Prověřená klasika moderny

Lidé nemilují změnu, respektive pokud taková změna není posvěcená někým, koho je možné vnímat jako autoritu. Pak je naopak vítána a může se z ní stát móda. V případě zařizovacích předmětů existovala celá řada takových změn a novinek, které se staly módou a pak v obytném interiéru zcela zdomácněly. Dnes nám připomínají dávno minulou první polovinu dvacátého století a  vnímáme je málem jako starožitnosti. Většina takových novinek z let předválečných se navíc opravdu jako starožitnost také prodává a běžně se o nich mluví jako o „moderní klasice“.

(Zdroj: archiv redakce)
Moderní klasika nebo klasická moderna

Logičtější a správné by bylo o takovém nábytku a zařizovacích předmětech nemluvit jako o „moderní klasice“ – to skoro vypadá, že klasika je moderní – ale jako o „klasické moderně“. V podstatě se jedná o realizace a návrhy, se kterými přicházeli tvůrci ve zmiňované první třetině až polovině minulého, tedy dvacátého století. Předválečný vývoj měl v sobě stále něco ze století devatenáctého, které bylo ještě duchem a tělem součástí tzv. starého světa, a zároveň v sobě obsahoval dodnes vnímatelnou a obdivuhodnou potřebu po často velmi razantní změně. V dějinách nenajdeme tak výraznou proměnu, jakou sebou přinesl přechod ze starého do nového světa, tedy vykročení z devatenáctého století do století dvacátého. Prvních padesát let „moderního“ věku pak nabídlo několik novot, které na rozdíl od jiných přetrvaly a dnes je obdivujeme jako něco „klasického“.

Takovou opravdu prověřenou a definitivní klasikou je produkce  první vysoké školy architektury a designu Bauhaus, která v době svého meziválečného vzniku až do svého násilného zavření nastupujícím fašistickým režimem hostila ve svém pedagogickém zboru mezinárodní elitu z řad architektů a výtvarníků. Našli bychom tam takové jména, jako např. Walter Gropius, Marcel Breuer, Paul Klee nebo Vasilij Kandinskij.

Ornament a zločin

Námi sledované období první poloviny dvacátého stoleté sebou přineslo celou řadu výrazných změn a nových „kánonů“ či „norem“ krásy. Pokud se v předcházejícím devatenáctém století platilo nejen výtvarným můzám všemožnými ornamenty, vzory a zdobnými kudrnatými dekory, pak vstupem do století dvacátého přišly ke slovu jasné, střídmé a jakoby střízlivé linie. Většinou se tedy nevěnovala pozornost ničemu, co by bylo jen ozdobou a krása či dekorativnost musela chtě nechtě jít společně ruku v ruce s funkcí. Jedním z výrazných tvůrců, který si vzal za své zbavit architekturu všeho, co není stejně jako dekor nutné a tím pádem je zbytečné, byl slavný architekt Adol Loos. Jeho neméně slavný esej „Ornament a zločin“ již ve svém názvu odkrývá vztah svého autora k jakékoliv zdobnosti. Dnes nám takové příkré soudy a vnímání zdobení jako zločinné aktivity může připadat jako něco málem nepřípadného, co by dnes bylo přijímáno se shovívavostí. Přesto jsou domy tohoto architekta střeženy jako předměty umělecké hodnoty a celá řada jím navrhovaných zařizovacích předmětů v našem světě zcela zdomácněla. Platí to ale i o jiných velikánech tohoto období. Jednomu z nich jsme věnovali samostatný článek Inspirace Le Corbusier a stroje na bydlení, který najdete v této rubrice.

Foto archiv autora
Petr Haas

Publikováno: 24.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Naučte se quilling dekorace za papíru

Návod na výrobu quilling dekorací z papíru je jednoduchý a opravdu skvělý

Jak zachránit starou alej

Návštěva Ringhofferovy aleje s Václavem Větvičkou a povídání o udržování alejí podél cest

Pěstování petrklíčů

Pěstování petrklíčů

Karlozor a pokácený smrk místo vrby

Víte jak se řekne rusky vrba? Vrba. A jak se řekne rusky smrk? Smrk. Hmmm. Ale i tak se řemeslníkům podařilo místo vrby pokácet smrk. A to nějak Karel nemůže rozdýchat. No ani se mu nedivíme.

ČTĚTE DÁLE

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.

V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok
V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok

Interiér

Námořnický design sahá až do dob slavných mořeplavců a pirátů, a díky němu se nám ani v zimě nebude tolik stýskat po prohřáté písečné pláži.