideálně to takzvané bublinkové fólie.

Při plánování stěhování se vyplatí myslet i na takové zdánlivé maličkosti, jako je zajištění místa pro stěhovací vůz. Když se dá zaparkovat blízko vchodových dveří do domu, vše se urychlí a také zlevní.

Pokud při stěhování budete používat výtah, je vhodné i s ohledem na ostatní obyvatele na dveře výtahu alespoň den předem umístit informaci o vašem stěhování. Když připíšete, že děkujete za pochopení, určitě tím nikoho nerozčílíte.

Stěhování

Při stěhování s pomocí firmy si s nakládáním poradí stěhováci. Pokud se ovšem stěhujete sami, snažte se maximálně využít plochu nákladního prostoru auta. Skleněná dvířka nebo police, i když jsou zabalené, prokládejte něčím měkkým.

Při vykládání a stěhování do nového bytu nábytek, krabice, pytle a všechno ostatní hned rozdělujte do místností, kam patří. Nic už pak nebudete muset přemísťovat a urychlíte si tím vybalování.

Čeká vás obíhání úřadů

Při stěhování vás čeká i několik důležitých administrativních záležitostí. Tato část změny bydlení je někdy složitější a zdlouhavější, než stěhování samotné.

Z původního bytu musíte odhlásit odběry energií – elektřiny, plynu, případně i vody, a vše zase přihlásit v bytě novém. Na původní poště si vyřiďte přeposílání korespondence.
V následujících dnech po přestěhování byste si měli na obecním nebo městském úřadě vyřídit trvalé bydliště. Zde budete potřebovat doklad o tom, že na bydlení zde máte nárok – výpis z katastru nemovitostí, případně kupní nebo nájemní smlouvu.

Nové bydliště je také potřeba nahlásit zaměstnavateli a škole, Správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Pokud podnikáte, jste tzv. OSVČ a měníte s bydlištěm sídlo, pak změnu bydliště musíte oznámit i živnostenskému a finančnímu úřadu. Snad jediné místo, kam nic oznamovat nemusíte, je Katastrální úřad.

Oznámením změny adresy na různé úřady ale administrativní záležitosti zdaleka nekončí. Nové bydliště totiž ještě znamená výměnu občanského průkazu a případně i dalších dokladů, kde je adresa zaznamenána. Pak ještě zbývají banky, pojišťovny, případně leasingové společnosti atd. Zároveň je také potřeba vyřešit všechny smlouvy, které se týkají původního bydliště – nejčastěji se jedná o telefonní linku, kabelovou televizi, internet, pojistky a televizní i rozhlasové poplatky. Tyto smlouvy se buď mohou na původní místo zrušit a pak uzavřít jiné pro nové bydliště, nebo většinou výhodněji a rychleji na novou adresu převést.

Jste přestěhovaní, nábytek máme rozestavěný, poličky zaplněné, obrazy pověšené, v kuchyni je také vše na svém místě? Pak tedy už nezbývá nic jiného, než uspořádat pro rodinu, přátele a známé kolaudační oslavu a užívat si nové bydlení.

Text: Zdenek Urban

Publikováno: 27.01.2017

Mohlo by vás dále zajímat

Jak nahodit jističe

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zvládne žena nástrahy pojistné skříně?

Houbové onemocnění rostlin - rez hrušňová

Reportáž o houbovém onemocnění rostlin - rez hrušňová, co dělat v případě, že nám rez napadne rostliny.

Je vám líto vyhodit starou a oprýskanou židli? Zrenovujte si jí.

Chcete opravit dosluhující židli? Tady je návod, jak na to.

Jak jednoduše opravit poničenou lednici

Drobné poškození na dveřích lednice si můžeme opravit sami.

Jak jednoduše opravit poničenou lednici

Drobné poškození na dveřích lednice si můžeme opravit sami.

Příprava letněných rostlin na zimu

Jak zazimovat letněné rostliny?

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.