Důležité rozhodnutí – s kým stavět?

Vlastníme parcelu, získali jsme povolení ke stavbě a dokonce disponujeme finančními prostředky. Nic nebrání pustit se do díla. Ačkoli, jistě budete souhlasit, že dodržení termínů, ceny, kvality odvedené práce a pozdějších záruk závisí také od pečlivého výběru realizátora a dodavatele stavby – tedy příslušné firmy. Při rozhodování komu svěřit své prostředky a svým způsobem také zdraví je nesmírně důležité dodržet několik zásad.

(Zdroj: archiv redakce)

Při výběru stavební firmy by v žádném případě neměla rozhodovat pouze cena. Celoživotní úspory nebo dlouholetý splátkový kalendář hypotéky přímo vybízí k opatrnosti. Za své, natož za půjčené peníze chce každý z nás také odpovídající kvalitu. Laciné sliby a reklamní slogany ve stylu „nejlevnější…. a ceny již od…..“ proto raději rychle zapomeňte a raději se soustřeďte na vlastní výběrové řízení. Při výběru firmy je nejdůležitější kvalita odvedené práce. Tu získáte jedině patřičnými referencemi a vlastní prohlídkou staveb, které už firma zrealizovala. Hodně napoví osobní výpovědi bývalých klientů, dobré je navštívit stavby v různých regionech.Zvlášť při stavbě „na klíč“ za vše odpovídá jedna smluvní firma, proto předem velmi důrazně žádejte a smluvně si zajistěte, aby se tato odpovědnost nepřenášela na subdodavatele či dokonce na samotné řemeslníky (to je velmi zásadní). Případné reklamace (včetně použitých materiálů !!!) pak uplatňujete u jednoho subjektu.Pamatujte, že čím více záruk, tím méně šancí k případnému k podvodu.

Zboží jako každé jiné

Zákon na něj stanoví tříletou záruku. Neexistuje tedy, aby firma smlouvala a nebo se dokonce dožadovala zkrácení tohoto termínu! Může se však stát, že solidní dodavatel dokonce nabídne i delší garance. To svědčí nejen o vstřícnosti, ale také o kvalitě, za níž si stavební firma stojí a jíž se může honosit. Pozor ovšem na plané ústní sliby. Je-li nabídka myšlena opravdu vážně, není důvod, aby nebyla zakotvena ve smlouvě o dílo. Veškeré požadavky je vhodné předem konzultovat a předat je firmě v písemné formě. To platí zejména v případě, kdy součástí dodávky je také vyřízení příslušných povolení a hlavně zpracování projektu ke stavebnímu povolení a také prováděcího projektu. Často dochází k chybám a omylům na obou stranách. Stavebník (investor) zasahuje do realizace projektu, vyžaduje nejrůznější změny v projektu, mění sortiment použitých materiálů a v nejednom případě dokonce ovlivňuje technologické postupy. Třeba tím, že se za zády stavbyvedoucího nebo mistra domluví s přímo s řemeslníkem a ten „za pár pětek“ udělá klientovi tzv. pomyšlení. Těžko pak reklamovat závady na jiném typu či druhu dlažby, těžko při kolaudaci obhajovat přizdění výklenku nebo naopak zrušení schválené příčky. Mnohé firmy si naproti tomu nedovedou představit stavbu bez vícenákladů a svévolného posunování termínů jednotlivých etap a tím i dokončení celé stavby. Smlouva o dílo tedy musí být zpracována tak, aby těmto pokusům zabránila.

Investice do profesionálů

Tak, jako k nim při podpisu smlouvy patří právník, tak na staveništi by vás měl zastupovat stavební dozor. Nejlépe skutečně stavbař se znalostmi technologií i materiálů a s praktickými zkušenostmi. Užitečným nástrojem pravidelných kontrol kvality, dodržování časového harmonogramu a mnoha dalších parametrů a okolností je stavební deník. Jde vlastně o jakousi genezi stavby od jejího zrodu až po kolaudaci. Jeho zavedení je velmi žádoucí (předtištěný „sešit“ stavebního deníku lze koupit v papírnictví).V případě nekvalitně odváděné a odvedené práce stavební dozor dbá a trvá na okamžitém odstranění chyb i nedostatků, případně vyžaduje slevu z ceny díla. Financování stavby by rozhodně mělo probíhat po etapách se zálohovými platbami. Obecně platí, že maximální záloha předem činí asi 10 % z celkové ceny. Každá další dílčí platba pak musí odpovídat hodnotě skutečně odvedené práce nebo nakoupeného materiálu. Zpravidla se kalendář (podle smlouvy) dělí například na přípojky k inženýrským sítím, zhotovení základových pasů nebo základové desky, dokončení hrubé stavby, zastřešení a montáž výplní stavebních otvorů (oken, dveří), vyzdění příček a rozvody médií, venkovní fasáda a vnitřní omítky, dokončovací práce atd. Část ceny, většinou stejných 10 % je vhodné ponechat v notářské úschově do doby úplného odstranění všech nedostatků. Doplatek celkové ceny by měl následovat až po kolaudaci, kterou smluvně pověřte dodavatelskou firmu.

Petr Hluchý

Foto archiv autora

Publikováno: 27.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Prohlídka domu se stavbyvedoucím

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výběr stavební firmy je po projektu další z důležitých věcí, na které si musíte nechat záležet. S tím Pepovi pomohl řemeslnický portál NejŘemeslníci.

Co si představit pod stavebními systémy?

Jaké jsou stavební systémy? Vyzkoušejte stavební systémy, tedy možnost objednat si od jedné firmy všechny stavební komponenty, které potřebujete a firma vám je dodá až na pozemek.

Online stavební deník a přeseknutý kabel k alarmu

Dělníci přesekli kabel k původnímu alarmu. Jak ale zabezpečit stavbu? Pan Beneš má řešení. Stavební firma si sama ohlídá stavbu pomocí svého zabezpečení.

Potřebná povolení pro start stavby

Pepa začal řešit stavební povolení, aby se vůbec na stavbě mohlo začít rekonstruovat. Jakou ze tří možností Pepa nakonec zvolí? Že by to udělal Karel z pozice investora? Nebo využije na to projektantku Ladu? Anebo se nabízí stavební firma.

Dům na klíč a úsporné bydlení moderních domů

Stavba na klíč znamená vybrat si solidní firmu, která vám takový dům postaví se vším všudy a zajistí i veškerou administrativu.

Jak vypadá stavba na klíč?

Postavit rodinný dům lze svépomocí nebo na objednávku. Kvalitní partner se o vás postará se všemi podmínkami. Podívejte se jak to s takovým partnerem probíhá!

ČTĚTE DÁLE

Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy
Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Dům

Okna jsou vystavena povětrnostním vlivům, které mohou způsobit jejich posun nebo deformaci. Pravidelná údržba pomáhá předcházet problémům.

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.