Víte, co je to „přirozená architektura“ ? Zelená obytná krajina?

Pojem „přirozená architektura“ představuje moderní architektonický směr, který klade důraz na samotnou přirozenost přírody bez zbytečných nákladných „eko” technologií. Zatímco v zahraničí jde o trend, který respektují architekti a žádají klienti, v českých podmínkách ve stavebnictví jde spíše o relativní novinku, o níž diskutuje hlavně odborná veřejnost. Nejznámějším českým představitelem tohoto stavebního směru je architekt Martin Rajniš, spoluautor originální Poštovny na Sněžce. Své projekty obytných staveb a komplexů označuje pojmem „zelená obytná krajina“, který představuje především maximální integraci samotné stavby do původní přírodní scenérie.

(Zdroj: archiv redakce)

Přirozená architektura, potažmo a přesnějí zelená obytná krajina, je soubor staveb určených pro bydlení a zázemí služeb, který se začleňuje do okolí tak, aby se zvyšovala celková kvalita životního prostředí dané lokality. „Existují určité koncepty domů, které umožňují žít svým majitelům v trvale zelené zahradě, na relativně malém prostoru, nicméně s pocitem, že mají pro život prostor několikanásobně větší, než je plocha domu “ vysvětluje své pojetí zelené obytné krajiny Martin Rajniš, uznávaný architekt a známý český propagátor stylu tzv. přirozené architektury. Pravidla přirozené architektury jsou již léta respektovaná v rozvinutých zemích, jakými je Švédsko, Dánsko, Japonsko, Kanada a další. Takové stavby nepodléhají módním vlivům a udržují si  dlouhodobě svou hodnotu.

Pro tento styl „přirozená architektura“ je charakteristický příklon k přírodě a přirozenosti. Projevuje se v častějším využívání tradičních přírodních materiálů jako dřevo, sklo, kámen, hlína a zejména citlivým zasazením obydlí do stávajícího prostředí a prolínáním vnitřních a venkovních obytných prostor. Stavby jsou harmonicky včleněny do přírody tvořené některým z výraznějších přírodních prvků, jako je zeleň, rybníky, potoky, skály apod.

Při řešení konkrétního projektu ve stylu přirozená architektura návrháři snaží dosáhnout několika cílů. Vedle harmonie mezi stavbou a přírodou je to vytvoření přechodových prostor mezi interiérem a zahradou, vysoká míra adaptability užitného prostoru podle přání budoucích obyvatel, vyvážení sociální struktury a nabídka služeb v dané lokalitě a respektování prostoru pro společný život komunity (náměstí, parky). Z urbanistického hlediska není opomíjena bezpečnost v dané lokalitě, proto je zde regulován provoz dopravních prostředků. Z architektonického hlediska je kladen důraz především na praktičnost staveb. Moderní, ale zároveň drahé „ekologické technologie“, jsou často nahrazeny striktním dodržováním základních pravidel pro stavebnictví, která jsou známá již po několik generací, avšak v posledních letech se na ně často zapomíná. Jmenujme například vhodné rozvržení domu na jednotlivé světové strany, atd.

Z portfolia architekta Martina Rajniše lze vybrat jako ukázku přirozené architektury projekt zelené obytné krajiny v Praze – Tróji. Na pozemku 16 ha navrhl komplex budov v symbióze s parkem a zahradou. Každý dům má své soukromí, je odlišný od ostatních, ale přitom jsou všechny variací na stejné téma. „Lidé, kteří by v takových domech žili, by měli mít spíš pocit, že obývají kus země, než že je obklopují zdi domu. Že mají jakési hnízdo, které není vymezené okny nebo stěnami – tak to může vypadat jen při pohledu zvenčí,“ říká o projektu Rajniš. Dalším projektem zelené obytné krajiny bude větší obytný komplex, který architekt připravuje společně se stavební společnosti PSJ.

Martin Rajniš    

Martin Rajniš (16. květen 1944, Praha), je český architekt a urbanista, spoluzakladatel Komory architektů, společnosti Teratekton, České větroplavební společnosti a architektonické kanceláře  E-mrak. Mezi veřejností je známý hlavně jako spoluautor nové Poštovny na Sněžce (s Patrikem Hoffmanem – atelier H.R.A). Martin Rajniš vystudoval v letech 1962-69 Fakultu architektury ČVUT a dvouleté postgraduální studium na AVU (prof. Cubr). Po škole nastoupil do Liberecké „Školky architektury“ architekta Miroslava Masáka a Karla Hubáčka při ateliéru SIAL, kde setrval do roku 1979. Roku 1986 založil DA studio a v letech 2003-05 pracuje ve společném ateliéru H.R.A. spolu s Patrikem Hoffmanem, později založil ateliér  E-mrak s.r.o. V letech 1990-97 působil jako profesor architektury na VŠUP v Praze a jako soudce soudu České komory architektury.

další inspirace pro bydlení ve článku Zařizujeme krásné bydlení – díl II.

