Program Panel přidáno nedostane

Projednávání návrhu o navýšení rozpočtu programu Panel skončilo neúspěchem. Žádost o 1,2 miliardy korun u vlády minulý týden neprošla a Panel, poskytující finanční podporu na opravy panelových domů, si bude muset letos vystačit z méně tučnou sumou.

(Zdroj: archiv redakce)

MMR chtělo navýšení od počátku

Ministerstvo pro místní rozvoj se snažilo získat další finance pro program Panel už od chvíle, kdy mu vláda přidělila skromných 1,5 miliardy, což je dokonce ještě méně než v roce 2006, kdy byl projekt v podstatě v začátcích. Pro srovnání v loňském roce vláda na program Panel přidělila 4,3 miliardy. Kvůli nízkého rozpočtu muselo letos vedení fondu snížit také výši podpory ze čtyř na pouhá dvě procenta. Původně MMR žádalo navýšení až o tři miliardy, nakonec omezilo svou žádost na 1,2 miliardy. I tak ale neuspělo.

Poslední naděje ztroskotaly

Poslední naděje v podobě návrhu ministra Čunka ztroskotala minulý týden. Vláda navýšení rozpočtu programu Panel o plánované 1,2 miliardy zamítla. Ministr jako možný důvod svého neúspěchu označil i nervozitu okolo dopadů finanční krize na ekonomiku a nutnost úspor. „Přišel jsem na vládu s požadavkem, abychom našli nějaké zdroje, bohužel tyto zdroje jsme nenašli, je to možná i pod dojmem věcí, které nás čekají,“ řekl Čunek.

500 milionů se ale našlo

Letoší úbytek peněz v pokladně programu Panel se setkal se značnou kritikou ze strany bytových družstev, ale například také od Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Vláda se myšlence navýšení rozpočtu Panelu neotevřela, ministerstvo pro místní rozvoj nakonec našlo alespoň 500 milionů ze svého rozpočtu. Po loňských více než 4 miliardách tak letos vláda na renovaci panelových domů bude mít jen asi polovinu. Přesto by však letos většině zájemců mělo být s jejich žádostmi vyhověno.

Plány na rok 2009

Výdaje Státního fondu rozvoje bydlení, jehož součástí je právě i Panel, na příští rok schválila minulý týden vláda ve výši 3,055 miliardy korun. „Návrh rozpočtu SFRB na rok 2009 počítá především s podporou rekonstrukcí a zateplováním panelových bytových domů a s úvěry mladým lidem na podporu pořízení bytu,“ uvedl ředitel SFRB Jan Wagner.

Fond tedy bude moci v roce 2009 uzavřít smlouvy za celkem 5,5 miliardy korun, což je zhruba o dvě miliardy více než letos. Letos by příjmy fondu měly činit 1,25 miliardy korun, celkové výdaje 3,2 miliardy.

Stát dotuje opravy splácením úroků

Státní dotace oprav panelových domů funguje tak, že stát za obyvatele domu splácí úroky za úvěr, nejdéle však po dobu 15 let. A rozhodně nejde o malé peníze. Přesto však k tomu, aby se dala do pořádku všechna panelová sídliště, zbývá ještě mnoho – odhady hovoří o částce 350 miliard korun. Výstavba panelových sídlišť u nás je totiž oproti ostatním zemím skutečně enormní.

Lucie Lukačíková
Foto: Lucie Lukačíková

Publikováno: 24.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba zabijačkové tlačenky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zabijačky mají dlouholetou tradici, tak se pojďme podívat, jak se správně děla tlačenka.

Pěstování okrasného pryskyřníku

Reportáž o pěstování okrasných pryskyřníků.

Jak pečovat o cykasy

Pan Studnička radí divákům, jak přesadit cykasy, když si je přineseme z obchodu a jak o ně následně pečovat.

Panelové montované domy

Panelové montované domy

Infrasauna skládačka

Infrasauna skládačka

Fotovoltaika v zimě

Jak pečovat o fotovoltaická zařízení?

