Běžte na výstavu o géniovi Adolfa Loose, 5.dubna už končí!

Výstavu připravilo a ve svých prostorách pořádá Muzeum hlavního města Prahy jako chronologický přehled projektů a návrhů Adolfa Loose. Dramaturgie výstavy se zaměřuje na ty projekty a návrhy, které Adol Loos zpracoval v českých zemích postupně od roku 1890 do roku 1933. K vidění jsou ale také zcela výjimečně i nerealizované návrhy. Výstavu je možné navštívit za snížené vstupné 40 Kč po předložení vstupenky z předcházející návštěvy Loosovy nejvýznamnější stavby v Praze, tedy slavné Müllerovy vily.

(Zdroj: archiv redakce)

O díle Adolfa Loose jsme psali zde a nebo také tady.

Autoři výstavy  se snažili shromáždit informace o všech realizovaných i nerealizovaných dílech a to včetně návrhů, na kterých se podílel pouhými konzultacemi. Na výstavě jsou zahrnuty i projekty, které se v důsledku rozhodnutí investorů uskutečnily pod vedením jiných stavitelů či architektů. Součástí výstavy jsou i projekty, u nichž je Loosovo autorství nepotvrzené; jsou to díla, k nimž se přes veškerou snahu současných badatelů nepodařilo najít žádné doklady, které by dostatečně spolehlivě pomohly objasnit situaci. Díky spolupráci s odbory památkové péče v jednotlivých lokalitách, s Národním památkovým ústavem,s kolegy z Muzea města Brna a stavebních archivů se podařilo autorům výstavy shromáždit množství nových, dosud neznámých materiálů. Velkou pomocí byla i spolupráce se soukromými majiteli domů a bytů, které Adolf Loos realizoval na území Čech a Moravy.

Návštěvníci mohou na výstavě zhlédnout archivní fotografie z různých sbírek a  fotografie Pavla Štechy, Věroslava Škrabánkaa Martina Poláka, které zachycují stav díla v současné době. K zajímavým exponátům patří soubor sedacího nábytku z vybavení rodinného domu Jana Brummela v Plzni a křeslo sloužící k odpočinku. Osobitý styl architekta dokumentují vystavené modely vily v Hrušovanech u Brna, vily Konstandt v Olomouci a Müllerovy vily v Praze.

Muzeum hlavního města Prahy,
hlavní budova na Florenci
Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8

Otevřeno denně kromě pondělí 9.00 – 18.00 hod

Vstupné základní 100 Kč, snížené (studenti, senioři) 40 Kč, rodinné 180 Kč, děti do 6 let a invalidé zdarma, školní skupiny 20 Kč/ os, pedagogický dozor zdarma

Red., materiál Muzea hlavního města Prahy
Foto: Muzeum hlavního města Prahy

Publikováno: 23.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Muzeum másla v Máslovicích

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ing. Vladimíra Sýkorová diváky provede muzeem másla a popovídá o jeho výrobě a Šárka Havlíčková ukáže, jak vyrábí máslový Betlém

Velikonoční výstava na základní škole

Velikonoční výstava na základní škole Mohylova v Praze motivuje děti k tvořivé činnosti

Sbírka starožitných mlýnků na kávu

Reportáž o sbírce starožitných mlýnků na kafe pana Přemysla Kuklíka a ukázka nejzajímavějších exponátů

Příprava na výstavu psů

Výstava psů není jen o cenách, ale také o tom, aby se setkali psi stejné rasy.

Výstava hub

Výstava hub

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní den památek a sídel
Mezinárodní den památek a sídel

Redakční zprávy

Mezinárodní den památek dle OSN přísluší každý rok 18. dubnu. Je to den, který zdůrazňuje důležitost památek a kulturního dědictví o celém světě.

Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze
Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze

Redakční zprávy

Pletení a háčkování zažívá v posledních letech velký boom. Správné skladování příze je nezbytným krokem k ideální kvalitě pletacího materiálu.

Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce
Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce

Redakční zprávy

Po období příprav, shonu, nekonečných front, pečení, uklízení a vymýšlení dárků můžeme konečně vydechnout a užít si nejsvátečnější den roku – den Vánoční. Přejeme Vám, abyste jej prožili v klidu, obklopeni svými blízkými, láskou a štěstím.

Veselé Velikonoce!
Veselé Velikonoce!

Redakční zprávy

Pomlázka pochází od slova pomladit. Proto si zařiďte řádnou omlazovací kůru, ať jste stále mladí a krásní. ???? Veselé Velikonoce vám přejeme!

Pasivní domy a zateplování mají zelenou
Pasivní domy a zateplování mají zelenou

Redakční zprávy

Poprvé v historii je možné získat dotace na pasivní domy. A jak o finance žádat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu slavnostně vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách „Zelená úsporám“.

Známe nejlepší pasivní domy roku 2017
Známe nejlepší pasivní domy roku 2017

Redakční zprávy

V uplynulých měsících roku probíhal již třetí ročník soutěže Pasivní dům roku. Vítězové pěti kategorií byli vyhlášeni v rámci zahajovacího večera veletrhu FOR PASIV. Pojďme si připomenout všechny domy, které do soutěže postoupily, a hlavně si představit vítěze!

Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje
Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje

Redakční zprávy

Je domovem nejvyššího mrakodrapu, největšího nákupního centra a nejdelšího metra bez řidičů na světě. Nyní si může Dubaj připsat další superlativ – můžete obdivovat všechny jeho trofeje jako největší zarámované obrazy světa.

IceHotel – navštivte ledové království
IceHotel – navštivte ledové království

Redakční zprávy

Již po osmadvacáté bylo otevřeno ledové království proslulého IceHotelu. Jednotlivé pokoje vytvořilo z ledu 36 umělců z celého světa. Měli prakticky volnou ruku, a tak můžeme obdivovat fantaskní výjevy, přespat v rukách obří gorily nebo v džungli monstery.

Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně
Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně

Redakční zprávy

Tento týden proběhlo sčítání hlasů poroty a druhého kola hlasování a už známe vítěze naší velké soutěže o spotřebiče Philco v celkové hodnotě 80 tisíc korun. Kdo si odnesl cenu nejvyšší, a kterým kuchyním uniklo vítězství jen o vlásek?

Gordana Glass dává sklu nový rozměr
Gordana Glass dává sklu nový rozměr

Redakční zprávy

Sklo je úžasný materiál, který od nepaměti vstupuje do našeho života v nejen užitné, ale hlavně estetické funkci. Dá se tvarovat, probarvovat a ožívá světlem, které jediné věci propůjčuje tisíc tváří. Slovenská sklářka chorvatského původu, která si objekt své tvorby vložila i do jména Gordana Glass, vkládá do své tvorby duši a osobitost, čímž jí propůjčuje neobyčejný rozměr.

Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí
Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí

Redakční zprávy

Týdenní prodejní výstava Czech Design Week představí 150 designérů nezávislé scény z Čech i zahraničí. Návštěvníkům nabízí nejen ochutnávku zajímavých počinů, ale také možnost nakoupit zajímavé vánoční dárky. A hlavně pochopit, že design je součástí života každého z nás a ne jen drahé vybavení bytů.

Prohlédněte si nejlepší stavby Česka
Prohlédněte si nejlepší stavby Česka

Redakční zprávy

České ceny za architekturu za rok 2017 mají své vítěze. Vyhlášeni byli v pondělí 27. listopadu v místě pro nové umění Jatka 78. Hlavní cenu druhého ročníku soutěže získali Radko Květ a Pavel Pijáček za realizaci Archeoparku Pavlov. My vám nabízíme prohlídku všech oceněných staveb.