Opěrné stěny a palisády

Bydlet s nezajištěným svahem v zádech, kde hrozí sesuv půdy není příjemné a ani bezpečné. Zpevnění je pak jediným řešením, jak případné katastrofě zabránit. K tomu slouží opěrné stěny z betonových tvárnic a tvarovek.

Opěrné stěny a palisády
Opěrné stěny a palisády (Zdroj: archiv redakce)

Opěrná stěna s ocelovou výztuží

Při výstavbě opěrné zdi z dutých tvarovek Face Block je zcela nezbytné dodržet správný technologický postup a tím zabránit nejen narušení stability a nosnosti zdi, ale i pozdějšímu možnému znehodnocení povrchu stěny promáčením vodou. Proto musí být stavební konstrukce provedena tak, aby nebylo možné hromadění vody za zdí a její trvalé pronikání přes zeď. To je důvodem proč v úrovni základů opatřit zeď drenáží pro odvod vody. Zásyp za zdí musí být až k drenáži vodopropustný k čemu nejlépe poslouží hrubé kamenivo a poté je dobré zasypaný povrch zakrýt nopovou fólií. Takové stavební provedení by mělo být naprostou samozřejmostí, protože u chybně provedené opěrné zdi je pak tvorba vápenných výkvětů trvalým problémem. Tomu lze následně zabránit pouze dodatečným odkopáním zásypu a provedením výše uvedených stavebních úprav. Vzhledem k velkému zatížení zdi zeminou se před započetím stavby doporučuje vypracovat statický posudek.

Opěrná zeď zděná „nasucho“

Základním předpokladem pro realizaci stavby opěrné stěny z tvárnic římský kvádr je projektová dokumentace a kvalifikovaný statický výpočet s ohledem na předpokládanou výšku stěny, třídu zeminy a další okolnosti v dané konkrétní lokalitě. Stavba opěrné zdi se provádí nasucho, bez použití malty, kdy jsou tvárnice proti posunutí kotveny vlastním zámkovým tvarem profilu. O celkovém sklonu zdi rozhoduje sklon uložení první řady tvárnic, která se zabuduje do betonového základového pásu v nezámrzné hloubce. Vzhledem k technologii suchého zdění je nezbytné věnovat pozornost umístění dostatečné filtrační vrstvy a nopové fólie za zdí. Zároveň je nezbytná drenáž pro odvedení srážkové vody vně zdi.

S palisádou si můžete pohrát

Palisády rozšiřují nabídku o rozměrově menší prvky pro vytváření obrub, záhonů, lemů a menších stěn, které jsou většinou určeny k oddělení okrasné zeleně od pochůzných ploch ve stejné rovině nebo v různých výškách. Umožňují vytvářet pravoúhlé půdorysné tvary. Z palisád Paso, Luna  nebo Pantea lze zbudovat libovolně tvarované obruby – kruhy, elipsy, oblouky, vlnovky aj. Také výška obruby se může průběžně měnit podle charakteru terénu. Palisády se vyrábí z vibrolisovaného betonu s hladkým povrchem a fazetou v přírodním, okrovém nebo červeném odstínu.

Pro výstavbu okrasných lemů, zpevnění mírných svahů nebo k vytvoření okrasné či protihlukové stěny v zahradách slouží betonová tvárnice LUNA. Navzdory standardním vlastnostem vibrolisovaného betonového prefabrikátu však slouží pouze okrasnému účelu, ale nelze je použít ke stavbě nosné opěrné zdi. Stěna z betonových tvárnic může být kolmá nebo zpevňovat mírný svah do sklonu cca 60°, a to vodorovně i svisle. Hotová stěna se obvykle osází vhodnými trvalkami a okrasnými dřevinami, které svými kořeny chrání místo proti přirozené erozi půdy. Stavbu vyšší jak 1,2 m je nutno konzultovat se statikem s ohledem na typ zeminy a další okolnosti daného místa.

Při stavbě z palisádových prvků platí několik zásadních kroků, které stejně jako u prefabrikátů pro opěrné zdi, brání pozdějšímu výskytu vápenných výkvětů, růstu mechů nebo znečištění zeminou. Všechny palisády se kladou těsně vedle sebe (nebo za sebou) do betonového lože. Při zabudování je nutné kontrolovat svislost každé palisády. Z důvodu odformování při výrobě má každá palisáda kónicitu v rozsahu 3 až 12 mm v závislosti na zvolené výšce výrobku. Proto je nutné před zatvrdnutím betonového základu fixovat svislost palisád u vrcholu dřevěným nebo plastovým distančníkem (např. obkladačským klínkem. Doporučuje se také nepodceňovat funkci nopové fólie za předpokladu, že palisády byť i jen částečně, budou z jedné strany zasypány zeminou nebo budou zabudovány v místě se zvýšenou vlhkostí.

Autor: Irena Forejtová
Foto firmy Presbeton

Publikováno: 24.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Opěrné zdi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Opěrné zdi

Stavba plotové zdi

Stavba plotové zdi

Už máme skoro hotový boční vstup do sklepa

Pepa si vytáhl našeho stavbyvedoucího Josefa Beneše a prošli si všechny kroky stavby, kolem nového bočního východě do suterénu.

Výsadba vinné révy

Pokud se chcete pustit do pěstování vinné révy a výroby domácího vína, musíte nejdřív umět rostliny správně zasadit.

Opěrné tyče na orchideje

Opěrné tyče na orchideje

Jak na renovaci venkovních schodů netradičním způsobem

Jak na renovaci schodů poradí Pepa Libický

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?