Dekorace na vánoční stůl

Jakmile vyjde první štědrovečerní hvězda, může se rodina dychtivě usadit k připravenému stolu. A není se co divit, po celodenním půstu, v touze zahlédnout zlaté prasátko jistě vyhládne. Aby byla vánoční atmosféra dokonalá, nesmí proto strádat ani výzdoba štědrovečerní, sváteční tabule.

Dekorace na vánoční stůl
Dekorace na vánoční stůl (Zdroj: archiv redakce)

Zdobení vánočního stolu je jedním ze způsobů, jak můžete udělat právě tyto Vánoce opravdu nezapomenutelnými pro svou rodinu a přátele. Dostatek místa na stole je vůbec první zásadou při stolování a manipulační prostor kolem je zásadou číslo dvě.  K tomu za každou židlí musíme počítat s rezervou nejméně 70 cm.

Nástěnné dekorace – velká inspirativní fotogalerie

 

nastenne-dekorace-fotogalerie-inspirace.jpg

Zdroj: archiv redakce

Výzdoba velkého stolu má tedy svá pravidla, která vám zajistí vždy pěkné aranžmá. Nikdy do toho však nezapomínejte vnést špetku svého osobitého vkusu.  Nespěchejte při výběru a kombinování skla, porcelánu, doplňků, stolních textilií i květů.

Květiny i na Vánoc

Rozhodně neprohloupíte, zvolíte-li pro květinovou výzdobu více nižších váz, nežli jednu obří. Na svátečním stole se bude vyjímat například ledová krása drobných frézií nebo elegantních lilií – jejich barvy zvolíme podle barvy ubrusu a nádobí; pokud si nejsme jisti, vybereme frézie a lilie sněhobílé. Růžemi sice nic nezkazíme, ale jsou většinou na slavnostní stůl příliš vysoké – proto je výhodnější vybrat drobnokvěté kultivary. Chryzantémy jsou velmi vděčné na aranžování, ale každému není při jídle příjemná jejich vůně. Obecně k jídlu vybíráme květy s méně výraznou vůní.

Zůstaneme-li chvilku ve světě rostlin, pak není nikdy na škodu, umístit na sváteční stůl například adventní věnec – když už jsou na něm už konečně rozžehnuty všechny čtyři svíce. Stejně tak je velice působivou dekorací i jednoduchá jehličnatá větvička, svázaná pentlí, ozdobená bobulemi šípku. Velmi příjemnou atmosféru dokážou navodit také svazečky listů a bobulek cesmíny, které jen položíte na bílý talíř.

Bez svíček to nejde
Vánoční výzdoba stolu by nebyla dokonalá, kdyby na něm chyběly svíčky. Nejefektnější je vždy několikanásobné opakování stejného tvaru svícnů. Na rustikálněji pojatý stůl se hodí jednoduše soustružený svícen dřevěný, stůl plný křišťálu a vzácného porcelánu doplní svícny kovové – mosazné i nákladné stříbrné. Přii výběru svíček sáhneme po čisté klasice a jednoduchých liniích i barvách. Dlouhé bílé svíce zatím zřejmě nic nepřekonalo. Velmi pěkně také působí, mají-li svíce odlišné rozměry, a to jak na výšku, tak na šířku.

Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací

Bohatá štědrovečerní tabule
Celkově by měla výzdoba vánoční tabule vytvářet příjemný efekt tepla a pohody. Rozhodně by na stole neměly chybět ani ubrousky, nejlépe ty slavnostní – látkové. Už jen poskládání ubrousků dokáže výrazně změnit ráz výzdoby. Můžete je například sepnout kroužkem na ubrousky – ty jsou k dostání v bezpočtu designových variacích. Nabízí se také sepnutí ubrousku stužkou, či mašlí. Vždy byste měli dbát na to, aby byl servis správně rozmístěn, stejně tak, jako příbory a sklenice. Pak bude slavnostní efekt dokonalý!

Samolepky na zeď inspirativní fotogalerie

Nebojte se barev
Pokud rádi experimentujete s barvami vánoční výzdoby, pak směle do toho! Rozhodně se nemusíte bát například modré. Kouzelnou modrou štědrovečerní tabuli dozdobte stříbrnými příbory, tmavě modrými ubrousky a na bílý ubrus rozsypte stříbrné a modré třpytky. Do velkých číší nasypte perly, nebo imitace diamantů a zasaďte doprostřed číše modré, bílé, či stříbrné svíce (vždy po jedné do jedné číše).

