Druhově pestré fíkusy v interiéru

Mnozí jistě fíkusy dobře znají, málokdo však ví, o jak rozmanitý rod se jedná. Fíkusy rostou ve své domovině, to je v tropech a subtropech, v obrovském množství, uvádí se až tisíc druhů. V našich domácnostech se však jako pokojové rostliny pěstují pouze určité osvědčené druhy.

(Zdroj: archiv redakce)

Mluvíme-li o fíkusech, často ani nevíme, že se jedná vlastně o stromy a to velmi mohutné. Na svých  přirozených stanovištích, která splňují jejich veškeré růstové požadavky, dosahují výšky desítek metrů a obvody jejich kmenů se také měří na metry. Některé druhy jsou však pouze drobnější stromky anebo dokonce pouze malé plazivé drobnolisté keříky. Přibližně polovina druhů fíkusů roste epifyticky či svůj život alespoň tímto způsobem započnou. Vyklíčí často z drobného semene a s lety se promění v zákeřné škrtiče, kteří velmi často nakonec rozdrtí svého původního hostitele. Mnohé druhy fíkusů s velkým úspěchem rostou na kamenech a skalách, proto se jim říká petrofyty. Takto rostoucí fíkusy obepnou svými kořeny kámen, toho si všimli lidé a v Asii je často pěstují jako okouzlující bonsaje.

Pro většinu druhů fíkusů jsou charakteristické mléčné kanálky, z nich při poranění rostliny vytéká bílý latex. V latexu běžně pěstovaného druhu Ficus elastica  je obsažen kaučuk. V minulosti se jej plantážníci snažili vyrábět ve velkém jako náhražku pravého kaučuku. Latex může způsobit podrážděné pokožky a u zvláště citlivých jedinců vyvolat i silnější alergickou reakci. Pokud budete s rostlinami manipulovat, je vhodné mít vždy gumové rukavice. Jestliže jste se rozhodli namnožit si fíkus řízkováním, ronící latex nejdříve z částí rostlin spláchněte vlažnou vodou a až poté vložte rostlinné řízky do množárenského substrátu.

Pěstování fíkusů v našich zeměpisných šířkách není příliš složité. Pro ty druhy, které jsou původně stromového vzrůstu, je nutné zabezpečit dostatečně velké pěstební nádoby. Ty nemusí být až tak hluboké jako spíš široké a prostorné, aby měly rostliny možnost dobrého zakořenění. I pro větší rostliny bude postačující vrstva zeminy kolem 25 cm. Pro pěstování pokojových rostliny používáme jako základ substrátu rašelinu, k té přidáme písek, kompostovou zem a případně i trochu zvětralého jílu. Použít však můžete i běžný substrát na pokojové rostliny, který jste zakoupili například v zahradním centru společně s rostlinou.

Velká inspirativní galerie rostlin

Ve vegetačním období rostliny přihnojujeme pravidelně 1x týdně. Postačí i hnojivo o nižší koncentraci rozmíchané v zálivce. Je dobré před zalitím nechat půdu trochu vyschnout. Ke kořenům tak lépe pronikne vzduch, což rostlinám vyhovuje, jelikož jsou na to zvyklé. Jako hnojivo můžete použít i granule nebo hnojivové tyčinky. Aby však byly účinné a rozpustily se, je třeba tomu přizpůsobit zálivku. V tom případě je třeba klást důraz na to, abyste rostliny nepřemokřily.

Mezi nejznámější pěstované fíkusy u nás patří Ficus elastica. Působí vznešeným dojmem díky svému robustnímu vzrůstu a velkým lesklým listům. Jako okouzlující dominanta na každého zapůsobí v prostorných atriích anebo konferenčních místnostech či prostorných halách. Rostlině vyhovuje polostín, pokud bude umístěna na stinném místě, začne se vytahovat za světlem a postupně ztratí svůj přirozený půvab.

K drobnolistým často pěstovaným pokojovým fíkusům patří druh Ficus benjamina. Obvykle se tyto rostliny dobře vejdou na okenní parapety, kde jim umístění na světle svědčí. Nesnášejí však průvan, který bývá častou příčinou shazování listů. Tyto druhy lze pěstovat jako bonsaje anebo sesadit několik rostlin do jedné nádoby a jejich kmínky splétat.

Ficus lyrata má rád, když jeho listy pravidelně zbavujete prachu vlhkým hadříkem. V dospělosti je to obří strom s velikými kožovitými listy. Odspodu obvykle vyholuje a bohužel se i špatně tvaruje.

