Uhlídejte stůl, ať Vánoce neodskáče váš domácí mazlík

Vánoce jsou nejenom svátky rodinné pohody, ale také dobrého jídla, které na čichové smysly čtyřnohých mazlíčků působí jako afrodiziakum. A tak se mnohdy stává, že milující páníček podlehne loudění a pes či kočka tak dostanou nějakou tu laskominu z lidského jídelníčku. Ta ale jejich zažívání může hodně ublížit.

(Zdroj: shutterstock.com)

Které potraviny jsou tabu?

Možná si říkáte, že pro jednou se nic nestane, když jsou ty svátky. A Puňta si tak od jídelního stolu odnese jednou řízek, podruhé cukroví nebo trochu bramborového salátu. Možná to berete jako neškodnou snahu vylepšit mazlíčkovi jednolitou stravu, ale raději si to odpusťte, pokud nechcete o svátcích vyhledat veterinární pohotovost.

Nekrmte je cukrovím a pamatujte, že čokoláda může psům i kočkám ve větším množství způsobit smrt nebo přinejmenším řadu zdravotních komplikací. Obsažené látky v kakau (konkrétně theobromin) totiž nedokáže zvířecí organismus vstřebat.

Dále se vyhněte tučným, slaným a kořeněným potravinám a v neposlední řadě i vařeným kuřecím kostem, které tepelnou úpravou mění svou molekulární strukturu. Pak je kost sice křehčí, ale také odolnější vůči působení žaludečních kyselin. Tím se zvyšuje riziko poranění stěny žaludku nebo střeva, ale také možnost zácpy a dalších problémů.

Kočka není všežravec, ale masožravec. Proto si ji nakloníte na svoji stranu přemraženým hovězím nebo kuřecím masem (přemražení by mělo trvat nejméně 48 hodin) nebo kvalitní kočičí stravou. Co se týká portfolia zakázaných potravin z lidského jídelníčku, co jsme uvedli pro psa, platí i pro kočku. Navíc nesnesou rozinky, cibuli, rajčata, syrová vejce, kávu či čaj.

Babičky sice dříve kočky krmily zásadně mlékem a smetanou, ale je to zažitý nesmysl. Zažívání dospělé kočky si neporadí s kravským mlékem a v něm obsaženou laktózou, tedy mléčným cukrem, která vede ke střevním komplikacím a k častým průjmům. V případě, že je vaše šelma na mléčné produkty zvyklá, sáhněte po speciálním kočičím nebo kondenzovaném mléku.

Stejně jako psa, tak i kočku krmte krmením, které je primárně vyráběno právě pro ně. Výživové hodnoty a skladba kočičí potravy neodpovídá té psí a obráceně.

Upečte psí sušenky a kočkám připravte domácí paštiku

Pokud během vánočních svátků chcete potěšit své miláčky, udělejte jim domácí zvířecí laskominy. Možností je nasušení tenkých proužků masa buďto klasicky v troubě, nebo v sušičce na ovoce. Sušte je asi při padesáti stupních po dobu šesti až sedmi hodin, dobu sušení nepřekračuje, ať nejsou zbytečně tvrdé.

Na psí sušenky najdete na internetu spoustu receptů, základem jsou ovesné vločky, kuřecí maso nebo játra a žloutek. Kočičí paté ukuchtíte z jater (drůbežích srdíček) s trochou rýže.

Tipy na závěr

Dnes již není ničím výjimečným, že hrdí majitelé nakupují vánoční dárky i pro své mazlíčky. Populární jsou samozřejmě různorodé hračky a pamlsky, ale i pelíšky nebo oblečení, které je důležité v mrazivém počasí především pro malá psí plemena. Díky krátkým nohám si rychle promáčí bříška a snáze prochladnou.

Chystá se k vám domů na svátky celá rodina a vy máte obavy, jak to bude váš rozmazlený kocour zvládat? Určitě mějte po ruce kočičí feromony, které mají na kočky uklidňující účinek. Obdobně na ně působí i kozlík lékařský (baldrián).

