Tím, že klozet zavěsíte na konstrukci vestavěnou do zdi, snadno vytřete podlahu mopem. A tím, že nádrž schováte do zdi, zminimalizujete množství vodorovných ploch, na které se usazuje prach, navíc je systém napouštění vody daleko tišší.
V současné době se užívá několik typů předstěnových instalací. Základem každé z nich je plochá nádrž z houževnatého polyetylénu. Ta se může buď obezdít cihlami či tvárnicemi, nebo usadit do kovové konstrukce, která se pak zakryje sádrokartonem. Použití každého z typů se řídí stavebními podmínkami v místě – s nádrží k zazdění se mírně ušetří. Pokud máte k dispozici hodně silnou příčku, můžete ji dokonce celou zasekat do zdi a ušetříte místo, pokud ne, vznikne obezděním či obložením sokl – docela praktická polička na odkládání hygienických drobností.
Velká inspirativní fotogalerie toalet






Výrobci samozřejmě reagují i na problémy tuzemského reálného bydlení, a proto se velmi úspěšně prodávají i typy speciálně upravené pro použití při rekonstrukci panelových domů.
Zatímco samotný technický systém zabudované splachovací nádržky se chlubí tím, že je neviditelný, systém ovládání má ambice zahrát na city designuchtivých zákazníků. Ještě nedávno bylo možné jednotlivé výrobky z dálky rozlišit právě podle tohoto kritéria. Geberit byl typický svým rozměrným celoplošným tlačítkem, Glynwed preferoval oblejší tvary, Grohedal těžil ze svého napojení na mateřskou firmu vyrábějící baterie, a proto nabízel řady ladící s konkrétní sérií armatur. Kdo se však v současné době podívá do nabídek jednotlivých výrobců, zjistí, že toto generalizování už naštěstí není k použití. Výrobci se snaží oslovit celé spektrum uživatelů – od těch, kteří fandí konzervativní strohosti, až po ty, kdo jsou schopni předělávat koupelnu a WC každé tři roky.
Radek Starý
Foto: Geberit, Glynwed, Sanit Eisenberg