Připravujeme pokojové rostliny na jaro

Zima se chýlí ke svému konci a my se začínáme těšit na jaro. Plánujeme osázení zahrádky, balkónu nebo přesazování pokojových rostlin. Také naše pokojové rostliny již začínají cítit příchod jara a na prodlužující den reagují novými přírůstky. Právě v tomto období začínají vyžadovat jinou péči, než jakou jsme jim dopřávali přes zimu. Proto jsme pro dnešní příspěvek zvolili jako téma přípravu pokojových rostlin na jaro, a zaměříme se i na likvidaci případných chorob a škůdců.

(Zdroj: archiv redakce)

Zima je pro naše pokojové rostliny, a stejně tak i pro nás pěstitele, velkým obdobím zkoušek. Rostliny jsou v tomto období vegetačního klidu vystaveny zvýšenému riziku, které vyplývá z chladu nebo naopak poměrně vysokých teplot a suchého vzduchu způsobeného ústředním topením. K tomu se přidávají další rizikové faktory jako průvan a přelití, případně škůdci či různé choroby. Nezbyde nám zřejmě nic jiného než se smířit s tím, že v bytě s ústředním topením rostliny přes zimu pouze přežívají, a těšit se na začátek jara. Ten nám začnou rostliny hlásit novými přírůstky a nasazováním na květ. A právě toto období je důležité pro další fyzický stav rostlin po celý rok, proto bychom květinám měli věnovat patřičnou péči.

Základem zvýšené péče je zvýšená zálivka a výživa. Jakmile začnou rostliny nasazovat na růst, měli bychom je i vydatněji zalévat. Jak se prodlužuje doba denního světla, jsou rostliny i přes den více aktivnější, s čímž souvisí i fakt, že odpařují z listů více vláhy. O to větší jsou pak jejich nároky na zálivku. Přesto musíme stále dávat pozor, abychom rostliny nepřelili, množství dodané vláhy zvyšuje pomalu a postupně. Pokojové rostliny jsou velice náchylné na jarní přelití, protože náhlý návrat chladne může rostliny znovu uvalit do klidu a snížit tak jejich potřebu vláhy, čímž se zvyšuje riziko, že v chladné půdě začnou rostlině uhnívat kořeny. Rosliny můžeme také přelít, pokud je zaléváme příliš často, tak, že kořeny ještě nevstřebaly veškerou vláhu. Obecně bychom se při zalévání měli řídit pravidlem, že před dalším přísunem vláhy by měl kořenový bal vyschnout, ale ne přeschnout. Výjimkou jsou v tomto případě např. kapradiny a azalky, které by měly mít kořenový bal vždy vlhký.

Velká inspirativní fotogalerie jarních dekorací

Chceme-li na jaře radovat z intenzívních přírůstků našich rostlin, měli bychom jim dopřát také pravidlené doplňování výživy. Pro přihnojování v tomto období platí opět jedno obecné pravidlo, které můžeme aplikovat na většinu pokojových rostlin. Na začátku jara dodáváme rostlinám vždy menší dávky hnojiva, než jaké budou potřebovat později, na vrcholu vegetačního období. Přílišné hnojení totiž podporuje bujný růst rostliny, který je na úkor nasazování květů. Navíc příliš velká koncentrace hnojiva může poškodit také kořenový systém rostliny. Při hnojení tekutým hnojivem používáme v prvních týdnech jen velmi slabý roztok (třetinu až polovinu množství doporučeného v návodu). Důležité je také rostlinu nepřihnojovat, když je zemina suchá, abychom nespálili kořenový systém rostliny. Hnojení bychom měli také z výše uvedených důvodů vynechat šest až osm týdnů po přesazení, protože čerstvá zemina obsahuje dostatečné množství živin. A jak často máme rostliny přihnojovat? To záleží na typu rostlin. Ty, které mají vytvořit hodně nových listů (břečťan), jednou za týden až za dva týdny, naopak ty, které mají méně listů (dracena), potřebují přihnojení pouze jednou za tři až čtyři týdny.

V období na začátku jara ještě rostliny nepřesazujeme. Na začátku jara bychom rostlinu mohli vytrhnout ze zimního odpočinku a zvýšenou výživou a zálivkou ji doslova přivodit šok. Raději s přesazováním počkáme na příznivější období na konci jara, kdy si rostlina sama zvýšenými přírůstky řekne o intenzivnější péči. V jarním období zvýšeného růstu také rostliny tvarujeme či jinak usměrňujeme jejich růst. Pokud tuto fázi zanedbáme, může se snadno stát, že v pozdějším období budou naše rostliny již poněkud „nezvladatelné“. Sestřihu se nemusíme bát, rostliny zhoustnou a nebudou již vytáhlé a nevzhledné.

Nejen domácnost, ale i rostliny si na začátku jara zaslouží pořádný „úklid“. Prach nashromážděný na listech působí nejen nevzhledně, ale především znemožňuje listům dýchat, a proto jej odstraníme. Měli bychom se však vyvarovat používání olejových čistících prostředků na květiny, protože ty mohou na jemnějších listech způsobit více škody než užitku. Rostlinám nejlépe prospěje lehké osprchování vlažnou vodou, jakýsi jarní deštík. Fialky a rostliny s ochmýřenými listy nesprchjte, rostliny si od prachu pomohou samy a zbytečně bychom je vystavovali riziku plísní a hnilob z nadměrného vlhka.

