Soused mi dělá naschvály. Mám šanci stavět?

Dělá vám soused naschvály? Dospěla jeho vzpurnost dokonce až do stadia, že vám hrozí zablokováním stavby? Pak věřte, že k tomu by musel mít skutečně vážné důvody. Konečné slovo totiž budou mít pracovníci stavebního úřadu. A ti se na věc dívají nestranně a hlavně objektivně.

(Zdroj: archiv redakce)

Až se jednoho dne rozhodnete, že si na svém pozemku něco postavíte, něco opravíte, případně úplně předěláte, nezapomeňte o tom dát vědět svým sousedům. Každá stavba a stavební úprava má totiž svá pravidla.

Stavební zákon rozlišuje dva pojmy: ohlášení stavbystavební povolení.

Ohlášení stavby se týká případů, kdy chystaný objekt sloužící pro bydlení nebo rekreaci bude do 150 m2 zastavěné plochy, bude mít jedno podzemní podlaží do hloubky tří metrů a maximálně dvě nadzemní podlaží a podkroví. V tomto případě doporučujeme před návštěvou stavebního úřadu návštěvu svých sousedů, kde je budete o svém záměru informovat. Pamatujte také na to, že každý člověk, byť s ním máte sebelepší vztahy, vám může zapřít nos mezi očima. Proto si všechna vyjádření nechte od sousedů sepsat na papír a od nich podepsat.

S těmi, s nimiž nemáte právě ideální vztahy a nechcete za nimi jít osobně, stačí poslat dopis, nejlépe s doručenkou. Dopis by měl zcela určitě obsahovat situační výkres, stručný popis projektové dokumentace a hlavně datum jednání, kdy jste souseda dopisem oslovili.

Pomůckou vám mohou být 2 vzorové dokumenty pro vyjádření souhlasu souseda.

Vzor: souhlas souseda se stavbou

Souhlas souseda se stavbou 1
Souhlas souseda se stavbou 2

V dokumentech najdete všechny potřebné náležitosti, které stačí upravit podle vlastních potřeb.

Pokud soused vaší stavbě vystaví červenou, ještě není nic ztraceno. Svou námitku totiž musí objektivně zdůvodnit a jakákoliv námitka by měla být hlavně technického rázu. Konečné slovo ale vždy mají úředníci.

Soused mi dělá naschvály. Mám šanci stavět?
Soused mi dělá naschvály. Mám šanci stavět? (Zdroj: archiv redakce)

Pokud bude vaše stavba na větší ploše, namísto ohlášení budete na stavebním úřadu žádat o stavební povolení. Jeho vydání předchází územní řízení a vaši sousedé se stanou pouze jeho účastníky. Okruh účastníky stavebního řízení stanoví příslušný stavební úřad. Ten také stanoví lhůtu, do kdy mohou podávat účastníci stavebního řízení námitky. I tak ale musí být námitky opodstatněné. I v tomto případě ale nebude na škodu, když své sousedy předem se svým záměrem seznámíte, byť jen při přátelské návštěvě.

Text: Radka Nagovská
Foto: e-wspolnota.com, epiotrkow.pl, irstbuildingservices.com

Připraveno ve spolupráci s portálem  stavbadomusvepomoci.cz

Publikováno: 19.09.2016, Autor: 29.8.2012 4:00

ČTĚTE DÁLE

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?
Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?

Dům

Moderní doba dovoluje téměř vše - nebojí se ohlédnout do historie a použít ověřené. Stejně tak hledá nové cesty, experimentuje, testuje nezvyklé materiály, nebo naopak zkouší tradiční věci používat neotřelým způsobem. Tak je tomu i ve světě svítidel. Pojďme se podívat, co nabízí trh.

Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů
Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Dům

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti
Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Dům

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy
Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy

Dům

Projekt Sluneční stráň je další nabídkou příměstského bydlení v koloniích novostaveb rodinných domů. Sluneční stráň je součástí katastru obce Zdiby ležící za severním okrajem Prahy. Občanská vybavenost projektu je průměrná, dostupnost do Prahy dobrá, domy jsou v cenách od 8.224.455 Kč ( 5+1 s garáží, pozemkem, DPH). Výhodou je přírodní krajina připomínající postupně zanikající středočeský venkov Vltavského údolí, nevýhodou prostředí sídliště novostaveb katalogových rodinných domů.

Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou
Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou

Dům

Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.