Tipy, které pročistí vaši ložnici a zaručí vám zdravý spánek:
Zapomeňte na osvěžovače vzduchu a vonné svíčky
I když jsou tyto komerční produkty hojně používány a propagovány v reklamách, nikdy si nemůžete být jisti, zda v jejich složení nebyly použity nežádoucí agresivní chemikálie, jako například ftaláty. Dokonce i vonné svíce, nabízené spotřebitelům často jako zcela přírodní, obvykle obsahují umělé esenciální oleje.

Jak tedy osvěžit vzduch v ložnici?
Namísto sprejů a elektrických přístrojů můžete použít i po domácku vyrobené „pomocníky“.
Nepřehlédněte – velká galerie ložnic








Přírodní odsavač vlhkosti a zápachu – Například, řešíte-li zápach, linoucí se ze staré skříně, stačí do ní umístit krabici, do níž nasypete trochu jedlé sody a boraxu, což je prostředek ke změkčení vody a rozpouštění kovových kysličníků. Krabici přikryjete víkem, omotáte pevnou izolepou a do její horní části uděláte několik děr. Když skříň zhruba po týdnu zase otevřete, bude vlhkost ta tam a navíc ucítíte příjemnou, čistou vůni.

Domácí sprej pro čisté a voňavé textilie – Do rozprašovače dejte 2 polévkové lžíce vodky a přilijte destilovanou vodu zhruba do ¾ lahve. Zbytek lahve doplňte jednou lžicí levandulového oleje a jednou lžicí oleje z citronové trávy. Protřepejte, aby se přísady smíchaly a můžete začít veškerý ložnicový textil zbavovat toxinů a zároveň mu dodáte příjemnou vůni.

Místo vonných svíček
– Svíčky z včelího vosku jsou zdravou a úspornou alternativou k parfémovaným variantám. Kromě toho, že jsou krásnou dekorací, nevadí ani alergikům či astmatikům.
Investujte do kvalitní vlny
Nejvýznamnější investicí v ložnici je bezesporu koupě kvalitní přikrývky, polštáře a podložky. Ve většině běžných ložních souprav se vyskytují chemické prvky, ať už ve složení vnitřních výplní nebo základních povrchových materiálů. 100% organická ovčí vlna bez škodlivých příměsí je daleko lepší variantou. Navíc vám vydrží celý život, protože je méně náchylná na poškození opotřebováním. Tento materiál má však ještě jednu výhodu, a to sice tu, že odpuzuje plísně a roztoče.

Není nad kvalitní dřevo
Je dokázáno, že v současnosti nejpoužívanějším materiálem pro výrobu nábytku je lepená dřevotříska s povrchovou úpravou v imitacích dřeva. Chemikálie, které jsou však pro výrobu mohou vyluzovat nebezpečný toxin formaldehyd, který potom vdechujete. Odborníci jsou zajedno v tom, že nežli ložnicový nábytek z dřevotřísky, tak už raději z kvalitního plastu.

Běžný úklid
Existuje mnoho způsobů, jak přírodními prostředky dosáhnout čistoty ložnice. Mezi osvědčené tipy patří zejména jedlá soda, která je dobrá na okna a lesklé povrchy.
Změkčovač vody borax, díky němuž zbavíte veškeré textilie v ložnici (i včetně koberce) nežádoucích složek. Bílý ocet je vynikající na mytí oken, ale i k odstraňování vodního kamene. Citrónová šťáva je výborný čisticí a bělící prostředek. Sůl vám spolehlivě nahradí nejrůznější písky.
Čtěte také:
Italská inspirace do vaší ložnice
Svěží letní trendy pro vaši ložnici
Text: Lucie Sýkorová
Foto:nytimes.com,modize.com,furniturehomedesign.com,planetgreen.discovery.com, housetohome.co.uk, inspiredeverydayliving.com, potterybarn.com