Jarní údržba, čili „archeologie“

Nebude dlouho trvat a zimě definitivně odzvoní, respektive, už se stalo . S příchodem jara je nezbytně nutné podrobit dům důkladné prohlídce, naplánovat a zorganizovat odstranění všech technických závad.

Jarní údržba, čili „archeologie“
Jarní údržba, čili „archeologie“ (Zdroj: archiv redakce)

Začněte s vnější obhlídkou stavení a pečlivě zkoumejte, zda se na fasádě neobjevily trhliny a nebo někde dokonce neopadala omítka. Pokud se tak stalo těsně nad úrovní základových pasů nebo základové desky, pravděpodobnou příčinou je poškození izolace. Tudy pak vlhkost vzlínala do svislých stavebních konstrukcí, zmrzla a roztrhala omítku na fasádě obvodových zdí. Opravu lze poměrně snadno zajistit aplikací sanační omítky. Specializované firmy dokonce na základě odebraných vzorků zdiva určí, jaký druh materiálu je pro opravu nejvhodnější. V případě většího množství vlhkosti je třeba zvolit jiný způsob sanace, například injektáž, tzv. „podříznutí“ domu nebo elektroosmózu.

Jako savá houba

Příčinou opadané omítky může být rovněž zvýšená nasákavost staré fasády. Do omítky prolíná dešťová voda, která se odráží od terénu a smáčí zeď. Poraďte se s odborníkem, ale ve většině případů postačuje takto promáčenou zeď ve slunných dnech řádně vysušit a odvětrat. Vyschlá omítka se pak opraví, napenetruje speciálními přípravky a poté natře silikátovou voduodpudivou barvou. Nátěr poměrně úspěšně spojí původní omítku s nánosem nové a pak už jen stačí plášť domu natřít fasádní barvou. Z hlediska průniku vlhkosti do stavby je pravděpodobně nekritičtějším místem střecha a její krytina. Druhým kontrolovaným místem by tedy měla být právě střecha a celá její konstrukce.

Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací

Jarní údržba, čili „archeologie“
Jarní údržba, čili „archeologie“
Jarní údržba, čili „archeologie“
Jarní údržba, čili „archeologie“
Jarní údržba, čili „archeologie“
Jarní údržba, čili „archeologie“

Odvrácená strana střechy

Zaměřte se hlavně na místa kolem oplechování, kupříkladu u komína, střešních oken a dalších prostupů střešním pláštěm nebo blízko okapových svodů. Jednotlivé materiály – malta, plech, izolace apod. –  totiž mají různou tepelnou roztažnost, což má vliv na soudržnost a vede k praskání a následnému zatékání. Voda v těchto místech proniká až ke zdivu nebo přímo do střešní konstrukce a působí zde rozsáhlé škody. Vznikají zde plísně a dřevokazné houby, vůbec největší nebezpečí pro konstrukci krovu. Proto nestačí pouze kontrola střechy z exteriéru, ale také z interiéru. Vzniklé škvíry a spáry je rozhodně třeba co nejdříve a hlavně kvalitně utěsnit. K tomuto účelu lze použít třeba butylenový tmel, který se vytlačuje z tuby speciální pistolí. Tmel je prakticky stále pružný a může se nanášet dokonce i na vlhký podklad. S většími závadami se ale vždy obraťte na odborníky a hlavně – nikdy neodkládejte nutné opravy na dobu příznivějšího počasí, na dovolenou, zkrátka na potom. Jde přece o váš majetek.


Komín jako periskop

S končící topnou sezónou věnujte pozornost také revizi topení, celého systému a nezapomeňte přitom na komín. Ten se s jarem zdánlivě stává nepotřebnou součástí domu, ale pozor! Voda v komíně svědčí o špatném napojení komína na střechu. Jinou závadou může být přímo zatékání do komínového tělesa. Na vnitřních stěnách komína také voda často kondenzuje a na vrchní části komína se objeví hnědé skvrny. Tyto „pihy“ představují jednak vadu na kráse domu, ale především dokazují, že něco není v pořádku. Vlhkost přímo ohrožuje stabilitu celého komína. Důvod? Voda s kouřovými zplodinami vytváří kyselinu, která doslova rozežírá cihly a maltu ve spárách. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.

Plátno bez rámu není obrazem

Takovýmto rámem domu jsou především žlaby a svody. Ty je zapotřebí řádně vyčistit, čímž zabráníte zadržování nežádoucí vlhkosti a dešťové vody. Máte-li žlaby a svody s nekorodujících materiálů (plast, měď) nemusíte řešit následné nátěry. I tak je ale dobré zkontrolovat místa všech spojů, které mohly být narušeny mrznoucím sněhem a také váhou ledových rampouchů. Proti náletům a napadání listí či úlomků větviček existují ochranné mřížky, s jejichž výběrem a případnou montáží vám dozajista poradí ve specializovaných prodejnách.
Pavel Hluchý
Foto archiv firem a autora

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.