Co všechno vypere vaše pračka

Praní v moderní automatické pračce už opravdu není žádná věda a zvládne ho v podstatě i každý muž… Stačí správně roztřídit prádlo a zvolit vhodný prací prášek i program. Současné automatické pračky už také vyperou téměř vše.

(Zdroj: shutterstock.com)

Automatické pračky nám šetří námahu i čas a ty kvalitní i samotné textilie. Moderní pračka skutečně vypere téměř vše – dokonce i to, co jsme v minulosti prali v ruce nebo nosili do čistírny. Pokud se zvolí vhodná kombinace programu a pracího prostředku, pak dobré pračky v současnosti skutečně vyperou i vlnu, hedvábí, sportovní oblečení nebo peří. Svoji roli ale v takovém případě hraje i to, jak vypadá prací buben.

Kvalitu praní ovlivňuje i buben

Pro praní jemných druhů textilií by struktura bubnu měla být hladká, pro jiné druhy by měla být hrubší. Výrobci praček to samozřejmě vědí, a tak věnují tvaru a struktuře pracího bubnu skutečně velkou pozornost.

Značka Samsung má ve svých pračkách například bubny s malými prohlubněmi ve tvaru diamantu. Prádlo se pak pohybuje kolem bubnu, malé otvory umožňují proudění vody a zároveň zabraňují poškození textilií. Bubny praček Miele zase připomínají včelí plástve, u praček Philco pak krystalky, podobný je i buben praček Bosch s bubnem typu VarioDrum.

Rozdíly jsou i v pohybu bubnu, u některých programů se prádlo netočí, ale houpe a převaluje – pokaždé je ale základem, aby praní bylo účinné a šetrné.

Programy – čím víc, tím líp?

Většina současných praček nabízí poměrně mnoho pracích programů. Většinou používáme jen některé a je to škoda, protože výrobci skutečně kvalitních praček právě průběh jednotlivých programů skutečně důkladně testují. Prát tak v současnosti můžeme bez problémů dětské a jemné prádlo, vlnu, speciální outdoor oblečení i boty, v některých pračkách třeba i peří. V případě peří je ale důležitá i velikost bubnu a měli byste mít i sušičku prádla, která zajistí jak rovnoměrné usušení, tak například u polštářů původní „načechranost“.

Z hlediska téměř maximální programové vybavenosti patří mezi nejlepší pračka Philco se sušičkou PLWD 16170. Má 15 programů a velmi zajímavý je mezi nimi tzv. Můj program, který umožňuje velmi intuitivně zvolit prací cyklus přímo podle přání uživatele – a může to být v tomto případě právě i praní peří nebo obuvi.

Některé pračky nabízí v programové výbavě i napařování, které není klasickým pracím programem, ale odstraní z oblečení pomačkání a dodá mu svěží vůni. Téměř k dokonalosti tento program dovedla firma Elektrolux u praček se systémem SteamCare.

Důležitou roli pro kvalitní vyprání pak samozřejmě má množství prádla i vody v bubnu, počet otáček a doba pracího cyklu.

Prací prostředky používejte jen kvalitní

Prací prostředky jsou sice poměrně drahé, ale šetřit na nich se vám skutečně může nevyplatit. Prášek na praní, prací gel nebo speciální kapsle je potřeba vybrat nejen podle barevnosti, ale i podle druhu textilie a dávkovat podle množství prádla v pračce.

Některé pračky dokonce prací prostředek i aviváž předem s vodou důkladně promíchají. Moderní alternativou promíchání jsou pračky, měnící prací prostředek v tzv. aktivní pěnu. Ta do látky proniká snadněji a rychleji a odstraňuje špínu už i při nižších teplotách. Tento systém nabízí například pračky Samsung s technologií Eco Bubble.

Několik dobrých „pracích“ tipů

  • Jemné prádlo – například spodní prádlo, akrylové, viskózové nebo polyesterové textilie je nejlepší prát v teplotách do 30° Celsia a odstřeďování by mělo mít maximálně 1000 otáček za minutu. Náplň vody je vhodné snížit až na třetinu, prací program trvá u většiny praček 90 minut až dvě hodiny. Na skutečně velmi jemné spodní prádlo je vhodné použít tzv. prací vak.
  • Vlna a umělé hedvábí se nejlépe vyperou v teplotě 30° Celsia a při odstřeďování je vhodný počet otáček 400 až 600 za minutu. Ideální množství suchého prádla je u většiny praček 1 až 2 kilogramy, prací cyklus trvá jednu hodinu až 90 minut. Některé pračky mají pro oba druhy textilií stejný program, jiné dva programy samostatné.
  • Outdoor oblečení má různé ochranné funkce proti dešti nebo větru a moderní pračky pro něj mají speciální program s délkou od 30 minut do jedné hodiny. Pere se většinou v teplotě 30 až 40° Celsia, při odstřeďování se používá 800 otáček za minutu. Náplň suchého oblečení v pračce by měla být třetinová až poloviční proti maximální kapacitě. Na outdoor oblečení nepoužíváme aviváže.
  • Obuv – samozřejmě textilní, ne kožená – se v moderní automatické pračce může prát také, ale samotní výrobci bot to nedoporučují. Většina obuvi je totiž alespoň částečně lepená, a tak celkem logicky vlivem pracího prostředku a teploty hrozí, že se lepené spoje uvolní. Pokud se ale rozhodnete, že boty vyperete, vložte každou do samotného textilního sáčku a použijte krátký program, nejlépe na jemné prádlo. Teplota by měla být 30 až 40° Celsia a místo pracího prášku je vhodnější gel. Počet otáček při odstřeďování by měl být co nejnižší a doporučuje se do bubnu přidat jeden až dva ručníky, aby se sáčky s botami v bubnu při odstřeďování dobře rozložily a zůstaly na jednom místě.

Nejlepší rada na závěr: Svoji pračku nepřeceňujte a ani nepřetěžujte. Čím více prádla do ní vložíte, tím menší je kvalita vyprání a samozřejmě tím také trpí i celý její mechanismus, zejména ložiska a motor. Oprava je pak často téměř tak drahá jako nová pračka…

Text: Zdeněk Urban

Publikováno: 14.12.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vyrobit gril ze staré pračky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte,jak si vyrobit gril ze staré pračky?

Domácí kutil: gril (z bubnu staré pračky)

Domácí kutil: gril (z bubnu staré pračky)

Jak si vyrobit gel na praní

Jak si vyrobit gel na praní

Jak zapojit automatickou pračku

Návod na zapojení automatické pračky bez starostí a nervů.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu z pračky

Jednoduchý návod na odstranění nepříjemného zápachu z pračky

Výroba aviváže

Jak si doma jednduše namíchat vlastní aviváž na prádlo.

ČTĚTE DÁLE

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.