Dům z hlíny není zemljanka ani bydlení pro chudé

Ekologie jako součást základních vzorců chování a uvažování běžného člověka žijícího tzv. západním způsobem života, je poměrně vzácný jev. V oblasti stavebnictví má ekologie navíc pro mnohé zvláštně pejorativní nádech jakého si extremizmu. Pokud se navíc řekne „dům z hlíny“ , většina si představí život v zemljance a nebo nějakou nesnesitelnou formu sociálního bydlení. Nakolik je to omezený pohled, je možné zjisti při pohledu na západ od našich hranic, tedy např. do USA nebo do Francie.

Dům z hlíny není zemljanka ani bydlení pro chudé
Dům z hlíny není zemljanka ani bydlení pro chudé (Zdroj: archiv redakce)

V dobách, kdy člověk neznal cihlu ani tašku na střechu existoval vedla dřeva v podstatě jediný stavební materiál. Tím byla nepálená hlína. Energetická krize 70. Let společně s ekologickou aktuálností ve všech sférách lidské činnosti vzbudily znovu zájem o tento zapomenutý materiál. Podle průzkumů OSN žije dnes v příbytcích z nepálené hlíny více než miliarda lidí. Země jako Francie nyní vynakládá nemalé prostředky na to, aby se podařila ovládnout tento prastarý stavební materiál způsobem, jenž by odpovídal současným požadavkům na bydlení.

Velká jména

Většina velkých novodobých architektů s hlínou přicházela do styku a je skutečnost, že takové osobnosti jako Le Corbusier nebo Frank Lloyd Wright mají každý svůj hliněný dům. Nepálené hlíně vyjádřil podporu i bývalý prezident USA R.Reagan, který s i z ní postavil vlastní letní sídlo a mezi sledované projekty ji zařadil i někdejší francouzský prezident F. Mitterand.

Několik důvodů 

Je hned několik důvodů, proč je možné se na začátku 21. století zabývat hlínou jako zcela suverénním stavebním materiálem. Stabilizovaná nepálená cihla spotřebuje na svojí výrobu čtyřicetkrát méně energie než cihla pálená. U běžného rodinného domku činí energetická úspora cca 10-15 MWh. To je pro představu hodinový výkon jednoho bloku elektrárny v Tušimicích. Pevnost v tlaku se u hliněných cihel pohybuje mezi 3 až 20 MPa, což odpovídá běžným zdícím materiálům pro nízkopodlažní zástavbu. Pevnosti v tahu jsou asi pětkrát menší. Tepelně izolační vlastnosti má nepálená hlína srovnatelné s cihlou pálenou. Součinitel tepelné vodivosti W/m2k je okolo 0,7. U lehčených hlín používaných jako výplňové zdivo, klesá pevnost, ale tepelně izolační vlastnosti jsou srovnatelné např. s tvárnicemi Ytong nebo s Porothermem (W/m2k = 0,1 – 0,25). Dobře zpracovaná hlína je mrazuvzdorná, může se použít jako lícové zdivo. Problematičtější je omítání. Ideální jsou sádrové omítky, tvrdší omítky je nutné zavěšovat na pletivo. Veškeré tyto informace jsou výsledkem nezávislého měření a podloženy níže uvedenými prameny.

Petr Haas
foto archv autora

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Postavit zídku z pálených cihel zvládne i žena

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak postavit zídku z pálených cihel?

Bára Štěpánová a její dům v anglickém stylu

Povídání s Bárou Štěpánovou o jejím bydlení, jak se stavěl její dům v anglickém stylu

Jak pěstovat pokojové rostliny

Jan Kopřiva radí divákům, jak správně pečovat o pokojové rostliny, aby měly nejlepší podmínky.

Práce na hrnčířském kruhu

O práci na hrnčířském kruhu,co je vše potřeba, jak hrnek vzniká.

Rady pro výrobu pálenek z ovoce

Rady pro výrobu pálenek z ovoce.

Jak vzniká pálenka

Pan Karel Poch provádí diváky výrobou pálenky. Popisuje, jaké ovoce je vhodné ke kvašení a jak probíhá destilační proces.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.