Skleněné nebe nad hlavou

V uměle vytvořeném prostředí člověk tráví neuvěřitelných 70 až 90 % života. Denní světlo je proto nezbytnou podmínkou naprosté většiny jeho smyslových poznatků.

Skleněné nebe nad hlavou
Skleněné nebe nad hlavou (Zdroj: archiv redakce)

Okna, střešní nevyjímaje, mají velmi výrazný vliv také na komfort bydlení. Ovlivňují energetickou náročnost a tím také ekonomické ukazatele užívání podkrovních prostorů. Důležitý je výběr konstrukce okna právě podle toho, k jakému účelu bude sloužit.

Sázka na vhodný materiál

Střešní okna se zabudovávají přímo do střešního pláště, proto záleží na kvalitě tohoto stavebního prvku a také na jeho parametrech. K nejznámějším a nejrozšířenějším značkám střešních oken a sortimentu jejich doplňků patří Velux, Prima fenestra, Roto a spousta dalších. Obytné místnosti v podkroví, v půdních vestavbách a střešních nástavbách musí splňovat normy pro přímé denní osvětlení. Střešní okna zde slouží rovněž k větrání a do značné míry přispívají i k vytápění prostoru slunečním zářením. Při výběru vhodné výplně stavebního otvoru (tedy i střešního okna) je tedy nutné zaměřit se v první řadě na materiál. Výběr se mimo jiné podřizuje stupni vlhkosti podkrovního prostoru. Dřevěná střešní okna lze proto bez problému osazovat v místnostech s běžnou vlhkostí v rozmezí od 40 do 60 %. Zatímco plast mění své rozměry (ve všech směrech řádově pouze v procentech) v závislosti na teplotě okolí, dřevo „pracuje“ (v šířce a tloušťce v procentech, v délce jen v setinách až desetinách procenta) zejména vlivem vlhkosti. Rozměry plastových oken stabilizuje jejich ocelová výztuž.  Jinou otázkou je tepelná vodivost profilů. Dřevo je poměrně dobrý izolant, ocel naopak dobrý vodič. V zimě jsou proto plastové profily uvnitř místnosti chladnější a v extrémních podmínkách pak dochází ke kondenzaci vodních par a tvorbě plísně kolem okenních rámů. Kovové výztuže při extrémně nízkých a vysokých teplotách způsobují značná pnutí. Plast se smršťuje a roztahuje, dochází ke zhoršení jeho technických vlastností. Stálý kontakt střešního okna s venkovním klimatem způsobuje, že na jeho rozhraní se stýkají teploty vnějšího i vnitřního prostředí. Rozdíl může být až 45 °C. Vnitřní strana zasklení, která zasahuje do interiéru, má výrazně nižší povrchovou teplotu než povrch ostatních materiálů (zdiva, sádrokartonu apod.) Únik tepla stavebními otvory je proto procentuálně nejvyšší.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Skleněné nebe nad hlavou
Skleněné nebe nad hlavou
Skleněné nebe nad hlavou
Skleněné nebe nad hlavou
Skleněné nebe nad hlavou
Skleněné nebe nad hlavou

Zdroj tepla, jistota pohody

Při zpracování návrhu (projektu) na instalaci střešních  oken je třeba brát v úvahu tepelnou prostupnost. Zahrnuje úbytek tepla, způsobený konvekcí (prouděním), kondukcí (vedením) a radiací (sáláním). Velikost určuje veličina označovaná jako součinitel tepelného prostupu. Značí se písmenem U (dříve k) a je určena vztahem W.m-2 .K-1. (W = množství tepla, m = plocha okna, K = rozdíl teplot). Čím menší je výsledná hodnota, tím menší jsou tepelné ztráty – normovaná hodnota je U = 1,8 W.m-2K-1, doporučená pak činí U = 1,2 W.m-2K-1 . Převážná většina typů střešních oken má izolační dvojskla se standardním součinitelem prostupu tepla U = 1,1 W.m-2K-1. Výrobci nabízejí okna s izolačním trojsklem se součinitelem tepla U = 0,7 W.m-2K-1. Nezanedbatelným parametrem jsou rovněž solární zisky. Spotřeba tepla na krytí tepelných ztrát okny se snižuje vlivem tepelných zisků ze slunečního záření. Důležité je zde tudíž navržení a praktické provedení (profesionální montáž) vhodných detailů osazení střešního okna do konstrukce střechy s požadavkem na maximální eliminaci tepelných mostů a s tím spojeného rizika povrchové kondenzace i zajištění dostatečného utěsnění všech okenních spár. V této souvislosti je nezbytné zajištění potřebné výměnu vzduchu v místnosti se zabudovanými střešními okny. Toho je možno dosáhnout pomocí větracích elementů zabudovaných přímo v okenních rámech. Není-li jiné řešení, ke slovu by mělo přijít účinné odvětrávání (vzduchotechnika) nebo klimatizace apod. Odborníci navrhují instalaci otopných těles přímo pod výplně okenních otvorů, což se samozřejmě vztahuje i na střešní okna.

Pavel Hluchý
foto archiv autora

Publikováno: 25.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.