NethWorks.cz: zkuste nizozemskou inspiraci

Nizozemí, země s nevelkou rozlohou, ale s obrovskou uměleckou a kulturní tradicí a neotřesitelnou pozicí v oblasti designu, užité grafiky či architektury, představí v období od 22. května do 5. června v České republice špičky své současné kulturní scény. Přijďte se inspirovat.

(Zdroj: archiv redakce)

V průběhu dvou jarních týdnů uvede festival současné nizozemské kultury NethWorks.cz ve spolupráci s kulturními institucemi a renomovanými festivaly téměř tři desítky akcí. „Představíme českému publiku světově uznávané umělce stejně jako tvorbu mladých začínajících talentů,“ vysvětluje velvyslanec J.E. p. Jan Lucas Inayat van Hoorn z Velvyslanectví Nizozemského království, které je hlavním iniciátorem festivalu, a pokračuje: „Naším záměrem je přinést ucelenou prezentaci nizozemské kulturní scény. Kromě výtvarného umění, tanečních, divadelních a hudebních vystoupení tak nebude chybět ani design a architektura.“ Kulturní program doplní i semináře pro veřejnost. Detailní program je k dispozici na www.nethworks.cz.

Architektura, design…

Organizátoři festivalu se výrazně zaměřili také na oblast architektury, která je v Nizozemsku významnou a neoddělitelnou součástí kultury, a také na zdejší mezinárodně proslulý design. Vrcholná díla nizozemského grafického designu uplynulých 100 let ve stylu Art Nouveau, De Stijl, expresionismu, nizozemského konstruktivismu a poválečného racionalismu budou k vidění v Moravské galerii v Brně na výstavě Zlatý věk: vrcholná díla nizozemského grafického designu (1890-1990) / Golden Age: Highlights of Dutch Graphic Design (1890-1990). Naopak průmyslovému designu bude věnován seminář, který se uskuteční na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu.  Putovní výstava Horror Vacui zprostředkuje návštěvníkům v Brně i v Praze pohled osmnácti současných předních nizozemských architektonických kanceláří na problematiku zahušťování měst a zástavby starších urbánních celků. K vidění budou projekty od obytných, společenských a kancelářských objektů až po universitní kampusy např. z měst Amsterdam, Maastricht, Rotterdam nebo Utrecht.

Součástí Festivalu NethWorks.cz se stal i projekt Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a renomovaného nizozemského designérského studia Makkink&Bey. Spolupráce a předávání zkušeností jsou hlavním smyslem společného workshopu, jehož výsledky představí studenti VŠUP v rámci Designbloku 2009.

Vzdělávací sekci festivalu doplní ještě cyklus přednášek nizozemského urbanisty Reina Geurtsena a jeho hostů na Fakultě architektury ČVUT, který je koncipován jako celkový přehled názorů na vývoj a směr urbanismu a seminář Romská kultura jako součást kultury evropské v rámci Festivalu Khamoro,“ dodává Heleen Saaf van der Beek.

Festival NethWorks.cz pořádá Velvyslanectví Nizozemského království ve spolupráci s partnerskými organizacemi z České republiky a Nizozemska.

Red. z materiálu SMART Communication s.r.o.
Foto: SMART Communication

Publikováno: 23.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Bytový design? Co třeba Afrika?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Designový byt v africkém stylu představí designérka Zuzana Schubertová.

Jak vytvořit originální design dřeva šroubem

Jak vytvořit originální design dřeva šroubem

Jak na lití svítícího dekoru pryskyřicí

Chcete si vytvořit neomšelý design v dřevěné prasklině? Minutový manžel Pepa vám ukáže, jak vylít takovou prasklinu pryskyřicí, a jak to udělat, aby po tmě svítila.

Interiérové dveře

Jak se vyznat v interiérových dveřích?

Vytvoření designu spálením dřeva hořákem

Chcete si vytvořit originální design dřeva? Zkuste jeho úpravu hořákem. Minutový manžel Pepa vám ukáže, jak na to.

