Jak se bydlí v domě z papíru?

Zveme vás na návštěvu do domu, který sice není z takového papíru, jaký používáme na psaní, ale z papíru doopravdy je! Podlahy i stěny, to vše je vytvořeno z recyklovaného materiálu pomocí technologie, která se používá právě na výrobu papíru. Výsledkem je jakési umělé dřevo zajímavých fyzikálních vlastností. A z toho už se domy stavět dají!

(Zdroj: archiv redakce)

Autorem projektu je společnost James & Mau Architecture, která dům také postavila a dala mu jméno Infiniski Manifesto House. Stavbu bychom našli v blízkosti vesnice Las Rosas v Chile a na první pohled by upoutala naši pozornost. Vypadá totiž, jakoby byla zbitá z banánových krabic a nebo z jiného materiálu, který bychom rozhodně nepovažovali za materiál stavební.

Pravdou ale zůstává, že Infiniski Manifesto House je zajímavou stavbou, která naopak působí velmi přitažlivě, splňuje veškeré technicko hospodářské normy a v rámci své provozuschopnosti se v ničem neliší od standardních budov!

V domě z papíru se bydlí levně

Infiniski Manifesto House má k tomu všemu ještě jednu vlastnost navíc. Je totiž takřka zadarmo, respektive, vznikl kompletně z recyklovaného materiálu a investiční náklady na jeho stavbu jsou ve srovnání s klasickou zděnou stavbou velmi nízké.  Celý dům (bez terénních úprav) nestál v přepočtu ani 750 000Kč!

V domě z papíru se přesto bydlí velmi komfortně!

Veškeré prostředky, ušetřené na stavebním materiálu, bylo možné použít na velmi komfortní řešení interiéru. Infiniski Manifesto House je díky tomu v podstatě luxusním domem výjimečného vzhledu a směšně nízkých investičních nákladů.

Vnitřní dispozice domu je velmi jednoduchá, funkční a elegantní. Centrální místnost vznikla dnes již standardním propojením tří místností, tedy obývacího pokoje, kuchyně a jídelny. Výsledkem je velkorysý prostor určený k rodinnému i společenskému životu. Za pozornost stojí také skutečnost, že tento prostor, který bychom mohli nazvat halou, je současně i vstupní částí domu a zároveň je pomocí velkých skleněných ploch otevřený do okolní krajiny. Efekt velkorysosti se tím ještě více umocňuje. Uprostřed haly je jednoduché schodiště, které zpřístupňuje první a jediné nadzemní podlaží.

Při prohlížení fotografií pod článkem asi většinu z vás napadne, že Infiniski Manifesto House nevypadá ani tak jako alternativní stavba z recyklovaného materiálu, ale naopak jako nápadité a hlavně komfortní sídlo, ve kterém se dobře bydlí. Za úvahu tedy stojí, zdali při rozhodování se o volbě stavební firmy nabízející domy z katalogu, nebude přeci jen lepší obrátit se např. na architekta a nechat si dům navrhnout od něj. Možná zjistíte, že ceny, za které velké stavební společnosti prodávají své produkty, nejsou až tak nízké a že za stejnou cenu můžete získat individuálně řešený dům.

Red.
Foto: Antonio Corcuera, James & Mau Architecture

Publikováno: 23.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Tiny House: Jak na stříkanou izolaci?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stříkaná izolace je nejlepším možným řešením zateplení domu. Pozvěte si firmu, která vám foukanou čili stříkanou izolaci zrealizuje a máte po starostech.

Jaká okna a opláštění vybrat do tiny house?

Stavíte tiny house a zasekli jste se u oken a dveří, nebo u opláštění? Ukážeme Vám, jak na to!

Jak se staví Tiny house?

Návrh Tiny housu

Opláštění TH

Zabydlení tiny house spěje pomalu do finále. Dnes se budeme zabývat venkovním opláštěním trapézovým plechem.

Stavba kuchyně v tiny house

Jak na stavbu kuchyně ve vašem Tiny house?

Co obnáší obklad koupelny v Tiny House a jak na to?

I v tiny house chceme mít koupelnu, nebo alespoň sprchový kout. Pokud si ale stavíme tiny house od základu, bude potřeba postavit i tu koupelnu.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.