K velmi dobře použitelným druhům fíkusů pro domácí pěstování zvláště v malých bytech se hodí odrůda Ficus pumila. Listy jsou velké pouze kolem 2 cm a rostlina patří k liánovitým typům velmi rychle rostoucích fíkusů.  Nesmíte u něj zapomenout pravidelnou zálivku, má tendenci vysychat zvláště v bytech se suchým vzduchem je toto upozornění důležité.

K dalším druhům pěstovaným jako pokojové rostliny patří Ficus binendijkii s dlouhými úzkými listy nebo další liánovitý typ Ficus Villosa s listy na rubu hustě chlupatými.

Druhově pestré fíkusy v interiéru
Druhově pestré fíkusy v interiéru (Zdroj: archiv redakce)

Pokud jsme vás naším článkem inspirovaly k pěstování fíkusů nebo i jiných pokojových rostlin, další informace jsou pro vás připraveny v našich článcích: „Dekorace z pokojových květin“ anebo „Pokojové rostliny místo návštěvy u lékaře“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: artofbonsai.com, faculty.ucc.edu, 2.bp.blogspot.com, calgreenhouses.com, plants.us, ikea.com, ficusweb.ru, coventgardenplants.co.uk, flowersqueensny.com, 1.bp.blogspot.com, 4.bp.blogspot.com, onlineplantguide.com, mgonline.com, i751.photobucket.com, 3.bp.blogspot.com

Publikováno: 16.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné
Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné

Květiny

Vhodné umístění květin rozhoduje o tom, jestli se jim bude dařit a zároveň je prospěšné i pro nás, abychom měli z jejich přítomnosti radost a užitek.

Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce
Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce

Květiny

Investice do květin se nejčastěji pohybují v řádech tisíců, ale na internetových burzách lze nakoupit vzácné pokojovky i za miliony korun.

Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků
Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků

Květiny

Květiny do truhlíků patří i na podzim. Pak je totiž podzim za oknem ještě hezčí. Můžete s nimi změnit celý balkon. Víte ale, jak je vytvořit? Poradíme vám.

Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám
Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám

Květiny

Péče o řezané květiny sice není žádná věda, ale existuje několik pravidel – když je budete dodržovat, vydrží jejich květy dlouho krásné a svěží.

Udělejte si z domova vlastní džungli
Udělejte si z domova vlastní džungli

Květiny

Městská džungle je trend nejen v pěstování květin, ale v tomto stylu si zařídíte celý domov, který bude plný zeleně a exotiky.

Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace
Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace

Květiny

Minimalistická dekorace bude působit v minimalistickém interiéru příjemným dojmem. Výhodou takové dekorace je, že vydrží dlouho svěží.

Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci
Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci

Květiny

Jarní dekorace nám bude dělat radost mnohem delší dobu než uvázaná květina z květinářství. Je to díky použití aranžovací hmoty.

Pokojové rostliny moderním interiérům sluší
Pokojové rostliny moderním interiérům sluší

Květiny

Pokojové rostliny v interiéru podtrhnou celkový dojem a tvoří zelenou oázu, která prospívá tělu i duši. Hodí se ty velké i malé, často exotické.

Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce
Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce

Květiny

Rakytník je plný zdraví a vitaminu Ca daří se mu i na českých zahrádkách. Jeho pěstování není obtížné a produkty z něj nejen léčí, ale také skvěle chutnají.

Co potřebují pokojové rostliny po zimě
Co potřebují pokojové rostliny po zimě

Květiny

Stejně tak, jako nám lidem nebývá po dlouhé zimě často do zpěvu, cítíme se unavení a vyčerpaní, tak ani pokojovým rostlinám se nemusí touto dobou dařit právě nejlépe. Je na nás, abychom jim jejich životní prostředí vylepšili a dopřáli jim příval nové energie.

Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela
Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela

Květiny

Poinsettie (vánoční hvězda) patří již mnoho let k nejoblíbenějším v zimě kvetoucím “pokojovkám”. Ať už je využijete pro výzdobu v moderním stylu nebo v klasických vánočních dekoracích, poslední týdny roku se bez nich prostě neobejdete. Abyste se z vánoční hvězdy těšili co nejdéle, dopřejte jí světlé a teplé stanoviště chráněné před průvanem a řiďte se šesti základními tipy pro správnou zálivku.

Jak nezahubit pokojovky během zimy
Jak nezahubit pokojovky během zimy

Květiny

Pokojové rostliny během každé zimy zažívají náročné období. Podmínky, které jim poskytujeme, se diametrálně liší od těch, které mají ve své domovině. A když se k tomu přidá naše přílišná péče, mají co dělat, aby vůbec přežily.