Mozaika z veletrhu Maison&Objet aneb Co nového v Paříži?

Brány velkého pařížského výstaviště ve Villepinte se uzavřely – tedy aspoň pro veletrh Maison&Objet. Bylo tam jako vždy všechno, co se může hodit do domu od vstupu až po půdu a také na zahradu, pro malé i velké obyvatele, prostě radostná směsice stylů, vkusu i nového současného designu.

Mozaika z veletrhu Maison&Objet aneb Co nového v Paříži?
Mozaika z veletrhu Maison&Objet aneb Co nového v Paříži? (Zdroj: archiv redakce)

Když si představíte ten široký rozptyl vystavovaných vybavení do jednotlivých částí bytu, drobných předmětů ze skla, porcelánu, keramiky, kůže, kovu, dřeva atp., výrobky z textilu na stůl i do ložnice, nábytek malý i větší, něco k sezení, něco pro radost, něco jen tak, je těžké hodnotit a upozorňovat na to, co je zrovna trendové.

O to se starají speciální projekty, které Maison&Objet chystají už několik let s plnou zodpovědností. Oslovují osobnosti z výtvarného, architektonického a designérského prostředí, a jejich instalace jdou hlouběji než jen pouhé vystavení předmětu – nabízí se hlubší zamyšlení nad existencí, potřebami lidí i palčivými problémy, na které si lidstvo většinou samo zadělá. Je to inspirativní, ale také se můžete jen nechat unášet tvary, sladěnými barevnými tóny či vybranými materiály.

Najdete styl?

A pak je to tu hlavní: pavilony s textilem, sklem, porcelánem, nábytkem, venkovním nábytkem, světly… Nebudeme zase vypočítávat. Zajímavá je jiná skutečnost. Málokde se tak mírumilovně snáší různé styly. Je tu bezesporu moderní design a kvalitní současné výrobky v jednoduchém městském stylu. Je tu plno regionálních záležitostí, můžete se například na vlastní oči seznámit s tím, co opravdu patří ke středomořskému stylu (a nevnucuje vám to nějaký český rádobyznalec). Najdete spoustu, opravdu hodně odvolávek do minulosti, využívání starých řemesel, a to nejen u skla a porcelánu. Ten svůj styl si musíte vybrat, je to jen a jen na vás. Vodítkem může být zaměření pavilonu. Když se něco jmenuje: Now! Design vivre, je celkem jasné, že tam žádné „staré“ věci z oblasti Provence nebudou. Pravdou ale je, že některý design v tomto pavilonu spokojeně žije i několik let…

Barvy? Barvy!

Pařížský veletrh je poučný i v další věci. I když z těch jiných získáte neodbytný pocit, že všechno musí být šedé, tady zjistíte, že barvy pořád existují, a že je i mnohé značky drze používají. Je tu plno neutrálů, bílé a té šedé, ale také spoustu jemných pastelových tónů i barev výrazných. Zase platí: Tady jste sami za sebe, a co se vám líbí, a co chcete, můžete mít. Aniž by někdo hodnotil, jestli jste dost na úrovni. Na úrovni je ostatně umění vystavovat, a zvolené kombinace, které vidíte, jsou nakonec dost dobrým vodítkem k tomu, co je teď opravdu moderní.

Vladimíra Storchová
Foto: Maison&Objet Paris

Publikováno: 17.10.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava psa na podzimní procházku (do ZOO)

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Příprava psa na podzimní procházku (do ZOO)

Návštěva v pražské ZOO

Petr Fejk provádí Receptář novým pavilonem v pražské ZOO - indonéskou džunglí.

Japonská zahrada

Vysněná japonská zahrada

Tip na výlet - Zámek Konopiště

Reportáž ze zámku Konopiště a jeho zámecké zahrady, o jeho historii a rostlinách v zahradě

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní den památek a sídel
Mezinárodní den památek a sídel

Redakční zprávy

Mezinárodní den památek dle OSN přísluší každý rok 18. dubnu. Je to den, který zdůrazňuje důležitost památek a kulturního dědictví o celém světě.

Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze
Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze

Redakční zprávy

Pletení a háčkování zažívá v posledních letech velký boom. Správné skladování příze je nezbytným krokem k ideální kvalitě pletacího materiálu.

Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce
Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce

Redakční zprávy

Po období příprav, shonu, nekonečných front, pečení, uklízení a vymýšlení dárků můžeme konečně vydechnout a užít si nejsvátečnější den roku – den Vánoční. Přejeme Vám, abyste jej prožili v klidu, obklopeni svými blízkými, láskou a štěstím.

Veselé Velikonoce!
Veselé Velikonoce!

Redakční zprávy

Pomlázka pochází od slova pomladit. Proto si zařiďte řádnou omlazovací kůru, ať jste stále mladí a krásní. ???? Veselé Velikonoce vám přejeme!

Pasivní domy a zateplování mají zelenou
Pasivní domy a zateplování mají zelenou

Redakční zprávy

Poprvé v historii je možné získat dotace na pasivní domy. A jak o finance žádat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu slavnostně vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách „Zelená úsporám“.

Známe nejlepší pasivní domy roku 2017
Známe nejlepší pasivní domy roku 2017

Redakční zprávy

V uplynulých měsících roku probíhal již třetí ročník soutěže Pasivní dům roku. Vítězové pěti kategorií byli vyhlášeni v rámci zahajovacího večera veletrhu FOR PASIV. Pojďme si připomenout všechny domy, které do soutěže postoupily, a hlavně si představit vítěze!

Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje
Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje

Redakční zprávy

Je domovem nejvyššího mrakodrapu, největšího nákupního centra a nejdelšího metra bez řidičů na světě. Nyní si může Dubaj připsat další superlativ – můžete obdivovat všechny jeho trofeje jako největší zarámované obrazy světa.

IceHotel – navštivte ledové království
IceHotel – navštivte ledové království

Redakční zprávy

Již po osmadvacáté bylo otevřeno ledové království proslulého IceHotelu. Jednotlivé pokoje vytvořilo z ledu 36 umělců z celého světa. Měli prakticky volnou ruku, a tak můžeme obdivovat fantaskní výjevy, přespat v rukách obří gorily nebo v džungli monstery.

Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně
Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně

Redakční zprávy

Tento týden proběhlo sčítání hlasů poroty a druhého kola hlasování a už známe vítěze naší velké soutěže o spotřebiče Philco v celkové hodnotě 80 tisíc korun. Kdo si odnesl cenu nejvyšší, a kterým kuchyním uniklo vítězství jen o vlásek?

Gordana Glass dává sklu nový rozměr
Gordana Glass dává sklu nový rozměr

Redakční zprávy

Sklo je úžasný materiál, který od nepaměti vstupuje do našeho života v nejen užitné, ale hlavně estetické funkci. Dá se tvarovat, probarvovat a ožívá světlem, které jediné věci propůjčuje tisíc tváří. Slovenská sklářka chorvatského původu, která si objekt své tvorby vložila i do jména Gordana Glass, vkládá do své tvorby duši a osobitost, čímž jí propůjčuje neobyčejný rozměr.

Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí
Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí

Redakční zprávy

Týdenní prodejní výstava Czech Design Week představí 150 designérů nezávislé scény z Čech i zahraničí. Návštěvníkům nabízí nejen ochutnávku zajímavých počinů, ale také možnost nakoupit zajímavé vánoční dárky. A hlavně pochopit, že design je součástí života každého z nás a ne jen drahé vybavení bytů.

Prohlédněte si nejlepší stavby Česka
Prohlédněte si nejlepší stavby Česka

Redakční zprávy

České ceny za architekturu za rok 2017 mají své vítěze. Vyhlášeni byli v pondělí 27. listopadu v místě pro nové umění Jatka 78. Hlavní cenu druhého ročníku soutěže získali Radko Květ a Pavel Pijáček za realizaci Archeoparku Pavlov. My vám nabízíme prohlídku všech oceněných staveb.