Velice oblíbené sukulentní rostliny jsou zajímavé schopností zadržovat ve svém těle vodu. Sukulenty dělíme na listové ( tlustice, lithopsy…) a stonkové (americké kaktusy, pryšce, smrdutky…) podle toho, kde vodu shromažďují. Původní domov sukulentů je v oblastech pouští a polopouští a specifické klimatické podmínky ovlivňují způsob pěstování. Jinými slovy, pokud jim zařídíme tamější podmínky, budou prospívat, růst, případně i kvést. Proto v létě sukulenty umístíme na plné světlo a slunce. V době růstu jim dopřejeme čas od času vydatnou zálivku, v zimě naopak vyžadují sucho a chladno.
Udělejte si vlastní
Sukulentními rostlinami, které se i snadno tvarují, můžeme osazovat ploché misky, zajímavě tvarované kameny a kořeny, nápadité květináčky nebo keramické objekty. Dobře snášejí teplé a suché prostředí, jsou nenáročné na péči, spokojí se s dobře propustnou písčitou zeminou. Odmění se pomalým růstem, nevšedními, mnohdy bizarními tvary, občas vykvetou.
Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie






Velice zajímavá je možnost sesazovat různé druhy sukulentů do maličkých skalek a zahrádek. Jedinou podmínkou úspěchu je spojovat druhy se stejnými nároky. Mistrem v koncipování pohádkových krajinek ze sukulentních rostlin je pan Jaroslav Hons. Až do 31. května se můžete inspirovat na výstavě, která se nachází (naproti Andělu) v ulici Nádražní 112 na pražském Smíchově. Vystavuje tu kolem dvou set exponátů tvořených celými společenstvy sluníčkem vybarvených sukulentů v keramických miskách pestrých tvarů.
Zvláště děti zaujmou porostlé pohádkové hrady a draci – z tlam jim vyrůstají zelené ostré zuby a plandají načervenalé šťavnaté jazyky. Milovníci decentnější krásy sáhnou po působivých kamenných miskách, v nichž dochází k estetickému i funkčnímu spojení neživé a živé přírody, k vytvoření přirozeného společenství v jednoduchém ekosystému. Výstava je prodejní, k dispozici jsou i přehledné brožurky, které poradí začínajícím zájemcům o pěstování nejrůznějších typů sukulentů.
Jindřiška Kodičková
foto Jindřiška Kodičková