Hrnkové rostliny v grafické hře

V dnešní uspěchané době občas všichni pociťujeme potřebu odreagovat se, pobavit se – bezstarostně si hrát. Tento pocit reflektuje i trend jara 2004. Vyjádřit to lze jednoduchými tvary, aby si mohl hrát opravdu každý, v hravých kombinacích. Trochu jako bychom byli grafici ve studiu, obklopeni barvami, které bychom měli uspořádat v pohodový, smysluplný celek. V tomto trendu se klade prostě důraz na jednoduché věci, které dokáží život rozveselit a jejichž tvary hovoří jasným a přímým jazykem.

(Zdroj: archiv redakce)

Naše tipy: experimentujte s prostorem a rozměry: zkuste vedle sebe umístit rostliny stejného druhu v květináčích různých barev, kombinujte kruhy a čtverce nebo se nechte překvapit efektem, který dokáže vytvořit běžný květináč obří velikosti. Základní barvy dobře doplňuje bílá a materiály jako plexisklo, lepenka, bavlna, hladká keramika a plátno. Společně dokáží vytvořit interiér, který bude vypadat jako veliká krabice kostek, které můžete libovolně skládat a kombinovat do nových překvapivých variací.

Ostré kontury nalezneme i v zelených prvcích: žádná snová rozvláčnost, ale listy ostře řezaných tvarů, například aloe nebo gerbery. Listy směřující vzhůru jako plameny šlehajícího ohně vytvářejí v místnosti veselou, pohodovou, optimistickou atmosféru. Různé světle zelené odstíny jsou základem nádherné kombinace se zářivě bílou a výraznými základními barvami červenou a žlutou. Zasaďte své rostliny do veselých květináčů a poskytněte zeleni dostatečný prostor.

Polykač slunce

Jihoafrická Aloë mitriformis má silné, tuhé, žlutobíle vroubkované listy uspořádané do růžice. Stejně jako všechny ostatní sukulenty si tato rostlina ve vegetačním období uchovává vláhu v tkáních listů, stonků a kořenů. To jí pomáhá přežít období sucha. Na rozdíl od většiny hrnkových rostlin pro ni není přímé sluneční nebezpečné, naopak, má ho dokonce ráda.
V zimě potom preferuje suché a chladné stanoviště.

Zelený obr

Alocasia ‚Calidora‘ je rostlina s tuhým kmínkem, z něhož vyrůstají velké zelené listy. Vyžaduje polostín a pravidelnou zálivku, ale kořenový bal nesmí zůstávat trvale vlhký. Listy je možné otírat vlhkým hadříkem. Tato alokázie vnáší svým výjimečným exotickým vzhledem do našich příbytků pořádný kus džungle. V roce 1996 byla v nabídce květinových burz pouze Alocasia x amazonica s tmavě zelenými listy se stříbrnou žilnatinou, která jakoby vypadla z filmu Jurský park. Alokázie patří mezi áronovité, do této čeledi náleží i Anthurium, Dieffenbachia a Spathiphyllum. Alocasia ‚Calidora‘ nejlépe vynikne, pokud ji umístíme jako solitéru. O jejích listech se někdy mluví jako o sloních uších. Alokázii nejvíce vyhovuje pokojová teplota mezi 18 a 22 stupni Celsia. Rosení listů zvýší relativní vlhkost vzduch a udělá jí dobře. Vlhkost by měla být alespoň 60%, proto se rozhodně nedoporučuje její umístění v blízkosti topení. Nejlepší zálivka je měkkou nebo dešťovou vodou. Tato exotická rostlina vyžaduje světlé místo, ale ne na přímém slunci. Přihnojování každých čtrnáct dní postačí, během zimy zálivku a přihnojování omezíme.

Roste jako z vody

Pokojový strom Sparmannia africana, nazývaný také pokojová lipka, je se svými velkými, světle zelenými, ochmýřenými listy skutečnou oázou pro unavené oči. Na světle (ne však na přímém slunci) dokáže během jednoho léta vyrůst do značné výšky i šířky. Preferuje stanoviště u okna orientovaného na sever. Sparmánie vyžaduje pravidelnou zálivku, kořenový bal by nikdy neměl vyschnout. V létě vyžaduje více vody, v zimě zálivku omezíme, vždy se řídíme podle teploty pokoje. Je však současně citlivá na přelití, proto by květináč neměl nikdy stát v misce plné vody. V době vegetace se doporučuje jednou za dva týdny sparmánii přihnojit, během zimy postačí prodloužit interval mezi hnojeními na dva měsíce.

Čínská kráska

Téměř během celého roku je Primula obconica nejvděčnější rostlinou, která po celé měsíce bohatě kvete kulatými okolíky velkých květů. Pochází z Číny a preferuje chladné, ne přímo osvětlené stanoviště. Bývá až 25 centimetrů vysoká, dodává se na trh v mnoha barvách, od bílé, růžové, přes červenou a fialovou. Zalévejte pravidelně tak, aby byl kořenový bal rovnoměrně vlhký, během květu ji může do zálivky každých čtrnáct dní přidat hnojivo, které podpoří její růst.

Tropický poklad

Dracaena fragrans ‚Lemon Lime‘ pochází z tropické Afriky, není proto divu, že bude nejlépe prospívat na dobře osvětleném stanovišti. Je to dracéna s úchvatnými, nepravidelně rozmístěnými a zakroucenými listy. Obecně platí, že odrůdy s pestrými listy vyžadují více slunce, aby jejich listy nezezelenaly. Tento kultivar vcelku dobře snáší suchý vzduch i teplo, což z něj činí ideální pokojovou rostlinu. Kořenový bal udržujeme rovnoměrně vlhký, když by byl přemokřený nebo přeschlý, mohly by opadat listy. Během vegetace se může přihnojovat každé dva týdny.

