Druhy květin s neobvyklými listy nebo zvláštním stonkem, podivným tvarem anebo zářivými barvami, které bychom v přírodě snad ani nečekali, dokážou v interiéru vykouzlit neopakovatelnou atmosféru. Pokud trochu zapojíme svou fantazii, vykouzlíme s nimi krásná zákoutí, oživíme fádně vypadající místa v bytě. To vše dokážeme s pomocí exotických květin. Někdo prahne po květinových novinkách, jiný zase upřednostní klasiku. Výběr je tedy na vás, ale nezapomeňte při něm zohlednit nároky těchto rostlin na jejich pěstování.
Pokud máte chuť mít kolem sebe výrazné rostliny a vyberete například rozčepýřenou guzmánii z čeledi broméliovitých, pamatujte na to, že jsou tyto rostliny doma ve vlhkém a teplém prostředí, jelikož jsou to pralesní zástupci. V současné době jsou v obchodech nabízeny především kříženci guzmánií, které mnohými svými pěstitelskými vlastnostmi výrazně překonávají svoje rodiče.
Možná vás okouzlí Stefanotis (Věncovec květnatý), který nádherně voní a proto je dalším jménem nazýván jako madagaskarský jasmín. V některých zemích bývá oblíbenou součástí svatebních kytic. V průběhu zimy mu postačí zálivka 1x týdně, přes léto zvýšíme na 2 zálivky týdně, vždy odraženou vodou. Jakmile se na rostlině objeví poupata, nesmíte s ní již otáčet.
Velká inspirativní galerie rostlin







Glorióza se k nám dostala z Afriky a Asie. V dobrých podmínkách může dosáhnout až 2 metrů délky. Vyrůstá z hlíz, do těch se zatahuje na zimu a počátkem jara se opět probouzí k životu. Počítejte s tím, že pokud si rostliny budete chtít namnožit, například snadným oddělením hlíz, tak v prvním roce se na nových rostlinách květů nedočkáte. Pokud zakoupíte v květinářství již vzrostlou gloriózu, dbejte na to, abyste ji přepravili tak, aby nebyla vystavena průvanu. Jedná se o rostlinu, která je citlivá na výkyvy teplot.
Hodně světla potřebuje Columnea, ne však přímé slunce. Nejčastěji bývá pěstována v závěsných nádobách, proto se hodí umístit ji poblíž okna. Pozor, také nesnáší průvan, stejně jako glorióza. Koncem zimy nechejte substrát zcela vyschnout, listy sice opadají, ale nemusíte se obávat, od časného jara rostlina znovu bohatě pokvete.
Méně známá, avšak neméně krásná je Alamanda počistivá původem z tropické Ameriky. Má tedy logicky ráda teplo a ani v zimě by teplota prostředí, ve kterém je pěstována, neměla klesnout pod 16°C. Lépe roste, umístíte-li ji ve větším květináči. Stříháním rostliny do její poloviny výrazně podpoříte vývoj nových květů.
Možná máte doma Echmeu, která by nikdy neměla vyschnout. Zalévá se zásadně do kornoutu listů, ten totiž rostlině v přírodě slouží jako zásobník vody v případech velkého sucha. Rostlina kvete až po několika letech. Jakmile vytvoří odnože, přesaďte je do směsi rašeliny s perlitem. Počítejte s tím, že mateřská rostlina v takovém případě zajde.

Další inspirací pro vás, pokud jste vášnivými pěstiteli pokojových rostlin, může být náš další článek „Jarní péče o pokojové rostliny“.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: budujesz.info, coudjungle.com, makeupandbeautyblog.com, gesneriads.ca, 2.bp.blogspot.com, images45.fotosik.pl, flowerpictures.net, alabouthappylife.com, rslendscapedesign.blogspot.com, pcdn.500px.net, agraria.org, hougangprimary.info