Ani zlatá barva rozhodně není od věci, pokud se na vánočním stole objeví v podobě zlatých svíček, nebo na zlato přestříkaných větviček (zlaté dekorativní spreje jsou běžně k dostání v uměleckých potřebách). Pokud máte pěkný jídelní stůl z masivního dřeva, pak nebudete potřebovat ani ubrus. Dřevo jde se zlatou barvou krásně dohromady, a pakliže šikovně naaranžujete ubrousky, například máslové barvy, máte vyhráno

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Pokud se vám letos skutečně podařilo ozdobit  vánoční stromek tak, že odpovídá trendům a zároveň zůstal stále věrný zažitým tradicím vaší rodiny, „prodejte to“! Přizpůsobte aranžmá štědrovečerní tabule i ostatní dekorace na stůl právě vašemu stromku. Vše bude tak působit celistvě a rodina i hosté se u vás jistě budou cítit příjemně. A o tom  Vánoce přece jsou!

 

Text: Lucie Sýkorová
Foto:interiorresult.com, decoholic.org, homedesigninspirations.com, gemmbook.com, anyonecandecorate.blogspot.com, trendzona.com, besthomedecorators.com, mydesiredhome.com, freshome.com

Publikováno: 16.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - TV verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

4. díl: Karolína Bathory - umělecká keramička - prodloužená verze

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

18. díl: Jiří Dvořák - nožíř - TV verze

S radostí můžu říct, že jsem teď nožířem na plný úvazek. Splnil se mi tím tak můj sen. Z klukovské zábavy se stalo mé povolání a pak vášeň. Kromě práce mě velmi naplňuje i vědomí, že si mých dovedností zákazníci váží. Na mé výrobky si pak rádi počkají.

17. díl: Alena Chládková - Sklářka - TV verze

Alena Chládková vystudovala obor malování skla. Poté pracovala v továrně na vinutky, následně se osamostatnila a spolu s manželem si otevřela sklářskou továrnu v Železném Brodě. Vlastní obchod v Praze na Malé Straně a své výrobky posílá do celého světa.

ČTĚTE DÁLE

Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně
Příprava štědrovečerní tabule v moderním duchu i tradičně

Vánoce

Štědrovečerní menu je klíčovým prvkem vánočních oslav, kdy rodiny a přátelé usedají ke společnému stolu, aby spolu sdíleli radostné chvíle a lahodné pokrmy.

Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace
Minimalistickým Vánocům bude slušet minimalistická dekorace

Vánoce

I když nejsme vyznavači dekorací, minimalistická vánoční výzdoba nás může těšit celé vánoční svátky. Vánoce mohou vonět i zdobit zároveň.

Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok
Nápady na zdobení vánočního stromečku. Trendy pro tento rok

Vánoce

Zdobení vánočního stromu je každoročně spojeno s otázkou, jak ho letos vyzdobit, aby se hodil do moderního interiéru? Tradičně, nebo podle posledních trendů?

Nechte se inspirovat na Vánoce
Nechte se inspirovat na Vánoce

Vánoce

Vánoce jsou svátky rodinných setkání, ale i dobrého jídla a pití. Jaký si zvolit trendy jídelní set pro letošní Vánoce, aby byl přímo pro vás?

Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky
Užijte si svátky v duchu pohádkové romantiky

Vánoce

Trendem jsou o vánočních svátcích i barvy Festive Ballroom. Pokud si chcete užít svátky ve stylu romantiky, pohádek a něžných barev, je to pro vás to pravé.

Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu
Kousek voňavého jehličí využijete pro výrobu svícnu

Vánoce

Svícen z tisu nám přinese do interiéru kousek přírody, a to nejen díky zelené barvě, ale také díky vůni, která se z větviček bude linout.

Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně
Vánoční dekorace oken moderně i udržitelně

Vánoce

Vánoční dekorace oken z přírodních materiálů jsou vkusnější než jásavě barevní sobi, Santové a další dekorace, které si v podstatě na dekorace jen hrají.

Oblékněte si ložnici do vánočního stylu
Oblékněte si ložnici do vánočního stylu

Vánoce

Vánoční atmosféru může navodit v ložnici slavnostní povlečení, které může být v zajímavých vzorech i barvách doplněné o vánoční doplňky.

Na vánoční stůl patří živé květiny
Na vánoční stůl patří živé květiny

Vánoce

Vánoční aranžmá z růží můžeme umístit do obyčejné papírové krabice. Přinášíme tip, jak vyrobit dekoraci, která vydrží svěží po téměř celý advent.

Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance
Vdechněte interiéru o svátcích nádech elegance

Vánoce

Jedním ze stylů, které vévodí letošním svátkům, je vánoční styl All About Stars. Co s sebou přináší? Jsou to typické barvy i styl, které můžou vládnout i u vás.

Vytvořte si doma pohádkové Vánoce
Vytvořte si doma pohádkové Vánoce

Vánoce

Pohádkový les je jedinečný vánoční trend, který se inspiruje pohádkami. Máte i vy chuť vrátit se do svého dětství, jen nevíte jak? Poradíme vám.

O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin
O Vánocích ozdobte stůl dekorací z živých květin

Vánoce

Vánoční dekorace z růží ozdobí stůl po téměř celý advent. Výroba přitom není složitá, není potřeba ani mnoho materiálu. Zde je návod na výrobu.