Čas dušiček

Úcta a respekt k mrtvým jsou staré jako lidstvo samo. Projevovaly se nejrůznějšími způsoby – lidé se mrtvých také báli a proto realizovali rozmanité rituály, aby si získali přízeň jejich duchů.

(Zdroj: archiv redakce)
Dávná historie

Začátkem listopadu bývá na hřbitovech rušno. Lidé se přicházejí poklonit památce svých blízkých, kteří již zemřeli. Svátek má dlouhou tradici nořící se až do pohanských dob. Keltové věřili, že touto dobou putovaly duše mrtvých po zemi, navštěvovaly příbuzné a připojovaly se k veselí. Křesťané na pohanské rituály navázali roku 998, kdy se konaly modlitby a oběti za zesnulé. Zásluhu na rozvoji nové tradice má benediktýnský mnich Odillo z kláštera v Cluny. Zvyk se rychle rozšířil po všech křesťanských zemích a dnes je živý v 18 evropských státech.
Na 1. listopad připadá svátek Všech svatých ( od roku 906) a následující den si připomínáme jako Dušičky,  Památku zesnulých. Z mnohých náboženských, ale i pověrečných zvyků se jich do dnešní doby dochovalo několik. Pro navracející se duše zemřelých se zapaluje v okně svíčka, aby trefily domů. Pořádá se tzv. „němá večeře“, které se účastní i pozvaní zemřelí. Z úcty k nim se jí potichu a servírují se jejich oblíbená jídla. Ale nejrozšířenější zvyk v tuto dobu je návštěva hřbitovů, jejich pietní úprava a rozjímání o smyslu života a odpuštění.

Inspirace pro úpravu hrobů

Letní výzdobu, většinou zničenou prvními mrazíky, nahradíme odolnějšími trvalkami, případně chvojím. Povrch hrobového záhonu pokryjeme zeleným materiálem – větvemi jehličnanů nebo stálezeleným barvínkem, břečťanem, působivé jsou i kameny nebo drobný (i barevný) štěrk, kterým můžeme vytvářet různé ornamenty. Dušičkovou květinou číslo jedna je bezesporu chryzantéma čili listopadka. Okrasné formy byly do Evropy dovezeny v 18. století z Číny. Tam se veliké oblibě těšily více jak dva tisíce let.  Zahradní druhy dobře odolávají prvním mrazům a hrobové výzdobě dodají impozantní vzhled. V květináči je zapustíme do země nebo zajistíme proti vyvrácení. Dekoraci doplníme i vřesy, vřesovci, libavkou s červenými plody, rozchodníky, jež si uchovají barevná květenství. Řezané květiny nemají dlouhou trvanlivost, raději použijeme aranžmá ze suchých rostlin. Pokud využijeme robustnějších větví a doplňků, odolných vůči dešti a zimě, můžeme se z jejich krásy těšit dost dlouho. Tradičním zdobným prvkem jsou různé květinové koše a nově i aranžované kříže, ale hlavně věnce a věnečky. Jejich kruhová linie symbolizuje dokonalost vesmíru, věčnost a nekonečný cyklus narození, života a smrti. Mohou mít základ v jehličnatých větvích, šiškách s různými doplňky – šípky, jeřabiny, hortenzie, zlatobýl. Možnosti jsou takřka neomezené. Pokud máme fantazii a odvahu, můžeme se pokusit o netradiční plošné aranže i na kamenných plochách. Nakonec nezapomeneme zapálit svíčku nebo věčné světélko a zavzpomínat.

Jindřiška Kodičková
Foto autor

Publikováno: 20.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní den památek a sídel
Mezinárodní den památek a sídel

Redakční zprávy

Mezinárodní den památek dle OSN přísluší každý rok 18. dubnu. Je to den, který zdůrazňuje důležitost památek a kulturního dědictví o celém světě.

Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze
Božskou měkkost šátků a šál zaručí správné skladování příze

Redakční zprávy

Pletení a háčkování zažívá v posledních letech velký boom. Správné skladování příze je nezbytným krokem k ideální kvalitě pletacího materiálu.

Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce
Přejeme vám krásné a šťastné Vánoce

Redakční zprávy

Po období příprav, shonu, nekonečných front, pečení, uklízení a vymýšlení dárků můžeme konečně vydechnout a užít si nejsvátečnější den roku – den Vánoční. Přejeme Vám, abyste jej prožili v klidu, obklopeni svými blízkými, láskou a štěstím.

Veselé Velikonoce!
Veselé Velikonoce!

Redakční zprávy

Pomlázka pochází od slova pomladit. Proto si zařiďte řádnou omlazovací kůru, ať jste stále mladí a krásní. ???? Veselé Velikonoce vám přejeme!

Pasivní domy a zateplování mají zelenou
Pasivní domy a zateplování mají zelenou

Redakční zprávy

Poprvé v historii je možné získat dotace na pasivní domy. A jak o finance žádat? Na to odpověděl ministr životního prostředí Martin Bursík, který v druhém dubnovém týdnu slavnostně vyhlásil nový dotační program na podporu úspor energií v obytných budovách „Zelená úsporám“.

Známe nejlepší pasivní domy roku 2017
Známe nejlepší pasivní domy roku 2017

Redakční zprávy

V uplynulých měsících roku probíhal již třetí ročník soutěže Pasivní dům roku. Vítězové pěti kategorií byli vyhlášeni v rámci zahajovacího večera veletrhu FOR PASIV. Pojďme si připomenout všechny domy, které do soutěže postoupily, a hlavně si představit vítěze!

Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje
Dubai Frame – nejnovější atrakce Dubaje

Redakční zprávy

Je domovem nejvyššího mrakodrapu, největšího nákupního centra a nejdelšího metra bez řidičů na světě. Nyní si může Dubaj připsat další superlativ – můžete obdivovat všechny jeho trofeje jako největší zarámované obrazy světa.

IceHotel – navštivte ledové království
IceHotel – navštivte ledové království

Redakční zprávy

Již po osmadvacáté bylo otevřeno ledové království proslulého IceHotelu. Jednotlivé pokoje vytvořilo z ledu 36 umělců z celého světa. Měli prakticky volnou ruku, a tak můžeme obdivovat fantaskní výjevy, přespat v rukách obří gorily nebo v džungli monstery.

Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně
Vyhlášení vítězů Nej Kuchyně

Redakční zprávy

Tento týden proběhlo sčítání hlasů poroty a druhého kola hlasování a už známe vítěze naší velké soutěže o spotřebiče Philco v celkové hodnotě 80 tisíc korun. Kdo si odnesl cenu nejvyšší, a kterým kuchyním uniklo vítězství jen o vlásek?

Gordana Glass dává sklu nový rozměr
Gordana Glass dává sklu nový rozměr

Redakční zprávy

Sklo je úžasný materiál, který od nepaměti vstupuje do našeho života v nejen užitné, ale hlavně estetické funkci. Dá se tvarovat, probarvovat a ožívá světlem, které jediné věci propůjčuje tisíc tváří. Slovenská sklářka chorvatského původu, která si objekt své tvorby vložila i do jména Gordana Glass, vkládá do své tvorby duši a osobitost, čímž jí propůjčuje neobyčejný rozměr.

Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí
Podzimní přehlídka designu Czech Design Week odstartuje v pondělí

Redakční zprávy

Týdenní prodejní výstava Czech Design Week představí 150 designérů nezávislé scény z Čech i zahraničí. Návštěvníkům nabízí nejen ochutnávku zajímavých počinů, ale také možnost nakoupit zajímavé vánoční dárky. A hlavně pochopit, že design je součástí života každého z nás a ne jen drahé vybavení bytů.

Prohlédněte si nejlepší stavby Česka
Prohlédněte si nejlepší stavby Česka

Redakční zprávy

České ceny za architekturu za rok 2017 mají své vítěze. Vyhlášeni byli v pondělí 27. listopadu v místě pro nové umění Jatka 78. Hlavní cenu druhého ročníku soutěže získali Radko Květ a Pavel Pijáček za realizaci Archeoparku Pavlov. My vám nabízíme prohlídku všech oceněných staveb.