Co musíte vědět, než začnete stavět?

Chystáte se stavět? Obáváte se papírování, které vás před samotným začátkem stavby čeká? Pravda, není ho málo, ale docela jistě jej zvládnete. Pojďte se spolu s námi podívat na to, co vás čeká…

(Zdroj: archiv redakce)

Pokud teprve plánujete koupit pro stavbu pozemek, pak se vždy ujistěte, že je v územním plánu veden jako stavební. Ideálně se zastavte na místním stavebním úřadě a zjistěte si, jaké jsou plány i s okolní krajinou, abyste nebyli nemile překvapeni výstavbou městského okruhu nebo industriální zóny plné továren.

Na úřad budete muset vyrazit i před započetím samotné stavby. Tam musíte zažádat o povolení stavby. Stavební úřad po předložení projektové dokumentace rozhodne, zda je nutné vydávat stavební povolení nebo postačí ohlášení. Ohlášení je možné u staveb určených pro bydlení a rekreaci do 150m2 zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3m a nejvýše se dvěma nadzemními podlažími. Podstatné je také, že dům nesmí mít požadavky na novou infrastrukturu a musí stát v zastavěném území. Před tím, než vám úřad ohlášení odsouhlasí, musíte doložit písemný souhlas od sousedů, že s výstavbou souhlasí a také platnou projektovou dokumentaci včetně energetické náročnosti budovy. Předložit budete muset také výpis z katastru nemovitostí, který dokládá, že jste vlastníky pozemku, na němž hodláte stavět. Dále celou řadu souhlasů od orgánů státní správy, správců místních sítí, jako jsou vodohospodáři či kanalizace a elektřina. U některých staveb je nutné předkládat také souhlas památkového úřadu.

Co musíte vědět, než začnete stavět?
Co musíte vědět, než začnete stavět? (Zdroj: archiv redakce)

Ohlášení stavby

by vás nemělo stát vůbec nic a úřad má na vyřízení ze zákona lhůtu čtyřiceti dnů. Stavbu můžete provádět svépomocí, ovšem s odborným stavebním dozorem, jehož kvalifikaci budete muset doložit, nebo si můžete nechat stavbu realizovat stavební firmou, což je, pravda, poněkud dražší, ale stavební firma za vás vyřídí všechny potřebné formality a navíc mívají zdarma v ceně stavby i projektovou dokumentaci, která vás jinak vyjde od třiceti do šedesáti tisíc korun. Po skončení stavby je nutné ohlášení stavebnímu úřadu.

Ohlášení vám postačí také u staveb do 25m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3m, ale také u větrných elektráren do výšky deseti metrů nebo podzemních staveb pro nebytové účely. Pokud byste se snad rozhodli ohlášení neprovést, pak vězte, že vám hrozí pokuta až dvě stě tisíc korun.

Co musíte vědět, než začnete stavět?
Co musíte vědět, než začnete stavět? (Zdroj: archiv redakce)

U ostatních staveb, které tyto požadavky nesplňují, budete potřebovat vyřídit stavební povolení. Stanete se tak účastníky územního řízení a z něho pak budete muset získat územní rozhodnutí. Spolu s vámi se účastníky řízení stávají také sousedé a místně příslušný stavební úřad. Kromě projektové dokumentace včetně energetické náročnosti budovy budete muset předložit ještě celou řadu povolení v závislosti na místě, kde žijete. Administrativa, která je se stavebním povolením spojená je velmi zdlouhavá a samotný stavební úřad má na jeho vydání po předložení všech požadovaných povolení a souhlasů celých šedesát dní. U staveb, které vyžadují stavební povolení, mějte na paměti, že je lze realizovat pouze stavební firmou a při stavbě bez něj se připravte na pokutu až jeden milion korun. Stavební povolení budete potřebovat například při kompletní rekonstrukci domu, kde budete provádět výměnu oken, rozvodů elektřiny i vody, posuny příček apod. Stavební povolení budete potřebovat u nástavby nebo přístavby k domu, nebo u půdní vestavby, při níž dochází k zásahu do nosných částí. Poplatek za jeho vydání je tři sta korun.

Petra Martišková
Foto: north-cyprus-properties.com, shorttermmissiontrips.wordpress.com, epicdolls.com, blog.porterdavis.com.au, telegraph.co.uk, thejoyfulorganizer.com

Publikováno: 19.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.