Z čeho postavit dům – levně a kvalitně?

Tvárnice, cihly, dřevo, ale třeba i sláma může být materiál použitelný ke stavbě domu. Jaký z nich je ale finančně nejvýhodnější, nebo naopak účelově nejvhodnější?

Z čeho postavit dům – levně a kvalitně?
Z čeho postavit dům – levně a kvalitně? (Zdroj: archiv redakce)

Hit současnosti – tvárnice

Možností, z čeho stavět, je stále více. Současným hitem jsou tvárnice, ze kterých se dá stavět stejně snadno jako se stavebnicí a navíc dům, který z nich postavíte, rozhodně něco vydrží.

Oranžové keramické tvárnice mají uvnitř dutiny, které tepelně izolují. Jsou proto lehké, ale hodně křehké, takže se snadno rozbijí a nejsou vhodné k dalšímu řezání – to oslabuje jejich izolační vlastnosti. Naopak uvnitř bílých či šedých pórobetonových tvárnic jsou vzduchové bubliny, které je dělají ještě lehčí než keramické, zároveň jsou však podstatně pevnější a lépe se s nimi pracuje. Nevýhodu ale přeci mají. Pokud u nich dojde ke styku, musí podstatně déle vysychat. Kvůli splnění norem je však třeba tvárnice obkládat poměrně silnou vrstvou izolace. U nás asi nejoblíbenější jsou pak tenkostěnné betonové tvárnice, které jsou lehké a duté, takže stavba nepůsobí bytelně. A samozřejmě k tomu přispívá i fakt, že jsou dost levné. Naopak zatím poměrně unikátní jsou tvárnic ez lehkého keramického betonu tvořené pórovitými kuličkami z pálené hlíny. Narozdíl od betonu jsou teplejší a nemusí se dodatečně izolovat, co se ale týče finanční stránky, patří k těm nejdražším materiálům. Stále populárnější jsou pak dřevocementové tvárnice s polystyrenovou izolací uvnitř. Zdi jsou při jejich použití sestavené za pár dní, následně se ale ještě tvárnice vyplňují betonem, což znamená dobrou izolaci, ale vysokou spotřebu betonu.

Podobným „rychlíkem“ je také stavba z polystyrenových tvárnic. Jsou velmi lehké a skládají se podobně jako stavebnice lego, dva amatéři zvládnou zbudovat celé poschodí za víkend. Co se týče konkrétních cen, tvárnice koupíte keramické od 650 Kč/m2, pórobetonové od 480 Kč/m2, tenkostěnné betonové od 300 Kč/m2 ,z lehkého keramického betonu od 750 Kč/m2, dřevocementové od 450 Kč/m2, polystyrenové od 650 Kč/m2, samozřejmě ale záleží i na výrobci a kvalitě materiálu.

Dřevostavby

Jeden z nejstarších a tradičních materiálů je samozřejmě dřevo. Ačkoliv však patří mezi jedny z nejstarších, dřevěným domům ještě zdaleka neodzvonilo – není proč. Životnost dřevěného domu je podobná jako u zděných, a je navíc většinou levnější a rychleji postavený. Srovnatelné je i riziko vzniku požáru, rozdíl je jen v potenciálně vzniklých škodách. Náročnější je však údržba materiálu, což je možná důvod, proč se u nás používá spíše na chatách a chalupách. Zahraniční sousedé však tohoto přírodního materiálu užívají na svých domech velmi hojně. Zatímco u nás máme jen 1% dřevěných domů, v sousedním Rakousku je to hned 7%, ve Skandinávii přes 60 %, a v USA a Kanadě dokonce 80 %.

Montované domy

Pokud je vaší prioritou bydlet rychle a levně, poohlédněte se po montovaném domě. Je to jakási stavebnice vyrobená v továrně, kterou vám následně na místě smontuje (během několika málo týdnů) odborná firma. Takové domy mají tepelnou izolaci zpravidla uvnitř stěn, které jsou proto dost tenké.

Nejčastěji jde o dřevostavby s konstrukcí z masivního dřeva a stěnami ze sendvičových panelů, které tvoří dřevoštěpkové desky, polystyren a sádrokarton. U těchto domů je třeba klást důraz na kvalitní střechu, protože jakmile dřevostavba promokne, začne hnít a oprava vás přijde velmi draho. Ceny začínají na milionu korun.

Odolnější proti vodě a zároveň i bytelnější jsou domy z betonových panelů. Staví se buď z panelů podobných těm ze sídlišť, anebo z lehkého keramického betonu.

I ze slámy se dá stavět, věřte nebo ne

Tradiční stavební materiály sice při stavbě domů dominují, stále více se ale prosazují i neobvyklé výrobní postupy – například domy ze slámy. Výhody takovéto stavby jsou nesporné – vynikající tepelně izolační vlastnosti, dům se postaví neobvykle rychle (bez problémů i za dva měsíce), a především – metr čtvereční takovéhoto domu postavíte o několik tisíc korun levněji než tradiční obydlí z cihel či tvárnic. Například cena rodinného domu na klíč 4+kk o rozloze 125 m2 zastavěné plochy vyjde na 1 990 000 Kč bez DPH.

autor: Lucie Lukačíková
foto: Bartos.cz

Publikováno: 24.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Sádrová omítka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sádrová omítka

Vychytaný minidřevník z tvárnice

V tomto videu spolu s Láďou Hruškou vyrobíte vychytaný minidřevník z tvárnice.

Tenkovrstvá sádrová omítka

Tenkovrstvá sádrová omítka

Zdění nasucho z betonových tvárnic

Zdění nasucho z betonových tvárnic

Moderní využití luxferů

Moderní využití luxferů

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?