Ničí vám kočka nábytek? Přestříkejte inkriminované místo zákazovým sprejem a bude po problému.

Míříte po svátcích na hory a nečekaně vám bouchlo hlídání? Možností je zvířecí hotel, ve kterém bude o chlupáče maximálně postaráno.

Text: Zelnitiusová Lenka

Publikováno: 21.12.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Kočky v útulku a jak o ně pečovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bára Hrzánová se stala patronkou kočičího útulku, ve kterém byl Receptář na návštěvě.

Kočky lykoi

Kočky lykoi jsou vzácné plemeno, které vzniklo mutací kočky domácí. Ve videu zjistíte, čím jsou typické a jiné a jak se o kočky starat.

Úprava bytu pro stárnoucí kočku

Jak upravit byt stárnoucí kočce?

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka, obří mazel i šéf. Jaký je její chov?

Jak zařadit novou kočku do smečky?

Zařazení nové kočky do smečky

Kočičí strom

Jak se staví kočičí strom?

ČTĚTE DÁLE

Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně
Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně

Vánoce

Štědrovečerní menu je klíčovým prvkem vánočních oslav, kdy rodiny a přátelé usedají ke společnému stolu, aby spolu sdíleli radostné chvíle a lahodné pokrmy.

Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace
Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace

Vánoce

I když nejsme vyznavači dekorací, minimalistická vánoční výzdoba nás může těšit celé vánoční svátky. Vánoce mohou vonět i zdobit zároveň.

Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok
Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok

Vánoce

Zdobení vánočního stromu je každoročně spojeno s otázkou, jak ho letos vyzdobit, aby se hodil do moderního interiéru? Tradičně, nebo podle posledních trendů?

Nechte se inspirovat na Vánoce
Nechte se inspirovat na Vánoce

Vánoce

Vánoce jsou svátky rodinných setkání, ale i dobrého jídla a pití. Jaký si zvolit trendy jídelní set pro letošní Vánoce, aby byl přímo pro vás?

Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky
Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky

Vánoce

Trendem jsou o vánočních svátcích i barvy Festive Ballroom. Pokud si chcete užít svátky ve stylu romantiky, pohádek a něžných barev, je to pro vás to pravé.

Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu
Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu

Vánoce

Svícen z tisu nám přinese do interiéru kousek přírody, a to nejen díky zelené barvě, ale také díky vůni, která se z větviček bude linout.

Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně
Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně

Vánoce

Vánoční dekorace oken z přírodních materiálů jsou vkusnější než jásavě barevní sobi, Santové a další dekorace, které si v podstatě na dekorace jen hrají.

Oblékněte si ložnici do vánočního stylu
Oblékněte si ložnici do vánočního stylu

Vánoce

Vánoční atmosféru může navodit v ložnici slavnostní povlečení, které může být v zajímavých vzorech i barvách doplněné o vánoční doplňky.

Na vánoční stůl patří živé květiny
Na vánoční stůl patří živé květiny

Vánoce

Vánoční aranžmá z růží můžeme umístit do obyčejné papírové krabice. Přinášíme tip, jak vyrobit dekoraci, která vydrží svěží po téměř celý advent.

Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance
Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance

Vánoce

Jedním ze stylů, které vévodí letošním svátkům, je vánoční styl All About Stars. Co s sebou přináší? Jsou to typické barvy i styl, které můžou vládnout i u vás.

Vytvořte si doma pohádkové Vánoce
Vytvořte si doma pohádkové Vánoce

Vánoce

Pohádkový les je jedinečný vánoční trend, který se inspiruje pohádkami. Máte i vy chuť vrátit se do svého dětství, jen nevíte jak? Poradíme vám.

O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin
O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin

Vánoce

Vánoční dekorace z růží ozdobí stůl po téměř celý advent. Výroba přitom není složitá, není potřeba ani mnoho materiálu. Zde je návod na výrobu.