Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva? (Zdroj: archiv redakce)

Jestliže ještě před pár lety se do dřevěných domů stěhovali spíše „dobrodruhové“ a romantici, dnes masivní dřevostavby přece jen tvoří určité procento realizovaných novostaveb. V tomto segmentu však stále upřednostňujeme spíše sendvičové projekty montované na klíč.

Od chatek až po vilu

Nejvíce se realizují stavby srubové a hrázděné, jednoznačně ovšem vedou stavby panelové s dřevěným rámem, realizované dvěma základními způsoby. Americkým – výstavba z dílčích prvků přímo na staveništi a evropským – předvýroba v továrně a rychlá montáž na základové desce. První styl je bezesporu operativnější k nejrůznějším změnám oproti původnímu projektu, nevýhodou je ovšem silná závislost na povětrnostních podmínkách. Moderní stavebnictví se tedy soustředí na tzv. prefabrikaci. Většina výrobních závodů dnes rozšiřuje nabídku také o kompletní vnitřní vybavení včetně schodišť, podlah či dokonce nábytku. Jak jinak, rovněž ze dřeva. Montáž dřevodomů je velmi rychlá, k určitým nevýhodám systému ale patří příliš sešněrovaný sortiment. Nabídka se omezuje na typové projekty, neboť individuální výstavba pro takový závod představuje složité přednastavení výrobních linek nebo shánění exotických dřevin a dalších materiálů. Zatoužíte-li po malém zahradním domečku nebo středně velké rekreační chatě či dvoupodlažním rodinném domě, není problém. Na stavebníkovi většinou zůstává jen starost se sehnáním vhodného pozemku, připojením objektu na sítě a zpravidla také výstavba základových pasů a desky.

Sruby v kanadském stylu

Mimo lehčí sendvičové stavby existuje nabídka na mnohem robustnější objekty – stavebnice z kvalitního přírodního masivu. Ponejvíce z kulatiny, nebo z tvarově opracovaných trámů. Jako stavební materiál se nejčastěji používá borovice, s níž mají staleté zkušenosti především v Kanadě a v severských zemích Evropy. Odsud se také surovina dováží, což se v důsledku může projevit v ceně stavby. Každého stavebníka – mimo estetický vzhled domu a několika dalších aspektů – asi nejvíce zajímají tepelně izolační vlastnosti dřevěné stavby. Se stoupajícími cenami energií se pak hledá nejoptimálnější varianta a způsob vytápění objektu. Zde je třeba říci, že dřevostavba se stěnou silnou 20-30 centimetrů vykazuje hodnotu součinitele prostupu tepla U = 0,6 – 0,7 W/m2K a to není vůbec špatné. Přesto je vhodné srubové dřevostavby izolovat, nejlépe z vnitřní strany. Totéž se samozřejmě týká podlah, podkroví, střešního pláště a všelijakých nástaveb nebo přístaveb.

Chalupáři dobře znají

Přestože dřevo novostaveb bývá už z výroby nebo na staveništi povrchově ošetřeno, majitelům těchto objektů dřív či později hrozí, že budou muset na žebřík. Nejspolehlivější ochranu dřeva před výkyvy počasí, povětrnostními vlivy a samozřejmě také před nejrůznějšími škůdci spolehlivě zajišťují moderní, vodou ředitelné lazurovací nátěry s difúzní vrstvou odpuzující vodu a UV záření.  Jinak je třeba říci, že v interiérech dřevostaveb – zvlášť ve srubových stavbách – člověk vnímá velmi příjemné mikroklima. Je to způsobeno hlavně vlhkostí, které i dobře vysušené dřevo uvolňuje do ovzduší. Děje se tak i opačně, je-li v místnosti vyšší koncentrace vlhkosti, dřevo ji naopak absorbuje. K výhodám dřevostaveb můžete připočíst i relativně jednoduchou a hlavně suchou cestu výstavby. To znamená, že délku a kvalitu stavby neovlivňuje ani mráz, ani vyšší teploty. Dílo probíhá velmi kontinuálně a dobře vyškolení i zapracovaní řemeslníci potřebují spíše manažera, než stavbyvedoucího. Jde totiž spíše o koordinaci přísunu materiálu a jednotlivých stavebních prvků tak, aby zbytečně nevznikaly žádné delší prostoje.

Jednoznačné přednosti

Už jsme naznačili, že dřevostavby jsou ekologické (jde o přírodní a prakticky stoprocentně recyklovatelnou surovinu). Jsou však zároveň energeticky úsporné (pro své tepelně izolační vlastnosti) a dále ekonomické. Jakkoli by se mohlo zdá, že stavební materiál (surovina) je poměrně drahá, celkovou cenu stavby vyrovnají rychlejší a finančně nižší montážní a stavební práce. A konečně, dřevostavby působí svým přírodním vzhledem velmi originálně, zapadají do okolní přírody (je třeba vhodně vybírat krajinný ráz a zvažovat okolní zástavbu) a jsou estetické.

Pavel Hluchý
Foto: archiv

Publikováno: 26.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?
Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?

Dům

Moderní doba dovoluje téměř vše - nebojí se ohlédnout do historie a použít ověřené. Stejně tak hledá nové cesty, experimentuje, testuje nezvyklé materiály, nebo naopak zkouší tradiční věci používat neotřelým způsobem. Tak je tomu i ve světě svítidel. Pojďme se podívat, co nabízí trh.

Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů
Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Dům

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti
Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Dům

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy
Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy

Dům

Projekt Sluneční stráň je další nabídkou příměstského bydlení v koloniích novostaveb rodinných domů. Sluneční stráň je součástí katastru obce Zdiby ležící za severním okrajem Prahy. Občanská vybavenost projektu je průměrná, dostupnost do Prahy dobrá, domy jsou v cenách od 8.224.455 Kč ( 5+1 s garáží, pozemkem, DPH). Výhodou je přírodní krajina připomínající postupně zanikající středočeský venkov Vltavského údolí, nevýhodou prostředí sídliště novostaveb katalogových rodinných domů.

Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou
Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou

Dům

Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.

Nepodceňujte výběr plastových oken
Nepodceňujte výběr plastových oken

Dům

Pořizujete si nová plastová okna? Těšíte se, jak uspoříte za teplo a jak se zvýší komfort bydlení. Aby vám plastová okna dlouho a dobře sloužila, je třeba věnovat pozornost výběru dodavatele. Lákavě nízká cena plastových oken může mít svá úskalí.

Zásady při výstavbě nejen nízkoenergetických a pasivních domů
Zásady při výstavbě nejen nízkoenergetických a pasivních domů

Dům

Stavební sezóna se nám pomalu rozjíždí, a tak jsme pro vás připravili pár zásad, které je dobré mít na paměti, pokud se připravujete na výstavbu nového domu, zvláště pak nízkoenergetického nebo pasivního. Obě tyto varianty jsou v Čechách stále oblíbenější.

Tepelné čerpadlo není tabu ani pro starší domy
Tepelné čerpadlo není tabu ani pro starší domy

Dům

V posledních letech narůstá počet ekologických projektů a energeticky úsporných řešení novostaveb. Využití moderních tepelných čerpadel se ale rozhodně hodí i do starších zástaveb a rodinných domů. Dosažená úspora může být až 60 000 korun ročně. To už stojí za úvahu, co říkáte?

Nechcete dál už mrznout? Pořiďte si krbová kamna!
Nechcete dál už mrznout? Pořiďte si krbová kamna!

Dům

Možná vás letošní mrazivá zima nutí přemýšlet o tom, jak si doma nebo na chalupě vylepšit vytápění. A co jiného vykouzlí tu správně hřejivou atmosféru než právě krbová kamna, která jsou ještě navíc rychlým a levným zdrojem tepla?

Tipy, jak prosvětlit interiér
Tipy, jak prosvětlit interiér

Dům

Téměř v každém bytě nebo domě se najde místnost, kam jde málo světla a sluníčka a která působí příliš tmavým dojmem. Je dobré to brát v potaz už při zařizování, ale pokud jste tuto chvíli prošvihli, nebo jste vybavování místnosti nemohli ovlivnit, nezoufejte. Prozradíme vám pár fíglů, díky nimž bude interiér působit světlejším a vzdušnějším dojmem.

Trápí vás v zimním období orosená okna v domácnosti? Základem je větrání.
Trápí vás v zimním období orosená okna v domácnosti? Základem je větrání.

Dům

V průběhu chladné části roku se může na plastových oknech objevit vysrážená vlhkost v podobě kapek nebo vlhkého oparu. Některé domácnosti bohužel s rosením oken bojují pravidelně každou zimu. Jak srážení vlhkosti na oknech účinně předcházet? A které rosení má banální řešení, a které naopak vyžaduje urychlený zásah instalační firmy?

Plánujete renovaci plotu? Nezapomeňte ho důkladně očistit
Plánujete renovaci plotu? Nezapomeňte ho důkladně očistit

Dům

Plot chrání před pohledy zvenčí, a zároveň dotváří celkový vzhled domu. Je tedy žádoucí, aby vydržel co nejdéle i když se na něm podepíše užívání a vliv počasí. To ovšem nutně neznamená, že bude potřeba rozsáhlých oprav nebo kompletní výměny. Jak plot udržet v dobré kondici?

Máte správně zabezpečenou domácnost? Pozor na nejčastější chyby
Máte správně zabezpečenou domácnost? Pozor na nejčastější chyby

Dům

Zastaralé zámky, zrezlé petlice, ale i neudržovaná zahrada nebo přílišná aktivita na sítích. Chyb, kterých se při zabezpečování domácnosti dopouštíme, bychom našli nespočet. Ale jak se s nimi vypořádat?

Výměna oken v paneláku. Jak na to?
Výměna oken v paneláku. Jak na to?

Dům

Podzim a zima jsou ideálním obdobím na výměnu oken, řemeslníci a stavební firmy mají totiž více času, takže cena je příznivější než v exponovaných letních měsících. Poradíme, na co si dát pozor, aby proběhla zcela hladce a bez komplikací!

Denní světlo můžete mít i v místnostech bez oken. Pomůžou vám světlovody
Denní světlo můžete mít i v místnostech bez oken. Pomůžou vám světlovody

Dům

Chcete mít v koupelně nebo v šatně denní světlo, jenže máte problém, protože tam není okno? Nevadí. Možná pro vás máme řešení v podobě světlovodu. Chcete vědět, jak to funguje? Více se dozvíte v tomto článku.

Jako vejce vejci: Dvě vily pro jednovaječná dvojčata
Jako vejce vejci: Dvě vily pro jednovaječná dvojčata

Dům

Na svažitém pozemku bývalé zahrádkářské kolonie vyrostly dvě minimalistické vily, které jsou na první pohled úplně identické. Ale už na ten druhý…

Jaké světlo je nejlepší pro naše zdraví i peněženku?
Jaké světlo je nejlepší pro naše zdraví i peněženku?

Dům

Stavíte dům a čeká vás výběr oken? Než se do nich pustíte, přečtěte si, co u nás stanovuje norma, jak nedostatek světla může působit na vaše zdraví i jaká teplota světla je pro nás nejvhodnější. Možná budete překvapeni.