Boj se skrytým nepřítelem

Pokud do domu či do bytu zatéká nebo odněkud prosakuje voda, stěny jsou dlouhodobě vlhké a nestačí je vysušit ani intenzivní topení a větrání, často se pokryjí plísní. Plísně a houby však vznikají i v místnostech se špatně udržovanou klimatizací, neboť nejlépe se jim daří při teplotě od 18 do 32 °C, v prostředí s relativní vlhkostí okolo 60 %.

(Zdroj: archiv redakce)

V domácnostech přitom přirozená vlhkost vzduchu dosahuje asi 40 %. Vlhkost by ovšem rozhodně neměla překročit 60 %, což lze jednoduše zjistit pomocí vlhkoměru. Pokud je hodnota vyšší, je třeba více topit a větrat, případně vytvořit stálý proud vzduchu, který plísně nesnášejí. Žádoucí průvan mohou zajistit i větráky nebo ventilátory. Vznik plísní je ovlivněn i druhem poškozeného materiálu, stupněm provětrávání zavlhlého prostoru, teplotou prostředí a tím, zda je místo dostatečně vytápěné. Nejčastěji se plísně objevují na vlhkých plochách za nábytkem a v rozích místností. Objevují se také ve styku svislých a vodorovných konstrukcí pod špatně izolovanými střechami, kolem otvorů ve štítových zdech, v koutech lodžií a balkónů a na mnoha dalších choulostivých místech.

Do prvních vloček a mrazu

Na likvidaci plísní existuje řada běžně dostupných sanačních nátěrů. Vlhnoucí dřevo bývá napadeno především houbami a obvykle je nutné celý dřevěný prvek nahradit novým, neboť hrozí nebezpečí dalšího šíření. Chemicky totiž nelze houby zničit úplně. Pokud se tedy plíseň objevuje opakovaně, je nezbytné strhnout malbu až na podklad a stěny přemalovat zvláštním nátěrem proti vzniku plísní. Horší je, když se plísně, které často produkují karcinogenní látky, dostanou až do samotné konstrukce stavby. Těžko se pak likvidují. A jak si nejjednodušeji poradit s vlhkostí? Pořiďte si speciální nebo sanační omítky,které jsou prodyšné a umožňují stěně „dýchat“. Interiér můžete vymalovat i speciálními nátěry proti vzniku plísní.Nutné opravy narušených hydroizolací (izolace proti vnější vlhkosti) a parozábran (izolace proti vnitřní, vzlínající vlhkosti) střešních konstrukcí raději vždy přenechejte odborníkům. Zjistěte příčinu a místo průniku vlhkosti, odstraňte nábytek a stěny nechte řádně vyvětrat. Má – li vlhkost závažnější původ, poraďte se s odborníkem, který doporučí řešení vhodné pro daný typ a konstrukci stavby. Při větším nebo opakovaném výskytu plísní na zdech je nutno osekat omítku a použít novou omítku nebo stěrku s přísadou biocidu (látka ničící živé organismy, např. herbicid, pesticid, insekticid…). Pokud se plísně objevují i po těchto opatřeních je nutné sáhnout ke stavebním úpravám, nejlépe k celkovému zateplení a izolaci domu / obvodový plášť, střecha, základy.

Nevítaní návštěvníci

Prvním krokem při likvidaci plísní je chemický postřik takzvanými biocidy, k nimž patří pravděpodobně nejznámější, ale krátkodobě působící Savo. Je zapotřebí chránit i dřevěné prvky krovů, rámy oken, obklady stěn a stropní podhledy nebo podlahy. K nevýhodám dřeva patří skutečnost, že jako materiál organického původu je snadno a často napadán biologickými škůdci. Tedy i plísněmi. Ochrana by měla být zaměřena proti dešťové a stříkající vodě, proti vzlínající vlhkosti i proti kondenzaci par. Chemická ochrana bývá účinná, nikoli však trvalá. Například u biocidů Mergal nebo Preventol odborníci hovoří o maximálně dvou až třech letech (sezónách). Částečného zvýšení účinku lze docílit opakovanou aplikací prostředku.

Foto: Junkers, Murexin, Lindab a archiv autor

Pavel Hluchý

Publikováno: 27.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.