Chcete stavět dům a nevíte, jak vybírat stavební společnost?

Nechat si postavit rodinný, nebo jiný dům znamená využití služeb nabízených stavebními společnostmi, z nichž ale některé nedělají přiliž dobrou reklamu svému řemeslu a spíše se starají o to, jak co nejrychleji a často za cenu ztráty kreditu a profesionální úrovně vydělat co možná největší množství peněz. A jak takovou krajně neseriózní firmu poznat? A existuje někde něco jako jejich seznam?

Chcete stavět dům a nevíte, jak vybírat stavební společnost?
Chcete stavět dům a nevíte, jak vybírat stavební společnost? (Zdroj: archiv redakce)

Bohužel v podstatě jediným možným nástrojem ověření kvality poskytovaných služeb stavebními firmami jsou reference ze strany stávajících klientů. Reference a seznam realizovaných zakázek, které udává sama firma ve svých propagačních materiálech, nejsou přirozeně relevantní informací, slouží jako reklama a pochopitelně prochází výběrem a k publikování se volí pouze takové reference, které hovoří ve prospěch stavební firmy.

Pro potenciálního klienta jsou zajímavější nezávislé reference a nejlépe od stávajících či bývalých zákazníků. K takovým informacím není zas až tak těžké se dostat.

Diskusní fóra

Zajímavým nástrojem pro vyzískání nezávislých referencí jsou diskusní fóra, kterých je na tuzemském internetu poměrně dost a které bývají členěny do různých tematizovaných diskusních místností. Ideální jsou diskusní fóra fungující v rámci online magazínů věnovaných bydlení tak, jako je má např. právě Living.cz.. Podle klíčových slov je pak možné prozkoumat diskuse a zjistit, zdali si někdo vyměňuje či nevyměňuje informace a zkušeností se stavebními firmami a jestli se tam neobjevují vyhledávané reference právě té jedné zvažované konkrétní společnost. Stavební firmy jsou si vědom síly diskusních fór a snaží se jejich redakce a provozovatele všelijak ovlivňovat.

Vysoká záloha, volné termíny

Dalším způsobem, jak se vyvarovat kontraktu s nespolehlivou či neseriózní firmu je pozorovat její chování v rámci úvodních jednání. Varovnými signály jsou velmi nízké ceny, které slouží jako „vábnička“ pro nové naivní klienty, kterým se pak bude společnost snažit do smlouvy dostat v prvé řadě co možná největší zálohu splatnou nejlépe okamžitě po podepsání smlouvy. Tento „trik“ je standardní, nejběžnější a také nejúčinnější. Říci si o 75 % zálohy po podpisu smlouvy není normální. Jako záruka pro firmu postačí úplně 25% a další uvolňování financí být vždy vystřídáno nějakou aktivitou ze strany firmy. Dalším varovným signálem je neochota garantovat pevné termíny ve smlouvě pod hrozbou standardních sankcí (běžně 0,01% denně z celkové ceny kontraktu). Stejně tak i samotné sídlo firmy, které se tváří jako „ukryté“, nenese žádné logo a ani na zvonku není napsáno „stavební firma“ atp., to vše jsou poměrně jasné i když ne generalizovatelné indicie potenciálně neseriózního jednání.

František Hora
Foto archiv

Publikováno: 26.09.2016, Autor: 14.5.2007 12:00

ČTĚTE DÁLE

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?
Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?

Dům

Moderní doba dovoluje téměř vše - nebojí se ohlédnout do historie a použít ověřené. Stejně tak hledá nové cesty, experimentuje, testuje nezvyklé materiály, nebo naopak zkouší tradiční věci používat neotřelým způsobem. Tak je tomu i ve světě svítidel. Pojďme se podívat, co nabízí trh.

Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů
Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Dům

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti
Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Dům

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy
Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy

Dům

Projekt Sluneční stráň je další nabídkou příměstského bydlení v koloniích novostaveb rodinných domů. Sluneční stráň je součástí katastru obce Zdiby ležící za severním okrajem Prahy. Občanská vybavenost projektu je průměrná, dostupnost do Prahy dobrá, domy jsou v cenách od 8.224.455 Kč ( 5+1 s garáží, pozemkem, DPH). Výhodou je přírodní krajina připomínající postupně zanikající středočeský venkov Vltavského údolí, nevýhodou prostředí sídliště novostaveb katalogových rodinných domů.

Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou
Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou

Dům

Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.