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní den památek a sídel
Mezinárodní den památek a sídel

Redakční zprávy

Mezinárodní den památek dle OSN přísluší každý rok 18. dubnu. Je to den, který zdůrazňuje důležitost památek a kulturního dědictví o celém světě.

Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze
Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze

Redakční zprávy

Pletení a háčkování zažívá v posledních letech velký boom. Správné skladování příze je nezbytným krokem k ideální kvalitě pletacího materiálu.

Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce
Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce

Redakční zprávy

Po období příprav, shonu, nekonečných front, pečení, uklízení a vymýšlení dárků můžeme konečně vydechnout a užít si nejsvátečnější den roku – den Vánoční. Přejeme Vám, abyste jej prožili v klidu, obklopeni svými blízkými, láskou a štěstím.

Veselé Velikonoce!
Veselé Velikonoce!

Redakční zprávy

Pomlázka pochází od slova pomladit. Proto si zařiďte řádnou omlazovací kůru, ať jste stále mladí a krásní. ???? Veselé Velikonoce vám přejeme!

Pasivní domy a zateplování mají zelenou
Pasivní domy a zateplování mají zelenou

Redakční zprávy

Poprvé v historii je možné získat dotace na pasivní domy. A jak o finance žádat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu slavnostně vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách „Zelená úsporám“.

Známe nejlepší pasivní domy roku 2017
Známe nejlepší pasivní domy roku 2017

Redakční zprávy

V uplynulých měsících roku probíhal již třetí ročník soutěže Pasivní dům roku. Vítězové pěti kategorií byli vyhlášeni v rámci zahajovacího večera veletrhu FOR PASIV. Pojďme si připomenout všechny domy, které do soutěže postoupily, a hlavně si představit vítěze!

Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje
Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje

Redakční zprávy

Je domovem nejvyššího mrakodrapu, největšího nákupního centra a nejdelšího metra bez řidičů na světě. Nyní si může Dubaj připsat další superlativ – můžete obdivovat všechny jeho trofeje jako největší zarámované obrazy světa.

IceHotel – navštivte ledové království
IceHotel – navštivte ledové království

Redakční zprávy

Již po osmadvacáté bylo otevřeno ledové království proslulého IceHotelu. Jednotlivé pokoje vytvořilo z ledu 36 umělců z celého světa. Měli prakticky volnou ruku, a tak můžeme obdivovat fantaskní výjevy, přespat v rukách obří gorily nebo v džungli monstery.

Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně
Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně

Redakční zprávy

Tento týden proběhlo sčítání hlasů poroty a druhého kola hlasování a už známe vítěze naší velké soutěže o spotřebiče Philco v celkové hodnotě 80 tisíc korun. Kdo si odnesl cenu nejvyšší, a kterým kuchyním uniklo vítězství jen o vlásek?

Gordana Glass dává sklu nový rozměr
Gordana Glass dává sklu nový rozměr

Redakční zprávy

Sklo je úžasný materiál, který od nepaměti vstupuje do našeho života v nejen užitné, ale hlavně estetické funkci. Dá se tvarovat, probarvovat a ožívá světlem, které jediné věci propůjčuje tisíc tváří. Slovenská sklářka chorvatského původu, která si objekt své tvorby vložila i do jména Gordana Glass, vkládá do své tvorby duši a osobitost, čímž jí propůjčuje neobyčejný rozměr.

Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí
Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí

Redakční zprávy

Týdenní prodejní výstava Czech Design Week představí 150 designérů nezávislé scény z Čech i zahraničí. Návštěvníkům nabízí nejen ochutnávku zajímavých počinů, ale také možnost nakoupit zajímavé vánoční dárky. A hlavně pochopit, že design je součástí života každého z nás a ne jen drahé vybavení bytů.

Prohlédněte si nejlepší stavby Česka
Prohlédněte si nejlepší stavby Česka

Redakční zprávy

České ceny za architekturu za rok 2017 mají své vítěze. Vyhlášeni byli v pondělí 27. listopadu v místě pro nové umění Jatka 78. Hlavní cenu druhého ročníku soutěže získali Radko Květ a Pavel Pijáček za realizaci Archeoparku Pavlov. My vám nabízíme prohlídku všech oceněných staveb.