Při rozhodování o zařízení ložnice hraje rozhodující a dominantní roli bezpochyby postel. Není divu, jedná se o nábytek, který zaujímá v místnosti nejvíce místa a dvakrát to platí pro postel manželskou. Dnes už neplatí, že když při výběru postele máme vysoké nároky na praktickou stránku nábytku, musíme přijmout určité kompromisy po stránce designu. Na trhu si můžeme vybrat v široké škále různých typů postelí, postele s úložným prostorem i bez něj, postele s plnými postranicemi, nebo na nožičkách, s čely i bez nich, dřevěné, potažené látkou či s kovovými konstrukcemi. Návrháři se pouštějí do rozmanitých tvarů, klasických, historicky zdobných i stroze moderních. Při volbě postele se nám, jako zákazníkovi, meze nekladou, některé firmy vám dokonce umožní sestavit si postel podle svých představ z typizovaných dílů. A pokud chcete opravdu originální postel, na trhu se nabízí pěkná řádka specializovaných truhlářských firem, kde vám ji zhotoví na zakázku a pomohou i s jejím návrhem.
Nepřehlédněte – velká galerie ložnic






I když na designu postele také záleží, při jejím výběru bychom neměli opomíjet její praktické parametry. Právě ty určují budoucí kvalitu našeho spánku. Vždy bychom měli mít na paměti, že každá postel musí být individuálně přizpůsobena svému uživateli, jeho zdravotnímu stavu i zvyklostem při spaní. Někdo má totiž rád měkčí a někdo naopak tvrdší ležení, pro starší lidi je zase lepší vyšší postel, ze které se jim snadněji vstává.
Základním parametrem lůžka je rozměr jeho rámu, kostry. Minimální šířka jednoho lůžka je 80 cm, obvyklá je 90 cm, ale pokud si chceme při spaní dopřát více komfortu můžeme si běžně pořídit i 100 cm široké lůžko. Délka lůžka by se měla odvíjet od výšky postavy jeho uživatele, ke které doporučujeme připočíst 20 cm. Obvyklá délka lůžka je 200 cm, ale běžně lze koupit i lůžka dlouhá 210 cm. Samozřejmě je možné nechat si vyrobit atypické lůžko jakýchkoliv rozměrů. Výška postele by měla být i s matrací minimálně 25 cm nad zemí, ideálně však 45 – 55 cm.
Šatní a vestavěné skříne – fotogalerie









Do kostry postele vkládáme rošt a na něj matraci. Rošt s matrací je na posteli nejdůležitější a obojí by mělo odpovídat našim individuálním dispozicím. U dvoulůžka rozhodně doporučujeme dva samostatné rošty i matrace, vybrané na míru každému z uživatelů. Oddělené rošty a matrace mají navíc tu výhodu, že izolují pohyb toho druhého a partneři se tak v noci navzájem neruší. Celé téma roštů a matrací je natolik obsáhlé, že se k němu určitě v některém z následujících článků vrátíme. Kvalita roštu a matrace má vliv na uvolnění a regeneraci páteře, kloubů i vnitřních orgánů. Pokud spíme v příliš měkké nebo naopak hodně tvrdé posteli, je páteř celou noc nepřirozeně prohnutá a ráno nás pak bolí.
Neměli bychom ale zapomínat ani na kvalitní pokrývku a polštář. Velikost polštáře se odvíjí od individuálních zvyklostí, to samé platí i o tloušťce pokrývky, která by ale měla být dostatečně dlouhá. Ze zdravotního hlediska je doporučován rozměr polštáře 40 x 90 cm, kdy je polštář možné v případe, že hlavu potřebujeme podložit víc, přeložit. O výplni lůžkovin jsme již na našich stránkách rozepisovali (viz. Nezapomínejme na polštáře), ale shrňme pro úplnost některé závěry. Nevýhodou klasického peří je, že se musí po čase nechat vyčistit, což fakticky znamená lůžkoviny nechat přešít. Další možností je ovčí rouno nebo méně tradiční materiály jako pohankové slupky. Moderní duté vlákno dokonale nahradí vlákna přírodní, je lehčí než přírodní výplně, výborně hřeje, je vhodné pro alergiky a může se prát. Také pro povlečení máme na výběr celou řadu různě náročných materiálů. Na výběr máme například klasický bavlněný krep, který je velice nenáročný na údržbu (stačí vyprat na 40° nebo 60° a nemusí se již následovně žehlit). Dalšími možnostmi je bavlněný satén, nebo méně častý damašek, flanel či luxusní hedvábí.
Mezi základní požadavky na postel patří i snadná údržba. Postel i matrace by měly mít možnost větrat, důležité je také, abychom se pod postel dostali s vysavačem a snadno se tak zbavili prachu z lůžkovin. Proto jsou vhodnější vzdušné lamelové rošty a postele na nožičkách než pevné desky pod matracemi a uzavřený úložný prostor. Během noci vypotíme nejméně půl litru potu, proto bychom měli dbát na pravidelnou výměnu lůžkovin. Výhodou jsou také snímatelné potahy matrací, které lze prát nebo čistit. Na matrace s pevným potahem si můžeme pořídit speciální chránič matrací, který má výše zmíněné výhody snímatelných matracových potahů.