Kabáty s teplou podšívkou

Teplo dodané a potřebné k vytápění uniká obvodovými konstrukcemi stavby do okolí s nižší teplotou vzduchu a musí být proto neustále doplňováno. Tomuto úniku nelze stoprocentně zabránit, pouze ho usměrňovat a redukovat. Jak? Kvalitní izolací.

(Zdroj: archiv redakce)

Komplexní vnější ochrana

Zateplení obvodového pláště se řeší kontaktním zateplovacím systémem či prostřednictvím předvěšené provětrané fasády. Ke značným únikům dochází i vodorovnými konstrukcemi, například stropem nad suterénem nebo pod půdním prostorem, samozřejmě okny a dveřmi, skrz neodizolovanou nebo nedostatečně zateplenou střechu. Nejběžnějším způsobem zateplení střešní konstrukce je využití vynikajících vlastností extrudovaného či expandovaného polystyrénu, stabilizovaného pěnového polystyrénu, minerální vaty a nástřiku tvrdou polyuretanovou pěnou PUR. Jako tepelný izolant se používá polystyrén nebo minerální desky Rockwool, Orsil. Po zabroušení se namontovaná izolace překrývá zpevňovací síťkou a tenkovrstvou syntetickou omítkou. Omítky mohou být minerální, silikátové, silikonové nebo akrylátové. Základem systému je dřevěný nebo kovový rošt. Průběžně s montáží se kladou tepelně izolační desky. Povrchovou úpravu pak většinou tvoří keramický obklad. Jako obkladové materiály na odvětranou fasádu však lze použít rovněž PVC lamely, betonové dílce, umělý nebo přírodní kámen, keramiku, vláknité cementové desky a jiné materiály. Stavby vnějším zateplením získávají výrazně zvýšenou odolnost vůči povětrnostním vlivům, tedy dešti, větru, sněhu, mrazu a vlhkosti.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Kabáty s teplou podšívkou
Kabáty s teplou podšívkou
Kabáty s teplou podšívkou
Kabáty s teplou podšívkou
Kabáty s teplou podšívkou
Kabáty s teplou podšívkou

Jednouché montážní postupy

Dílce extrudovaného polystyrénu se drážkou ukládají na sraz beze spár a k podkladu se lepí nebo kotví rozpěrnými nýty. Totéž se děje v případě použití stabilizovaného samozhášivého pěnového polystyrénu. V plochých střechách se používají výrobky z minerální plsti. Ta se vyrábí z minerálních vláken s pojivem. Po vytvrzení se z materiálu nařežou desky. Existuje několik druhů těchto desek – pro tepelnou, zvukovou a protipožární ochranu střešních konstrukcí, další se používají do podkladní vrstvy při dvouvrstvé tepelné izolaci střešního pláště. Desky jsou v celém řezu vodoodpudivé a také objemově stálé. Hodí se pro lepené i mechanicky kotvené systémy střešního pláště. Ve střešní skladbě tvoří vrchní vrstvu tepelné izolace. Sortiment izolačních materiálů z minerálních vláken obsahuje mimo jiné rovněž výrobky k izolaci jednoplášťových plochých střech. Expandovaný polystyren je osvědčeným izolantem plochých střech. Vyrábí se jako stabilizovaný a samozhášivý a měl by mít zásadně objemovou hmotnost nad 20 kg/m3 (polystyreny s nižší objemovou hmotností mají nižší pevnost v tlaku, ale i větší pórovitost a tudíž nasákavost). V případě systému PUR se jedná o hydroizolační a tepelně izolační nástřik tvrdou polyuretanovou pěnou s ochranným nátěrem UV filtrem. Vzhledem k nízké hmotnosti je nejvhodnějším řešením pro střechy se statickými problémy, trapézové plechy apod. Systém je náročný na dodržování správných technologických postupů, provádí se například pouze při teplotách nad 10 °C. Vzhledem k přilnavosti je vhodný téměř na všechny suché podklady.

Nový typ tepelných izolací

Jedná se o šedý pěnový polystyren NeoFloor a GreyWall. Do struktury polystyrenu byly zapracovány grafitové částice, které pomáhají odrážet teplo zpět k jeho zdroji a podstatně tak zlepšují tepelnou izolaci. Produkty jsou určeny k zateplení stěnových a podlahových konstrukcí a pro další aplikace s nejvyššími nároky na izolační účinnost a vysokou pevnost v tlaku. Ideální využití nacházejí na stavbách nízkoenergetických a pasivních domů a všude tam, kde je třeba docílit maximální izolace při minimální tloušťce izolantu. Variantou je i pěnové sklo. Obdobným směrem se ubírá právě vývoj EPS. Výzkum se soustředil (stejně jako u pěnového skla) na mikročástice grafitu, které měly zajistit, aby každá buňka pěnového polystyrenu s extrémně tenkým grafitovým povrchem pracovala jako miniaturní tepelné zrcadlo. Odborníci našli způsob zapracování grafitových částic do struktury polystyrenu tak, aby si tato úprava zachovala ostatní vynikající vlastnosti. Šedý polystyren GreyWall 033 je určen především pro zateplení stěnových konstrukcí objektů s vysokými požadavky na tepelnou ochranu (účinnost izolace), tedy NED a pasivní domy. Zároveň se používá všude tam, kde je třeba dosáhnout maximální izolace při minimální tloušťce izolantu, např. při izolování tepelných mostů. Šedý polystyren NeoFloor 031 je určen především pro profesionální zateplení podlahových konstrukcí a další aplikace s nejvyššími nároky na izolační účinnost a vysokou pevnost v tlaku.

Pavel Hluchý
Foto: archiv firem a autora

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Vhodné způsoby zateplení domu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vhodné způsoby zateplení domu

Jak snadno zaizolovat vlhký sokl

Dostává se vám vlhkost do zdiva? Pepa Vám ukáže, jak se vlhkosti zbavit.

Izolace na ploché střechy

Izolace na ploché střechy

Jak kotvit fasádní polystyren?

Ukotvení fasádního polystyrenu do dřeva není jen tak. Pepa vám za minutku ukáže jak na to!

Jak řezat polystyren bez nepořádku

Chystáte se zateplovat váš dům? Minutový manžel Pepa vám ukáže, jak snadno a bez nepořádku řezat polystyren.

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?