Při příležitosti jarní výstavy jsem se zeptala na několik základních otázek milovníka a pěstitele sukulentů, pana J.Honce:
Co se skrývá pod pojmenováním sukulent?
Sukulenty jsou moc šikovné rostliny, které se naučily shromažďovat ve svém těle vodu, aby mohly přežít období sucha. Rostou na pouštích a polopouštích tropů a subtropů. Pro zdravý růst sukulenty potřebují dostatek světla, občasnou vydatnou zálivku v růstovém období a sucho a pokud možno i chlad v zimě. Světla není nikdy dost, za to vody příliš.
Je rozdíl mezi sukulenty a kaktusy?
Sukulence je schopnost vázat v těle rostliny zásoby vody, doslova „šťavnatost“. Shodou okolností jsou všechny kaktusy sukulentní.
Velká inspirativní galerie rostlin






Kde mají sukulenty zásoby vody?
Sukulenty shromažďují vodu buď ve stonku, nebo v listech, případně v obojím. Stonkovými sukulenty jsou např. mnohé pryšce a převážná většina stapéliovitých (smrdutky). Část stonkových sukulentů vytváří v době vegetace též listy, které v období sucha shazují. Zásoby vody v listech má většina sukulentních rostlin. Známé jsou lithopsy a jiné živé kameny, jejich tělo se skládá z jediného páru srostlých a velmi sukulentních listů.
Jak dlouho vydrží sukulenty vez vody?
Rozlišujeme sukulenty „měkké“ a „tvrdé“. Tvrdé sukulenty spolehlivě vydrží celou zimu bez vody a v létě jim stačí voda jednou za dva až tři týdny. Poznáme je podle hodně zakulacených tvarů, mají relativně malý povrch a velké zásoby vody. Měkké sukulenty mají obvykle ploché listy a relativně velký povrch, proto rychleji vysychají. Občas je musíme zalít i v zimě.









Je důležité znát jméno sukulentu?
Obvykle se lidé pídí po přesném latinském názvu svých rostlin. Ale jsou-li u kytek cedulky či ne, je sukulentíkům jedno. Ovšem není jim jedno, jak je pěstujete. Vše, co potřebujete vědět je, odkud vaše sukulenty pochází, jaké tam panuje podnebí, zejména kdy tam prší a toto vašim rostlinkám co nejlépe napodobit. To je v kostce celá věda o pěstování sukulentů.
Jindřiška Kodičková
Foto: Jindříška Kodičková