Jak nepochybit při koupi pozemku

Se startem nastávající stavební sezóny se mnoho lidí začíná rozhlížet po vhodné parcele, na níž by zrealizovali svůj sen – stavbu vlastního rodinného domku. V daném případě je však vhodné zvážit, jakým způsobem si tento pozemek obstarat. Kupujeme-li samostatně, můžeme se totiž velmi snadno dopustit chyby, za niž následně neseme plnou odpovědnost.

(Zdroj: archiv redakce)

Rodinný dům je dlouhodobou investicí, proto je zapotřebí hledat pozemek v souladu s plánovaným záměrem. Ve vlastním zájmu by se investor měl v každém případě podrobně seznámit s dlouhodobým plánem územního rozvoje v dané lokalitě. Pak jej nemůže překvapit třeba budování průmyslové zóny v bezprostředním sousedství jeho novostavby. Do těchto plánů lze nahlédnout na městských a obecních úřadech. Důležitý je rovněž právní stav daného pozemku, který lze zjistit na příslušném katastrálním úřadu. Známe-li katastrální území a číslo parcely, do evidence katastru nemovitostí můžeme vstoupit přes internet. Zjišťujeme nejen určení pozemku podle hospodářského určení (zajímáme se především o stavební pozemky, kde nic nebrání jejich okamžitému využití), ale také zda v souvislosti s pozemkem neprobíhá nějaké řízení (označen písmene P = plomba). A pochopitelně zjistíme skutečného majitele nemovitosti.

Důležité tepny života

Stavba sama o sobě je během na poměrně dlouhou trať a v tomto maratónu se rozhodně neobejdeme bez inženýrských sítí. Pokud sítě (voda, kanalizace, plyn, elektřina) vedou přímo na stavební parcelu, projeví se to v ceně pozemku. V opačném případě je sice pozemek levnější, ale musíme počítat s nemalými náklady na vybudování přípojek, případně i s dalšími poplatky vlastníkům sítí, kupříkladu obci. Jedině právně naprosto „čistý“ pozemek se následně může stát předmětem dalšího jednání a sepsání kupní smlouvy. K tomuto úkonu je vždy vhodné využít služeb notáře nebo zkušeného právníka. Kupní smlouva vždy musí být písemná, doplněná nezbytnými náležitostmi a přílohami. K nim patří například výpis z katastru nemovitostí (LV = list vlastnictví) ne starší jednoho měsíce, dále třeba snímek katastrální mapy, geometrický plán a znalecký posudek, tedy ocenění pozemku. Podpisy by měly být notářsky ověřeny podle dokladů totožnosti a smlouva by měla obsahovat celkovou sumu se splátkovým kalendářem dle dohody obou stran.

Převod je složitým procesem

Je potřeba mít na paměti, že skutečné vlastnictví kupované nemovitosti přechází na nabyvatele (kupujícího) prakticky až okamžikem vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Podle toho se také většinou dělí celková cena nemovitosti na několik samostatných splátek (v praxi většinou dvě). První polovinu kupující platí přímo při podpisu kupní smlouvy, druhá splátka následuje po zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí. Za nejlepší způsob lze doporučit formu notářské úschovy, tedy uložení peněz u notáře nebo advokáta, který je uvolní až po splnění této povinnosti. Tato služba sice není zadarmo, má však několik nesporných výhod a především skýtá právní záruky a jistoty.

Pokud budete kupovat pozemek od jiného vlastníka, například od obce, dbejte na to, aby byla splněna podmínka veřejné nabídky a prodej byl schválen obecním zastupitelstvem. Pro jistotu si nechejte předložit zápis z jednání a žádejte kopii usnesení, která může tvořit jednu z příloh kupní smlouvy. Bedlivě sledujte, zda prodávající zaplatit povinnou daň z převodu nemovitostí (činí zpravidla 3% z ceny nemovitosti podle znaleckého odhadu), neboť neučiní-li tak, tato povinnost přechází na kupujícího.

Shrnuto: vyvarujte se náhodné koupě pozemku na základě ústní dohody, nikdy neplaťte zálohu natož celkovou částku předem a vyvarujte se nákupu zemědělské půdy, neboť jakákoli manipulace s těmito pozemky je nejen zdlouhavá, ale i právně a finančně náročná. A pamatujte „P“ značí zákaz jakéhokoli nakládání s pozemkem až do rozhodnutí, což u nás může představovat i spoustu let.

Pozemek už máte a teď přemýšlíte o tom, jaký by váš dům měl být? Poradíme vám v článku Projekt k vašemu vysněnému domu

Pavel Hluchý
Foto: archiv autora

 

Publikováno: 19.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na opravy a rekonstrukce nemovitostí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, jak se vypořádat se záludnostmi okolo oprav a rekonstrukcí nemovitostí?

Jak vyčistit fasádu domu

Dušan Staněk popovídá o organických nečistotách na fasádách a jejich vyčištění

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Stavba domu ve svahu

Stavba domu ve svahu

Výsev nového trávníku a jeho zavlažování

Výsev nového trávníku a jeho zavlažování

Jak připravit půdu

Rekultivace pozemku je cesta, jak proměnit úhor či zničenou půdu na úrodnou. Po rekultivaci může být nová půda ještě úrodnější než dlouho obdělávané záhony či políčka.

ČTĚTE DÁLE

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.