Bohuslav Horák ve slavné galerii Driade

Vystavovat v prestižní galerii Driade se zatím podařilo málokomu z českých designérů. V nádherném showroomu najdete sklo a porcelán Bořka Šípka a v Driade se chlubí tím, že ho kdysi „objevili“ společně s designérem dnes již notoricky známého jména Philippe Starck. A nyní v galerii Driade vystavuje akad.arch. Bohuslav Horák

(Zdroj: archiv redakce)

V římské pobočce galerie Driade se představuje jeden ze zakladatelů skupiny Atika – akad. arch. Bohuslav Horák (1954).  V dobách, kdy se na konci osmdesátých let  Atika prvně prezentovala, a kdy působila na „unavené a šedé“ domácí nábytkové scéně jako zjevení, se o Bohuslavovi Horákovi mluvilo jako o „bohem nadaném tvůrci“.  Každý z jeho návrhů, především u sedacího nábytku, vyzařoval vedle profesního řemeslného  perfekcionismu  (v dokonalém zpracování a kombinacích kovu, kůže, dřeva, skla…)  silnou  autorovu  senzibilitu.

Není divu, že si ke spolupráci vybrala Bohuslava Horáka známá německá firma Anthologie Quartett, která ho představuje na významných veletrzích a výstavách po celém světě.  Ačkoliv Bohuslav Horák žije v poklidu českého městečka Holice  a domácí  média se nepředhánějí  v  tom, aby o jeho úspěších informovala,   v zahraničí  ho oslovují významné  osobnosti, aby pro ně navrhoval nábytek, interiéry, domy a zahrady.   Sám majitel firmy Anthologie Quartet, německý producent  Rainer Krause, zastupující více než osmdesát předních  světových designérů, svěřil Bohuslavu Horákovi návrh  letního domu u jezera Dümmer v německé lázeňské oblasti nedaleko Bad Essenu. Vedle architektury domu a jeho interiéru navrhoval Bohuslav Horák také veškeré vnitřní zařízení.

Sen o aleji

Letošní  výstava  Sen o aleji (Alley Dream)  v římské galerii Driade vznikla k patnáctiletému výročí spolupráce autora  s  Anthologií  Quartett. Mapuje tři autorovy projekty  – Metal Garden (1999-2002) , Reflection (2003-2006) a Alley Dream (2007-2008).  Úvodní  slovo autora k výstavě vystihuje,  jaké objekty se na ni představují: „Už zase se  vracím ve vzpomínkách k tomu pocitu procházet alejí globozních  javorů  lemujících cestu k budově školy. Jejich mohutné koruny  vytvářejí tajemný tunel, podobný románské klenbě.  Každé jaro v nich stovky chroustů nachází svůj úkryt, poznávám je podle jejich charakteristického  pachu.  Ještě jednou zažít ten pocit, rozběhnout  se, vyskočit a dotknout se javorových listů. Jen ještě jednou se smět ohlédnout a na konci tunelu vidět to zvláštní světlo, které tě přitahuje svou nadějí.“

Design Cabinet CZ
Foto: Radek Kalhou

Publikováno: 24.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Okurková plíseň

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Okurková plíseň

Plíseň okurek

Bohuslav Holman o plísních okurek.

Šlechtění okurek

Šlechtění okurek

Pěstování okurek

Povídání s ing. Holmanem o pěstování okurek.

Kultivátor upravený na půdní jamkovač

Úprava kultivátoru na půdní jamkovač, který se použije při práci v lese při sadbě.

Vytvoření designu spálením dřeva hořákem

Chcete si vytvořit originální design dřeva? Zkuste jeho úpravu hořákem. Minutový manžel Pepa vám ukáže, jak na to.

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní den památek a sídel
Mezinárodní den památek a sídel

Redakční zprávy

Mezinárodní den památek dle OSN přísluší každý rok 18. dubnu. Je to den, který zdůrazňuje důležitost památek a kulturního dědictví o celém světě.

Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze
Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze

Redakční zprávy

Pletení a háčkování zažívá v posledních letech velký boom. Správné skladování příze je nezbytným krokem k ideální kvalitě pletacího materiálu.

Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce
Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce

Redakční zprávy

Po období příprav, shonu, nekonečných front, pečení, uklízení a vymýšlení dárků můžeme konečně vydechnout a užít si nejsvátečnější den roku – den Vánoční. Přejeme Vám, abyste jej prožili v klidu, obklopeni svými blízkými, láskou a štěstím.

Veselé Velikonoce!
Veselé Velikonoce!

Redakční zprávy

Pomlázka pochází od slova pomladit. Proto si zařiďte řádnou omlazovací kůru, ať jste stále mladí a krásní. ???? Veselé Velikonoce vám přejeme!

Pasivní domy a zateplování mají zelenou
Pasivní domy a zateplování mají zelenou

Redakční zprávy

Poprvé v historii je možné získat dotace na pasivní domy. A jak o finance žádat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu slavnostně vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách „Zelená úsporám“.

Známe nejlepší pasivní domy roku 2017
Známe nejlepší pasivní domy roku 2017

Redakční zprávy

V uplynulých měsících roku probíhal již třetí ročník soutěže Pasivní dům roku. Vítězové pěti kategorií byli vyhlášeni v rámci zahajovacího večera veletrhu FOR PASIV. Pojďme si připomenout všechny domy, které do soutěže postoupily, a hlavně si představit vítěze!

Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje
Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje

Redakční zprávy

Je domovem nejvyššího mrakodrapu, největšího nákupního centra a nejdelšího metra bez řidičů na světě. Nyní si může Dubaj připsat další superlativ – můžete obdivovat všechny jeho trofeje jako největší zarámované obrazy světa.

IceHotel – navštivte ledové království
IceHotel – navštivte ledové království

Redakční zprávy

Již po osmadvacáté bylo otevřeno ledové království proslulého IceHotelu. Jednotlivé pokoje vytvořilo z ledu 36 umělců z celého světa. Měli prakticky volnou ruku, a tak můžeme obdivovat fantaskní výjevy, přespat v rukách obří gorily nebo v džungli monstery.

Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně
Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně

Redakční zprávy

Tento týden proběhlo sčítání hlasů poroty a druhého kola hlasování a už známe vítěze naší velké soutěže o spotřebiče Philco v celkové hodnotě 80 tisíc korun. Kdo si odnesl cenu nejvyšší, a kterým kuchyním uniklo vítězství jen o vlásek?

Gordana Glass dává sklu nový rozměr
Gordana Glass dává sklu nový rozměr

Redakční zprávy

Sklo je úžasný materiál, který od nepaměti vstupuje do našeho života v nejen užitné, ale hlavně estetické funkci. Dá se tvarovat, probarvovat a ožívá světlem, které jediné věci propůjčuje tisíc tváří. Slovenská sklářka chorvatského původu, která si objekt své tvorby vložila i do jména Gordana Glass, vkládá do své tvorby duši a osobitost, čímž jí propůjčuje neobyčejný rozměr.

Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí
Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí

Redakční zprávy

Týdenní prodejní výstava Czech Design Week představí 150 designérů nezávislé scény z Čech i zahraničí. Návštěvníkům nabízí nejen ochutnávku zajímavých počinů, ale také možnost nakoupit zajímavé vánoční dárky. A hlavně pochopit, že design je součástí života každého z nás a ne jen drahé vybavení bytů.

Prohlédněte si nejlepší stavby Česka
Prohlédněte si nejlepší stavby Česka

Redakční zprávy

České ceny za architekturu za rok 2017 mají své vítěze. Vyhlášeni byli v pondělí 27. listopadu v místě pro nové umění Jatka 78. Hlavní cenu druhého ročníku soutěže získali Radko Květ a Pavel Pijáček za realizaci Archeoparku Pavlov. My vám nabízíme prohlídku všech oceněných staveb.