Red. z materiálů 4info.cz na téma

Přirozená architektura

Foto: 4info.cz

Publikováno: 23.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Pojištění zahradní architektury kryje škody vzniklé špatným počasím i škůdci

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Poradna s ČPP majetek 1.díl

Karavan

Karavan

Jak zrekonstruovat stodolu

Na počátku byla ruina stodoly a na konci architektonická zvláštnost.

Jak si vypěstovat čerstvé bylinky ve speciální zahrádce

Jak si jednoduše vypěstovat čerstvé bylinky ve speciální zahrádce

Architektura zahrady

Architektura zahrady

Venkovní dlažba

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o typech venkovní dlažby a jejich pokládce.

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní den památek a sídel
Mezinárodní den památek a sídel

Redakční zprávy

Mezinárodní den památek dle OSN přísluší každý rok 18. dubnu. Je to den, který zdůrazňuje důležitost památek a kulturního dědictví o celém světě.

Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze
Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze

Redakční zprávy

Pletení a háčkování zažívá v posledních letech velký boom. Správné skladování příze je nezbytným krokem k ideální kvalitě pletacího materiálu.

Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce
Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce

Redakční zprávy

Po období příprav, shonu, nekonečných front, pečení, uklízení a vymýšlení dárků můžeme konečně vydechnout a užít si nejsvátečnější den roku – den Vánoční. Přejeme Vám, abyste jej prožili v klidu, obklopeni svými blízkými, láskou a štěstím.

Veselé Velikonoce!
Veselé Velikonoce!

Redakční zprávy

Pomlázka pochází od slova pomladit. Proto si zařiďte řádnou omlazovací kůru, ať jste stále mladí a krásní. ???? Veselé Velikonoce vám přejeme!

Pasivní domy a zateplování mají zelenou
Pasivní domy a zateplování mají zelenou

Redakční zprávy

Poprvé v historii je možné získat dotace na pasivní domy. A jak o finance žádat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu slavnostně vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách „Zelená úsporám“.

Známe nejlepší pasivní domy roku 2017
Známe nejlepší pasivní domy roku 2017

Redakční zprávy

V uplynulých měsících roku probíhal již třetí ročník soutěže Pasivní dům roku. Vítězové pěti kategorií byli vyhlášeni v rámci zahajovacího večera veletrhu FOR PASIV. Pojďme si připomenout všechny domy, které do soutěže postoupily, a hlavně si představit vítěze!

Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje
Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje

Redakční zprávy

Je domovem nejvyššího mrakodrapu, největšího nákupního centra a nejdelšího metra bez řidičů na světě. Nyní si může Dubaj připsat další superlativ – můžete obdivovat všechny jeho trofeje jako největší zarámované obrazy světa.

IceHotel – navštivte ledové království
IceHotel – navštivte ledové království

Redakční zprávy

Již po osmadvacáté bylo otevřeno ledové království proslulého IceHotelu. Jednotlivé pokoje vytvořilo z ledu 36 umělců z celého světa. Měli prakticky volnou ruku, a tak můžeme obdivovat fantaskní výjevy, přespat v rukách obří gorily nebo v džungli monstery.

Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně
Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně

Redakční zprávy

Tento týden proběhlo sčítání hlasů poroty a druhého kola hlasování a už známe vítěze naší velké soutěže o spotřebiče Philco v celkové hodnotě 80 tisíc korun. Kdo si odnesl cenu nejvyšší, a kterým kuchyním uniklo vítězství jen o vlásek?

Gordana Glass dává sklu nový rozměr
Gordana Glass dává sklu nový rozměr

Redakční zprávy

Sklo je úžasný materiál, který od nepaměti vstupuje do našeho života v nejen užitné, ale hlavně estetické funkci. Dá se tvarovat, probarvovat a ožívá světlem, které jediné věci propůjčuje tisíc tváří. Slovenská sklářka chorvatského původu, která si objekt své tvorby vložila i do jména Gordana Glass, vkládá do své tvorby duši a osobitost, čímž jí propůjčuje neobyčejný rozměr.

Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí
Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí

Redakční zprávy

Týdenní prodejní výstava Czech Design Week představí 150 designérů nezávislé scény z Čech i zahraničí. Návštěvníkům nabízí nejen ochutnávku zajímavých počinů, ale také možnost nakoupit zajímavé vánoční dárky. A hlavně pochopit, že design je součástí života každého z nás a ne jen drahé vybavení bytů.

Prohlédněte si nejlepší stavby Česka
Prohlédněte si nejlepší stavby Česka

Redakční zprávy

České ceny za architekturu za rok 2017 mají své vítěze. Vyhlášeni byli v pondělí 27. listopadu v místě pro nové umění Jatka 78. Hlavní cenu druhého ročníku soutěže získali Radko Květ a Pavel Pijáček za realizaci Archeoparku Pavlov. My vám nabízíme prohlídku všech oceněných staveb.