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní den památek a sídel
Mezinárodní den památek a sídel

Redakční zprávy

Mezinárodní den památek dle OSN přísluší každý rok 18. dubnu. Je to den, který zdůrazňuje důležitost památek a kulturního dědictví o celém světě.

Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze
Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze

Redakční zprávy

Pletení a háčkování zažívá v posledních letech velký boom. Správné skladování příze je nezbytným krokem k ideální kvalitě pletacího materiálu.

Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce
Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce

Redakční zprávy

Po období příprav, shonu, nekonečných front, pečení, uklízení a vymýšlení dárků můžeme konečně vydechnout a užít si nejsvátečnější den roku – den Vánoční. Přejeme Vám, abyste jej prožili v klidu, obklopeni svými blízkými, láskou a štěstím.

Veselé Velikonoce!
Veselé Velikonoce!

Redakční zprávy

Pomlázka pochází od slova pomladit. Proto si zařiďte řádnou omlazovací kůru, ať jste stále mladí a krásní. ???? Veselé Velikonoce vám přejeme!

Pasivní domy a zateplování mají zelenou
Pasivní domy a zateplování mají zelenou

Redakční zprávy

Poprvé v historii je možné získat dotace na pasivní domy. A jak o finance žádat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu slavnostně vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách „Zelená úsporám“.

Známe nejlepší pasivní domy roku 2017
Známe nejlepší pasivní domy roku 2017

Redakční zprávy

V uplynulých měsících roku probíhal již třetí ročník soutěže Pasivní dům roku. Vítězové pěti kategorií byli vyhlášeni v rámci zahajovacího večera veletrhu FOR PASIV. Pojďme si připomenout všechny domy, které do soutěže postoupily, a hlavně si představit vítěze!

Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje
Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje

Redakční zprávy

Je domovem nejvyššího mrakodrapu, největšího nákupního centra a nejdelšího metra bez řidičů na světě. Nyní si může Dubaj připsat další superlativ – můžete obdivovat všechny jeho trofeje jako největší zarámované obrazy světa.

IceHotel – navštivte ledové království
IceHotel – navštivte ledové království

Redakční zprávy

Již po osmadvacáté bylo otevřeno ledové království proslulého IceHotelu. Jednotlivé pokoje vytvořilo z ledu 36 umělců z celého světa. Měli prakticky volnou ruku, a tak můžeme obdivovat fantaskní výjevy, přespat v rukách obří gorily nebo v džungli monstery.

Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně
Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně

Redakční zprávy

Tento týden proběhlo sčítání hlasů poroty a druhého kola hlasování a už známe vítěze naší velké soutěže o spotřebiče Philco v celkové hodnotě 80 tisíc korun. Kdo si odnesl cenu nejvyšší, a kterým kuchyním uniklo vítězství jen o vlásek?

Gordana Glass dává sklu nový rozměr
Gordana Glass dává sklu nový rozměr

Redakční zprávy

Sklo je úžasný materiál, který od nepaměti vstupuje do našeho života v nejen užitné, ale hlavně estetické funkci. Dá se tvarovat, probarvovat a ožívá světlem, které jediné věci propůjčuje tisíc tváří. Slovenská sklářka chorvatského původu, která si objekt své tvorby vložila i do jména Gordana Glass, vkládá do své tvorby duši a osobitost, čímž jí propůjčuje neobyčejný rozměr.

Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí
Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí

Redakční zprávy

Týdenní prodejní výstava Czech Design Week představí 150 designérů nezávislé scény z Čech i zahraničí. Návštěvníkům nabízí nejen ochutnávku zajímavých počinů, ale také možnost nakoupit zajímavé vánoční dárky. A hlavně pochopit, že design je součástí života každého z nás a ne jen drahé vybavení bytů.

Prohlédněte si nejlepší stavby Česka
Prohlédněte si nejlepší stavby Česka

Redakční zprávy

České ceny za architekturu za rok 2017 mají své vítěze. Vyhlášeni byli v pondělí 27. listopadu v místě pro nové umění Jatka 78. Hlavní cenu druhého ročníku soutěže získali Radko Květ a Pavel Pijáček za realizaci Archeoparku Pavlov. My vám nabízíme prohlídku všech oceněných staveb.