Vila Jan Kaplický

Pamatujete si na problematickou kauzu nové budovy Národní knihovny? Jedním z mála pozitivním výsledků celého případu je fakt, že jméno Jan Kaplický vstoupilo do širšího povědomí české veřejnosti. Nedaleko obory zámku Konopiště se podle návrhu Jana Kaplického postaví rodinná vila neméně originálních tvarů a poměrně nezvyklé barevnosti. Bude se jmenovat lapidárně „Vila Jan Kaplický“ a na její model se můžete podívat už dnes v Centru Současného Umění Dox v Praze Holešovicích.

(Zdroj: archiv redakce)

Jan Kaplický patřil k výrazným osobnostem světové architektury, architektu studoval na pražské ČVUT a později odešle do Londýna kde založil dnes již slavnou kancelář Future Systems. Vila Jan Kaplický bude postavena v rámci developerského projektu Resort Konopiště v horizontu tří let.

Dům je kompletně navržen architektem Kaplickým včetně řešení interiéru i jeho zařizovacích předmětů. Součástí vily je tedy i „Sofa Kaplický“, které se bude od letošního jara díky společnosti Resort Living vyrábět a prodávat.

Není možné se nevšimnout, nakolik zájem o donedávna v Česku neznámého architekta po jeho smrti vzrostl a jak se ho v prvé řadě zmocňují komerční společnosti ve snaze využít nyní již naopak slavné jméno umělce českého původu.

Vila Jan Kaplický: oblé a elegantní

Charakteristickým znakem domu jsou oblé, oválné a elipsovité tvary, které jsou jedním z nástrojů tvorby „futuristického“ vzhledu. Současně ale dodávají stavbě půvab i nostalgii, neboť vytvářejí přirozenou souvislost s obdobím let šedesátých a sedmdesátých.

Interiér, jenž je rovněž navržený architektem Kaplickým, je velkorysý, otevřený velkými prosklenými plochami do krajiny a nabízí skutečně mimořádný komfort. Jednou z dominant je krb umístěný v centrální společenské a komunikační části domu, tedy v hlavním obývacím pokoji.

Za povšimnutí stojí také např. řešení koupelny respektive toalety v jedné z ložnic, která je umístěna v tubusu hned vedle lůžka a koresponduje tak nejen s celkovou koncepcí interiéru, ale i s charakterem celého domu, jehož je nedílnou součástí. Podobným způsobem působí i těleso zmiňovaného krbu.

Vila Jan Kaplický: růžová?

Nezvyklá barevnost je na první pohled to, s čím se bude muset nový uživatel vyrovnat v tom nejlepším slova smyslu. Standard bílé nebo krémové barvy na fasádách i vnitřních stěnách obytných domů je něčím, co je zaběhnuté, co se předpokládá, co je takzvaně nosí a co je konfekční a vyhovující širokým vrstvám. Barvy mají svou energii, na kterou si člověk může doslova sáhnout, když si vybírá šaty pro ten který den ze svého šatníku. Vadila by vám růžová barva?  Zapomeňte přitom ale na klišé, které o růžové hovoří jako o „holčičí“ barvě.

Další inspirace ve článku Návštěva ve slavné vile slavného architekta

Red.
Foto Resort Konopiště.

Publikováno: 23.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.