Voňavá medicína

O tom, že vůně má příznivé účinky na organismus, se ví po staletí. Římské lázně prosluly vonnými koupelemi, po kterých pookřálo tělo i duch. Věděl to ostatně otec medicíny Hippokrates, podle jehož rad se používalo vonné vykuřování při morových epidemiích a vojáci pomocí vonných koupelí vojáci obnovovali sílu znavených údů.

(Zdroj: archiv redakce)

Jednoduché recepty vycházející z účinků vonných bylin fungují i dnes. Jen nejsme zmoženi bitvou s nepřátelským vojskem – i když pracovní proces se bitvám někdy může podobat. Neuškodí proto obrátit se zpět a nechat tělo zregenerovat podle starých receptů. Dnes jim ale říkáme aromaterapie. Aplikují se nejen přidáváním vonných olejů do koupele ve vaně, ale třeba i v parních lázních nebo při saunování.

Přírodní základ

Éterické oleje a jiné látky se získávají z léčivých rostlin, z jejich květů, listů, plodů, dřeva, stonků a kořenů bylin a stromů. Díky svým pozvolným účinkům se využívají především k prevenci nebo doplňkové péči. Každý esenciální olej má svou jedinečnou vůni a dominantní účinek, podle kterého se dělí na uklidňující nebo povzbuzující. Některé, například levandule, jsou adaptabilní — reagují podle toho, co tělo v danou chvíli potřebuje.

S mlékem

Do koupele stačí přidat 5 až 10 kapek esenciálního oleje předem smíchaného s decilitrem mléka, aby olej nezůstal na hladině, ale aby se v lázni rovnoměrně rozložil. Do koupele pro dítě snižte dávku na 2 až 3 kapky. Máte-li citlivější pokožku, olej předem smíchejte s čajovou lžičkou dobrého rostlinného oleje. Při takovéto relaxační koupeli se malé množství oleje absorbuje pokožkou, prostřednictvím čichu pak vonné olejové výpary ovlivňují vaši nervovou soustavu. Pokud se olej přidává pod tekoucí vodou, vůně se uvolní rychleji.

I do krému

Vonné oleje nepůsobí jen prostřednictvím vody, ale i krému, pleťové vody či šamponu. Stačí je jemně vmasírovat do pokožky nebo vlasů. Olej přidávejte pouze do neparfémovaných výrobků z kvalitních přírodních surovin.

Kdo má zaměstnání, kde musí celý den stát, pomůže mu lázeň nohou připravená podobně jako směs do vany. Nohy se ponoří na deset minut a chodidla si budou připadat jako jemná „dětská prdelka“.

Podobně jako lázeň pomůže i podobně namíchaná směs pro obklady a masáže. Příjemně zapůsobí i vůně rozptýlená ve vzduchu – aromalampu koupíte v každém obchodě s dekoracemi nebo ve květinářství.

Jak působí:
Levandule

Je chladivá, uklidňující, působí jako antidepresivum, urovnává citovou nerovnováhu. Má antiseptické účinky.

Rozmarýn

Povzbuzuje krevní oběh a působí jako tonikum na nervový systém, pokožku, játra a žlučník. Má čisticí účinky, pomáhá při duševním vyčerpání a bystří smysly. Odstraňuje záněty a účinkuje proti bolesti.

Eukalypt

Eukalypt má výrazné antivirózní účinky. Zmírňuje zápaly a osvědčuje se při léčbě revmatismu. Stimuluje imunitní systém, odstraňuje lokální bolesti, zejména nervového původu, snižuje horečku a urychluje hojení ran.

Máta peprná

Má povzbudivé účinky. Uklidňuje trávicí systém, podporuje činnost žaludku, jater a střev tím, že posiluje nervový systém. Zbavuje bolesti, působí jako antiseptikum, snižuje horečku, čistí mozek, pomáhá při svalové a duševní únavě.

Heřmánek římský

Je vhodný i pro děti. Má uklidňující účinky na nervový systém, vyvolává spánek. Působí protizánětlivě a antibakteriálně, jako antidepresivum a proti stresu.

Radek Starý

Foto: archiv autora a profimedia.cz/CORBIS

Publikováno: 01.10.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Naučte se quilling dekorace za papíru

Návod na výrobu quilling dekorací z papíru je jednoduchý a opravdu skvělý

Jak zachránit starou alej

Návštěva Ringhofferovy aleje s Václavem Větvičkou a povídání o udržování alejí podél cest

Pěstování petrklíčů

Pěstování petrklíčů

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

ČTĚTE DÁLE

Luxusní hotel v lomu nabízí ubytování pod vodní hladinou
Luxusní hotel v lomu nabízí ubytování pod vodní hladinou

Interiér

Pokud hledáte nezapomenutelný zážitek a toužíte po něčem skutečně výjimečném, luxusní hotel v bývalém lomu vám nabízí jedinečnou možnost ubytování.

Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?
Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?

Interiér

Lesklé povrchy na nábytku dodávají interiéru eleganci a moderní vzhled. Aby však zůstaly krásné a bez šmouh, je třeba věnovat jim správnou péči.

Proměny francouzského okna
Proměny francouzského okna

Interiér

Podívejte se, jak mohou ovlivnit výsledný dojem jednoho francouzského okna obyčejné závěsy – zvolená barva a materiál, z něhož jsou vyrobeny. A co s tím vš

Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek
Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek

Interiér

Konzolový stolek je jedním z těch kousků nábytku, které mohou výrazně ovlivnit vzhled a funkčnost vašeho domova, hodí se do různých interiérů.

Budoucnost nábytku je v jednoduchosti
Budoucnost nábytku je v jednoduchosti

Interiér

Ve světě designu a nábytkového průmyslu stále více prosazuje trend jednoduchosti a minimalismu, který reflektuje estetiku, funkčnost a udržitelnost.

Udržitelný šatník pro každého
Udržitelný šatník pro každého

Interiér

Módní průmysl je obrovským odvětvím, které ovlivňuje životy milionů lidí po celém světě. Objevují se dva protikladné přístupy: fast fashion a slow fashion.

Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu
Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu

Interiér

Pokud plánujete rekonstrukci vašeho domova, je důležité zvážit každý detail, a právě plovoucí podlaha je skvělou volbou, která přináší mnoho výhod.

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.