Nejpoužívanějším je s největší pravděpodobností pracovní stůl a židle. Vzhledem k počtu úkolů a množství učení u nich a na nich mohou některé děti prosedět i několik hodin denně. Pro nás rodiče z toho plyne jedno – důležité je nešetřit! Pořizujte pro své nejdražší opravdu pouze kvalitní nábytek, který bude sloužit po mnoho let právě díky své flexibilitě.

Pracovní stůl pro děti byl, je a bude vždy i místem, kam mohou naše ratolesti pohodlně ukládat nejrůznější učební pomůcky, sešity a učebnice, ty větší děti už na něm mohou mít i svůj počítač. Stůl jako multifunkční pracovní jednotka by měl mít nastavitelnou výšku horní desky a také možnost měnit její sklon. Pracovní desku můžeme nastavit do mírného sklonu jednoduše například za pomocí kolečka či kličky, což obvykle zvládne i dítě samotné. Takto nastavitelná pracovní deska má obvykle na spodní straně, někdy i na bočních stranách, zarážky, které nedovolí kutálejícím se tužkám a pravítkům padat dolů.

Na trhu je dnes opravdu nabídka pestrá a různorodá. Pokud vybíráme pracovní stůl výškově nastavitelný, mělo by to být v rozpětí mezi 57do 76 cm. Správný stůl pro děti by měl mít i držák na aktovku, výsuvný organizér na psací potřeby a měkkou oporu zápěstí.
Velká fotogalerie stylového nábytku













































Velikost stolu volíme samozřejmě podle stáří a výšky dítěte, podle prostorových možností v dětském pokoji a také podle toho, kolik času u něj náš potomek obvykle tráví. Pracovní deska středně velkého stolu by měla být velká alespoň 105 x 70 cm, ta větší pak 120 x 70 cm. A nezapomeňte, že dětský pracovní stůl by si mělo dítě oblíbit, je tedy nejlepším řešením, aby vám s jeho výběrem dítě také pomáhalo.
Pravděpodobně i pojízdný kontejner bude nábytkem, který ocení každý školák. Pokud bude mít kontejner větší počet zásuvek a dostatečnou výšku, může sloužit zároveň jako skříňka na pomůcky i odkládací stoleček.
Zapomenout však nesmíme ani na židličky, ty by měly být dobře ergonomicky řešené tak, aby rostly s dítětem a hlavně, aby dětem nezpůsobovaly křivení páteře. Měly by tudíž bránit ohnutým zádům, a to s ohledem na stále se prodlužující délku doby, kterou současné děti tráví vsedě. Nejhorší je strnulý posed, tudíž je lepší, pokud si dítě může na židli poposedávat, všelijak se naklánět a také balancovat. Tuto námahu samozřejmě vydrží opět jen ty nejkvalitnější židle a židličky. Svaly se tak budou díky neustálému drobnému pohybu rovnoměrně posilovat a zapojovat. Stejně jako dospělým i dětem dnes nejčastěji vybíráme židle na kolečkách. Nastavitelnost hloubky sezení by měla být u nich samozřejmostí, stejně jako nastavitelná výška sedáku případně i opěrek rukou. Kvalitní židle má ergonomické tvarování sedáku, prodyšný potah a měla by dítě zaujmout i barevně. Rostoucí židle pro děti jsou určeny výškové kategorii 110 až 180 cm a váhové kategorii do 10 kg.

Zařizujme tedy dětský pokoj tak, aby to byl bezpečný domov pro děti, stejně tak, jak o tom píšeme v naši stejnojmenných článcích. Děti se nám jistě za naši péči odvděčí pěknými výsledky ve škole.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: art-rethought.com, lmnop.com.au, ergokidz.com.au, 3rings.designerpages.com, thedesignhome.com