Velká inspirativní galerie rostlin

Na jaře se začínají probouzet k životu také škůdci A právě v období vývoje nových listů a květů jsou rostliny nejzranitelnější. Mnozí škůdci na rostlinách přezimují, ale např. červci a svilušky jsou čilí po celý rok. Zamoření hmyzem tak může na rostlinách rychle propuknout v poměrně krátkém čase napáchat obrovské škody. Proto bychom měli naše pokojové rostliny pravidelně prohlížet. Mšice najdeme především na nových výhoncích a květových pucích, sviluška se přisává na spodní stranu listů. Někteří z červců bývají na spodní straně listů a v jejich paždí, jiní zase na stoncích a žilkách listů. Jakmile některý z hmyzu objevíte, nebojte se razantně zasáhnout i s použitím pesticidu. S jarem se probouzí také svět plísní a bakterií. Některé nemoci jako šedá plíseň a některé hniloby kořenů jsou výraznější právě během zimního období a v časném jaru. Nejúčinnějším bojem proti škůdcům i nemocím je pozorná péče o pokojové rostliny. Identifikace poškození v co nejrannějším stádiu je vždy základem dobrého odstranění choroby.

Publikováno: 14.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Rododendrony v zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování rododendronů v zimním období, jejich ochrana proti mrazům.

Náhrada zvýšené potřeby živin

Náhrada zvýšené potřeby živin

Jak probarvit zahradu na podzim

Jak probarvit zahradu na podzim

Užitečné pokojové rostliny

Užitečné pokojové rostliny

Asparagus a aukuba

Vaše chvíle pohody v pravé nedělní poledne! Oblíbený magazín pro pěstitele, chovatele, chalupáře, kutily a všechny, kdo chtějí pěkně a pohodlně bydlet, příjemně relaxovat či zdravě žít. Pořad s Václavem Postráneckým a jeho hosty, plný nejen sezónních rad,

Péče o pokojové rostliny

Jak pečovat o pokojové rostliny, když ubývá světlo na podzim, nebo při nižších teplotách vzduchu...

ČTĚTE DÁLE

Tulipány vnesou jaro do každé místnosti
Tulipány vnesou jaro do každé místnosti

Květiny

Květinové vazby jsou velmi populární. Dekoraci z tulipánů si snadno vyrobíte doma. Umístit ji můžete jak doprostřed stolu, tak třeba na komodu.

Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné
Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné

Květiny

Vhodné umístění květin rozhoduje o tom, jestli se jim bude dařit a zároveň je prospěšné i pro nás, abychom měli z jejich přítomnosti radost a užitek.

Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce
Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce

Květiny

Investice do květin se nejčastěji pohybují v řádech tisíců, ale na internetových burzách lze nakoupit vzácné pokojovky i za miliony korun.

Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků
Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků

Květiny

Květiny do truhlíků patří i na podzim. Pak je totiž podzim za oknem ještě hezčí. Můžete s nimi změnit celý balkon. Víte ale, jak je vytvořit? Poradíme vám.

Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám
Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám

Květiny

Péče o řezané květiny sice není žádná věda, ale existuje několik pravidel – když je budete dodržovat, vydrží jejich květy dlouho krásné a svěží.

Udělejte si z domova vlastní džungli
Udělejte si z domova vlastní džungli

Květiny

Městská džungle je trend nejen v pěstování květin, ale v tomto stylu si zařídíte celý domov, který bude plný zeleně a exotiky.

Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace
Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace

Květiny

Minimalistická dekorace bude působit v minimalistickém interiéru příjemným dojmem. Výhodou takové dekorace je, že vydrží dlouho svěží.

Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci
Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci

Květiny

Jarní dekorace nám bude dělat radost mnohem delší dobu než uvázaná květina z květinářství. Je to díky použití aranžovací hmoty.

Pokojové rostliny moderním interiérům sluší
Pokojové rostliny moderním interiérům sluší

Květiny

Pokojové rostliny v interiéru podtrhnou celkový dojem a tvoří zelenou oázu, která prospívá tělu i duši. Hodí se ty velké i malé, často exotické.

Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce
Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce

Květiny

Rakytník je plný zdraví a vitaminu Ca daří se mu i na českých zahrádkách. Jeho pěstování není obtížné a produkty z něj nejen léčí, ale také skvěle chutnají.

Co potřebují pokojové rostliny po zimě
Co potřebují pokojové rostliny po zimě

Květiny

Stejně tak, jako nám lidem nebývá po dlouhé zimě často do zpěvu, cítíme se unavení a vyčerpaní, tak ani pokojovým rostlinám se nemusí touto dobou dařit právě nejlépe. Je na nás, abychom jim jejich životní prostředí vylepšili a dopřáli jim příval nové energie.

Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela
Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela

Květiny

Poinsettie (vánoční hvězda) patří již mnoho let k nejoblíbenějším v zimě kvetoucím “pokojovkám”. Ať už je využijete pro výzdobu v moderním stylu nebo v klasických vánočních dekoracích, poslední týdny roku se bez nich prostě neobejdete. Abyste se z vánoční hvězdy těšili co nejdéle, dopřejte jí světlé a teplé stanoviště chráněné před průvanem a řiďte se šesti základními tipy pro správnou zálivku.