Ohřev střešním oknem

Mimo své základní funkce může kvalitní střešní okno sloužit také jako jeden ze zdrojů tepla. Je – li řeč o skutečně kvalitním střešním oknu, pak tento výrobek musí splňovat následující parametry: zachovávat tvarovou stálost profilů, být vodotěsný, mít dlouhou životnost, udržet si pěkný vzhled a snadno se udržovat. Přitápění sluneční energií je jen další plus.

Ohřev střešním oknem
Ohřev střešním oknem (Zdroj: archiv redakce)

Aby okno dobře sloužilo a plnilo svou funkci, nestačí, aby mělo jen kvalitní rám nebo pouze kvalitní zasklení. Je třeba mít na paměti, že vlastnosti okna podmiňuje i jeho dobré lemování, zajišťující vodotěsnost a ochranu proti povětrnostním vlivům. Kombinacemi kvalitních oken lze v podkrovních prostorách nebo ve střešních nástavbách vytvářet libovolně velkou prosklenou plochu, která je esteticky velice zajímavým prvkem jak z exteriéru, tak i z interiéru. Navíc slouží jako zdroj světla a také zmíněného tepla.

 
Jak vybrat a kde umístit?

Při výběru střešního okna je potřeba uvědomit si, jakou by mělo plnit funkci a v jaké místnosti bude umístěno. V úvahu je zapotřebí vzít sklon střechy (při menším sklonu je třeba použít delší okno). Velikost okna či jejich větší počet zase závisí na tom, jak dostatečně bude místnost osvětlena. Platí zásada, že zasklená plocha by měla představovat nejméně 10 procent plochy podlahy. Volba šířky oken je logicky (většinou) dána vzdáleností krokví. Vyberete – li si širší, bude třeba provést tesařskou výměnu, která rekonstrukci novostavbu úměrně prodraží. Rovněž směr  otevírání okna volíme podle způsobu jeho využití a přístupu k němu. Povrch oken může být přírodní dřevěný či z plastu (snadněji se udržuje,  lépe odolává vyšší vlhkosti vnitřního prostředí – např. třeba v koupelnách). Důležité jsou také technické parametry střešního okna, zejména takzvaný součinitel prostupu tepla. Čím je nižší, tím více ušetříte za vytápění bytu. Zbytečnému úniku energie z místnosti přitom zabraňují nejen speciální skla, ale také způsob montáže okna, případně použití izolačních rámů. Okno zajišťuje dostatečné osvětlení místnosti, zprostředkovává kontakt s okolím. Pro optimální výhled je nutné namontovat střešní okno do takové výše, aby bez problémů viděla i sedící osoba. Architekti je proto doporučují osazovat zhruba ve výši 90 centimetrů od podlahy (myšleno spodní hrana okna). Výška umístění horní hrany rámu 180 až 220 centimetrů od podlahy zaručuje nerušený výhled oknem vestoje. Ovládací prvky musí být na dosah stojící osoby.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Ohřev střešním oknem
Ohřev střešním oknem
Ohřev střešním oknem
Ohřev střešním oknem
Ohřev střešním oknem
Ohřev střešním oknem
Sázka na sluneční paprsky

Kvalitní okno musí být energeticky úsporně zasklené. V tomto případě bývá dvojsklo plněné obvykle inertním plynem a je opatřeno pokovením, tedy nízkoemisní vrstvou, bránící prostupu tepla. Tento způsob zasklení rovněž zabraňuje orosení povrchu okenní tabule při nízkých venkovních teplotách. Použitá skla bývají plavená nebo tvrzená, s tloušťkou 3 až 4 mm. Plynem plněná mezera bývá široká 16 až 18 mm. Celková tloušťka izolačních dvojskel pak dosahuje 24 mm.

Moderní střešní okna vykazují nízké hodnoty spárového prostupu vzduchu při zavřeném křídle, což sice brání úniku tepla z místnosti, na druhou stranu ale může způsobit vznik nezdravého vnitřního mikroklimatu. V interiéru se bohužel koncentruje vysoké procento vzdušné vlhkosti. Tento problém částečně odstraňuje

mikroventilace. Přílišnou intenzitu dopadu světla a slunečních paprsků oceníme zejména v zimě, v létě je naopak téměř nežádoucí. Můžeme ji velmi snadno regulovat zastiňovacími doplňky (rolety, plisované rolety, žaluzie, zcela zatemňující rolety). Úplné zatemnění docílíte venkovní roletou, která mimo bezpečnostní funkce tlumí hluk zvenčí a také snižuje únik tepla.

Foto archiv autora
Pavel Hluchý

Publikováno: 27.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.