Než příroda nadělí: o sněhu a střeše

Na střechu domů v horských oblastech působí mnoho vlivů. Sníh, mráz, vyšší koncentrace vlhkosti v ovzduší, silný vítr, intenzívní UV záření. Střešní krytina proto musí splňovat několik základních požadavků.

(Zdroj: archiv redakce)

Především se jedná o materiálovou stálost (odolnost vůči mechanickému poškození), minimální váhu, „imunitu“ vůči vlhkosti a snadnou i rychlou možnost opravy. Nejúčinnějším prostředkem je samozřejmě prevence. Tedy kvalitní montáž konstrukce střechy a střešní krytiny. Střechy musí být samozřejmě vybaveny prvky účinné protisněhové ochrany. Vždyť na ploše 100 m2 (což není nijak zvlášť velká střecha) se při tloušťce sněhové pokrývky okolo 30 cm snadno vytvoří ledovec přesahující váhu 30ti tun. Hrozí tím poškození krytiny, žlabů a svodů, ale i statické narušení dílčích prvků krovu i konstrukce jako celku.

Řemeslně poctivá „plechařina“
Mezi nejodolnější materiál patří falcované plechové pásy. Dříve se používal především pozinkovaný plech (nevýhodou je poměrně vysoká tvrdost a nutnost pravidelného ošetřování). Na trhu ovšem existují jiné, modernější a hlavně kvalitnější materiály. Například ocelový, žárově pozinkovaný svitkový plech z jemnozrnné švédské oceli (Lindab PLX). Materiál s tloušťou 0,6 mm je velmi odolný a lehký, navíc vykazuje výrazně lepší tvarovatelnost, než zmíněný „pozink“. Chrání ho půlmilimetrová vrstva polyesterového laku. Patnáctiletá záruka pouze dokladuje dlouhodobou životnost materiálu, podle zkušeností ze Švédska se však hovoří až o šedesáti letech.Celistvé plechové pásy na střeše minimalizují otevřené spáry a tím i možnost případného zatékání. Šanci nemá ani silný nárazový vítr, který na jiných střechách dovede vehnat vodu do všech skulinek pod krytinou. Falcovaná krytina je použitelná pro střechy se sklonem již od 5°. Variantou – poněkud dražší, nicméně o to odolnější a tudíž „trvanlivější“ – jsou hliníkové střechy z komponentů od firmy Prefa (prefalz aluminium produkte).

Pravidla pro horskou střechu
Starosti se střechou logicky ovlivňuje nejen materiál, ale i její tvar a sklon. Problémy se sněhovou nadílkou nejlépe eliminuje šikmá střecha, stranově orientovaná proti směru převládajících větrů. Střecha by měla mít výrazný přesah přes obvodové zdivo a platí zde pravidlo – čím méně úžlabí a dalších konstrukčních prvků, tím také méně případných problémů. Kupříkladu střecha z šindelů vyžaduje sklon až od 15°, střecha ze skládaných tašek dokonce od 20°. Podstatnou roli sehrává i váha krytiny. V porovnání s betonovou krytinou nebo s pálenými taškami se pozinkované plechy vyznačují minimální hmotností. Vždyť například  krytina Lindab PLX váží pouhých 4,7 kg/m2. Z tohoto důvodu je plechová krytina velmi vhodná k rekonstrukci starších rodinných domů (zbytečně nezatěžuje konstrukci krovu). Oproti jiným krytinám pak drážková krytina nevyžaduje žádné speciální podklady. Mezi ni a prkenný nebo deskový podklad stačí vložit hydroizolační separační vrstvu nepískované lepenky nebo difúzní fólii, opatřenou vrstvou plastové drátěnky. V místech s nebezpečím výskytu kondenzované vlhkosti je vhodné střechu vybavit třeba větracím hřebenem.

Ochrana proti živlům

V horských oblastech je vhodné instalovat na střechu sněholamy, které sesouvající se sníh rozrážejí. Montují se nad okapové hrany nebo po celé ploše střechy. Podle stavební normy (odvisí od začlenění lokality do sněhové oblasti), se na okraj střechy montují účinnější zábrany v podobě desky nebo tyčového zátarasu. Výhodou hladkého povrchu plechu je, že sníh se na střeše neudrží, ale vlastní vahou sjíždí. Na rozdíl o skládané krytiny, která je členitá s mnoha štěrbinami, překlady a spoji, je falcovaná krytina velmi celistvá.  Plech se často používá jako doplněk jiných krytin, například na stříškách s malým sklonem – mansardy, vikýře, nástavby…Problém nepředstavují ani oblouky, kde ovšem klempíři musejí sledovat a dodržovat požadavek minimálního zakřivení. Původní šindelové střechy tedy v tuzemských podhorských oblastech a na horách vystřídala v posledních letech především střešní krytina z klasického pozinkovaného plechu anebo hliníku a dalších „kovových“ materiálů. Jednak je o poznání levnější, ale rovněž praktičtější. Materiály s plastovým povrchem a zejména hliník navíc nevyžadují prakticky žádnou údržbu. Jejich hladký povrch (oproti skládané nebo šindelové krytině) navíc brání uchycení a množení mechů či lišejníků.

Pavel Hluchý

Foto: archiv autora, Linda, Prefalz

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.