Síla květů

Požádejte kterékoli dítě, aby namalovalo květinu, a dostanete elementární květ gerbery. Snad je to tím, že je její květ tak přátelsky otevřený a přímočarý. Bezvadně tak také zapadá do letošního jarního trendu. Hrnková gerbera nejlépe prospívá na světlém stanovišti. Zalévejte vždy pouze malým množstvím vody, aby zemina nikdy zcela nevyschla, ale zároveň nebyla přemokřená. Pokud chcete, můžete odstranit některé listy, aby světlo lépe proniklo k pupenům.

Obdivovaný Zamioculcas

Zamioculcas, málo péče ale mnoho obdivu vyžaduje tato zvláštní, již na první pohled přitažlivá rostlina. Velmi dobře vynikne několik menších rostlin zasazených do stejných váz a umístěných blízko sebe. Je to rostlina do jakéhokoli interiéru, všude bude vypadat zajímavě. Navíc díky tomu, že rychle roste a stále jí přibývají nové listy připomínající peří, nám nikdy nemůže zevšednět nebo nás začít nudit. Listy jsou tmavě zelené a vyznačují se okouzlujícím leskem. Ve stoncích, ale zejména v jejich ztloustlých bázích, se shromažduje voda. Je to ideální rostlina pro zapomnětlivé pěstitele. Když ji občas zapomenete zalít, nestane se zase taková chyba. Mnohem citlivější je na přemokření a přílišný chlad. Zamioculcas umístěte na světlé stanoviště, ale pozor na přímé sluneční paprsky, které by mohly způsobit tmavé skvrny.

Zdroj: Holandská kvetinářská kancelář

Publikováno: 14.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak používat smáčedlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak používat smáčedlo

Choroby a poruchy pokojových rostlin

Choroby a poruchy pokojových rostlin.

Nové druhy pokojových rostlin

Nové druhy pokojových rostlin

Jak pěstovat tořivku

Tořivka je rostlina, která je příbuzná africké fialce. Pokud nevíte, jak ji můžete pěstovat, poradíme vám.

Přírodní sladidlo Stévie

Přírodní sladidlo: Stévie - pěstování, množení a využití

Houbová onemocnění rostlin

Na jaře sice vše začíná kvést, ale zároveň se na rostlinách vyskytují i houbová onemocnění. Prozradíme, jaká onemocnění existují, jak je poznáme a jak jim předcházet.

ČTĚTE DÁLE

Hýčkejte se vlastními výrobky bez škodlivin
Hýčkejte se vlastními výrobky bez škodlivin

Květiny

Jak si nezaplavovat své tělo škodlivinami? Nákup čistě přírodních produktů se může prodražit. Co zkusit variantu, která vás nebude stát téměř nic?

Tulipány vnesou jaro do každé místnosti
Tulipány vnesou jaro do každé místnosti

Květiny

Květinové vazby jsou velmi populární. Dekoraci z tulipánů si snadno vyrobíte doma. Umístit ji můžete jak doprostřed stolu, tak třeba na komodu.

Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné
Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné

Květiny

Vhodné umístění květin rozhoduje o tom, jestli se jim bude dařit a zároveň je prospěšné i pro nás, abychom měli z jejich přítomnosti radost a užitek.

Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce
Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce

Květiny

Investice do květin se nejčastěji pohybují v řádech tisíců, ale na internetových burzách lze nakoupit vzácné pokojovky i za miliony korun.

Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků
Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků

Květiny

Květiny do truhlíků patří i na podzim. Pak je totiž podzim za oknem ještě hezčí. Můžete s nimi změnit celý balkon. Víte ale, jak je vytvořit? Poradíme vám.

Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám
Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám

Květiny

Péče o řezané květiny sice není žádná věda, ale existuje několik pravidel – když je budete dodržovat, vydrží jejich květy dlouho krásné a svěží.

Udělejte si z domova vlastní džungli
Udělejte si z domova vlastní džungli

Květiny

Městská džungle je trend nejen v pěstování květin, ale v tomto stylu si zařídíte celý domov, který bude plný zeleně a exotiky.

Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace
Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace

Květiny

Minimalistická dekorace bude působit v minimalistickém interiéru příjemným dojmem. Výhodou takové dekorace je, že vydrží dlouho svěží.

Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci
Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci

Květiny

Jarní dekorace nám bude dělat radost mnohem delší dobu než uvázaná květina z květinářství. Je to díky použití aranžovací hmoty.

Pokojové rostliny moderním interiérům sluší
Pokojové rostliny moderním interiérům sluší

Květiny

Pokojové rostliny v interiéru podtrhnou celkový dojem a tvoří zelenou oázu, která prospívá tělu i duši. Hodí se ty velké i malé, často exotické.

Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce
Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce

Květiny

Rakytník je plný zdraví a vitaminu Ca daří se mu i na českých zahrádkách. Jeho pěstování není obtížné a produkty z něj nejen léčí, ale také skvěle chutnají.

Co potřebují pokojové rostliny po zimě
Co potřebují pokojové rostliny po zimě

Květiny

Stejně tak, jako nám lidem nebývá po dlouhé zimě často do zpěvu, cítíme se unavení a vyčerpaní, tak ani pokojovým rostlinám se nemusí touto dobou dařit právě nejlépe. Je na nás, abychom jim jejich životní prostředí vylepšili a dopřáli jim příval nové energie.