Nová tvář broušených cihel

Speciální broušené cihly si našly své místo i na tuzemských stavbách a jejich obliba neustálé vzrůstá. V současnosti na trh vstupuje jejich „druhá“ generace. Poprvé se přitom nejedná o dovozové výrobky, ale cihly vlastní výroby, které produkuje firma Wienerberger cihlářský průmysl.

(Zdroj: archiv redakce)

Po první řadě broušených cihel Porotherm CB, kterou jsme dováželi z Rakouska, přichází další inovace. Původní sortiment CB nabízel čtyři formáty, a to Porotherm 45, 38, 25 a 12 CB. Ačkoli se jedná o vysoce kvalitní zdivo, při vytváření vlastní sortimentní řady bylo přihlíženo jak k používaným rozměrům cihel, tak k výsledkům optimalizace tvaru doplňkových cihel P+D pro eliminaci lineárních tepelných mostů v ostění otvorů. Nová řada je na trhu od letošního ledna 2006 a spolu s cihlami nabízí i nový typ pracovních pomůcek pro speciální technologii tenkovrstvého zdění. Výrobky lze získat ve formátech Porotherm 44, 40, od dubna i 30, 24 a 11,5 CB. K prvním třem výrobkům jsou k dispozici i speciální doplňkové tvary.

Jinak, s úsporami

Cihla Porotherm 44 CB (44/24,8/24,9 cm) je určena pro jednovrstvé obvodové nosné i nenosné zdivo, a to při spotřebě 16 kusů/m2. Zdivo z tohoto materiálu má laboratorní váženou neprůzvučnost Rw = 48 dB při plošné hmotnosti zdiva včetně omítek Porotherm 364 kg/m2. Součinitel prostupu tepla tohoto neomítnutého zdiva při použití speciální malty pro zdění na tenkou spáru dosahuje hodnoty U = 0,31 W/(m2·K). Pro doplnění zdiva na koncích stěn a v ostěních, lze využít tzv. půlky – cihly Porotherm 44 ½ K CB – a koncové cihly Porotherm 44 K CB, pro jednoduché řešení rohů při dodržení vazby zdiva jsou určeny cihly Porotherm 44 R CB. Porotherm 40 CB (40/24,7/24,9 cm) je vhodný pro stejný typ zdiva jako předchozí cihla a nabízí i stejně širokou škálu doplňků. Na metr čtvereční je potřeba rovněž 16 kusů. Součinitel prostupu tepla tohoto zdiva při použití speciální malty pro zdění na tenkou spáru dosahuje hodnoty U = 0,34 W/m2K. Cihelný blok Porotherm 30 CB (30/24,7/24,9 cm) je použitelný pro jednovrstvé obvodové nosné i nenosné zdivo, z doplňků lze využít cihlu poloviční Porotherm 30 ½ CB. Spotřeba na metr čtvereční činí 16 kusů. Součinitel prostupu tepla zdiva bez omítek je U = 0,52 /(m2·K). Cihly Porotherm 24 CB (24/37,2/24,9 cm) se uplatní v jednovrstvém vnějším i vnitřním nosném i nenosném zdivu při spotřebě necelých 11 ks/m2. A konečně Porotherm 11,5 CB (11,5/49,7/24,9 cm) je vhodný jak pro vnitřní nenosné příčky, tak jej lze použít i jako přizdívku tepelné izolace v místě železobetonových ztužujících věnců nebo pro ochrannou část vrstveného zdiva. Spotřeba cihel na metr čtvereční je 8 kusů.

Převratnou novinku v sortimentu broušených cihel představují doplňkové formáty broušených cihel, zejména koncové a poloviční cihly.

Výhody a přednosti

Cihly broušené, kterou jsou určeny pro všechny typy zděných staveb, jsou přesně zabroušeny na výšku 249 mm. Tato úprava umožňuje provádět ložné spáry o tloušťce pouhý 1 mm.

Oproti nebroušeným blokům zaručuje uvedené řešení snížení pracnosti zdění až o 25 %, úsporu malty pro zdění o 84 %, zásadní snížení technologické vlhkosti vnesené do stěny při zdění a následné rychlejší vysychání zdiva, odstranění dílčích tepelných mostů, které představují ložné spáry mezi jednotlivými vrstvami cihel z obyčejné malty a v neposlední řadě také minimum úklidových prací. Zdivo z broušených cihel je cca o 5,5 % ekonomicky výhodnější než zdivo z cihel P+D. Důvodem je právě menší pracnost a nižší spotřeba malty.

Použitá technologie tenkovrstvého zdění minimalizuje možnost vzniku trhlin v omítce v místech ložných spár. Při stejné tloušťce zdiva se zvyšuje tepelný odpor, významná je i úspora technického vybavení staveniště (není potřeba např. míchačka atd.).

Pavel Hluchý
Foto Wienerberger cihlářský průmysl a.s.

Publikováno: 27.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak sekat cihly na formát kladívkem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak odseknout část cihly?

Zdění akustické příčky

A když už máme složené konečně ty správné cihly, tak jdeme rovnou na zdění příčky z akustických cihel. Jelikož to jsou cihly broušené, tak bychom mohli zdít moderně na pěnu, ale Josef zvolil zdění na tenkovrstvou maltu.

Karlozor a špatně dodané cihly ze stavebnin

Víte, co se stane, když vám na stavbu přivezou špatné cihly, vy je nanosíte do sklepa? Musíte je zase nanosit zpět a nechat přivézt jiné. Fachmani to zažili také. Místo akustické cihly broušené přivezli nebroušenou.

Pepa jde vybírat akustickou cihlu pro příčku

Karel potřebuje dle projektu vyzdít novou příčku, hlavně ze záchoda směrem do jiných místnosti :) No a tak projektantka Lada navrhla příčku vyzdít z akustické cihly. Co to taková akustická cihla je a jaké jsou její přednosti, nám v reportáži poví odborník

Přestavba chodníku u jezírka

Abyste si neničili pracně vypěstovaný trávník, můžete si postavit cestičky a chodníky. Jaký materiál vám bezpečně vydrží a nebude složitý na pokládku?

Začištění staré klenby z cihel

Cihlová klenba ve starých domech je opět v módě. Bohužel ne vždy narazíme na takovou, která by byla bez kazů. Ukážeme vám, jak cihlovou klenbu opravit.

ČTĚTE DÁLE

Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy
Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Dům

Okna jsou vystavena povětrnostním vlivům, které mohou způsobit jejich posun nebo deformaci. Pravidelná údržba pomáhá předcházet problémům.

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.