Spaní jako v bavlnce – čemu dáváte přednost vy?

Lehnout si do postele po náročném dni a jen tak slastně přivřít oči a nechat se unášet do říše snů je pro většinu z nás jedním z okamžiků, na které se celý den těšíme. O to nepříjemnější pak je, když se nám leží špatně, polštář je příliš velký, povlečení hrubé a prostěradlo snad dříve používali jako mučicí nástroj. Pojďte se spolu s námi vyspat do růžova jako u babičky pod duchnou…

Lehnout si do postele po náročném dni a nechat se unášet do říše snů je pro většinu z nás jedním z okamžiků, na které se celý den těšíme.
Lehnout si do postele po náročném dni a nechat se unášet do říše snů je pro většinu z nás jedním z okamžiků, na které se celý den těšíme. (Zdroj: archiv redakce)

A není to nic složitého, stačí jen dobře vybírat. Máme, pravda, štěstí, že už nemusíme zimu trávit sezením u peří a výrobou dek i polštářů, ale na druhou stranu i nevýhodu v nepřeberném množství výrobků, které ne vždy bývají tak kvalitní, jak pro zdravý a pohodlný spánek potřebujeme. Proto je důležité vybírat opravdu dobře. Nakupovat byste měli vždy u renomovaných výrobců a podle svých potřeb. Někteří dávají přednost klasické duchně po babičce s poctivým husím peřím, jinému stačí obyčejná povlečená deka, další v ložnici potřebuje deku protialergenní.

pe-iny-1.jpg

Zdroj: archiv redakce
Tradiční peří

Ještě v osmdesátých letech jsme neznali jinou přikrývku, než péřovou. Jde o tradiční výplň, která je dnes nahrazována umělými náplněmi a je to možná škoda. Peří je totiž lehké, vzdušné a krásně poddajné. Navíc je pružné a přizpůsobí se váze našeho těla i jeho poloze. Jeho nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena. Na trhu jsou však k dostání i náplně kombinované z peří a umělého vlákna. Jejich cena není tak vysoká jako u čistě péřových výplní a kvalita spánku zůstává zachována. Ovšem jakkoliv malé množství peří nikdy neocení alergici, kteří jej musí ze své ložnice nekompromisně vykázat. Problematičtější je také jeho údržba. Peří je nutné nechat čistit odborníky.

pe-iny-4.jpg

Zdroj: archiv redakce
Umělá vlákna

Drahé pravé peří je stále častěji nahrazováno umělými vlákny. A není to varianta vůbec špatná. Jednak jej mohou bez obav použít i lidé alergičtí na peří a srst, ale má také mnohé vlastnosti, které uspokojí i toho nejnáročnějšího spáče. Peřinypolštáře jsou plněny polyesterovým vláknem, které dokáže udržet příjemnou teplotu pro spaní, a přesto jsou jednotlivé komory propojeny zónami určenými k ochlazování, takže vám není v noci horko. Ideální jsou tyto peřiny pro miminka a malé děti, u nichž se tím pádem nemusíte bát přehřátí organismu. Kromě ochlazovací funkce mají tyto zóny na starost také odvod vlhkosti. Tím zabraňují usazování nepříjemných roztočů. Povlak je u renomovaných výrobců vyroben z kvalitní bavlny. Pokud je v povlaku příliš mnoho umělých vláken, raději se mu vyhněte, i když bude výplň sebelepší.

pe-iny-5.jpg

Zdroj: archiv redakce

Syntetická vlákna zabraňují volné cirkulaci vzduchu a také se špatně vyhřívají. Kromě příznivějších cen, než u peří vás potěší i snadná údržba umělých vláken. Většinu peřinpolštářů z umělých vláken můžete jednoduše vyprat v pračce a to i při teplotě až šedesát stupňů.  Dejte však pozor, u nekvalitních výrobků se vám při praní v pračce vnitřní vlákno celé sesype a nahromadí do nevzhledných a nepoužitelných boulí. Nespornou výhodou plných i dutých vláken je velký objem a lehkost.
Zdravé spaní především
Pro všechny, kteří mají panickou hrůzu z nepříznivého vlivu všudypřítomných roztočů, jsou k dostání i výplně z protiroztočových vláken, která přímo zabraňují množení se a zabydlování roztočů ve vaší posteli. Přikrýt se můžete také čistou bavlnou nebo vlněným rounem, které je vysoce hřejivé a má schopnost pohlcovat pachy. Vlněné rouno odborníci doporučují zejména revmatikům. V posledních letech jsou velmi oblíbené také takzvané anatomicky tvarované polštáře, nebo chcete-li ortopedické. Jsou vyráběny z pěny, která se dokáže přesně přizpůsobit naší poloze, a při spánku podpírají naší krční páteř, která bývá velmi často namáhána a při nesprávně zvoleném polštáři si navíc ani přes noc neodpočine. Pro opravdové požitkáře jsou k dostání i polštáře s masážní vrstvou. Pro všechny zimomřivé jsou přímo skvělou volbou přikrývky, které jsou z jedné strany plněny vlnou a z druhé dutým vláknem. Takže pokud zrovna potřebujete teplo, prostě se přikryjete vlnou.

pe-iny7.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv typ výplně, při nákupu vždy požadujte od obchodníka certifikáty jakosti, informace jaké atesty byly prováděny a jakým způsobem lze daný výrobek čistit. Vyhněte se obchodům s levným zbožím, protože zde si kvalitní lůžkoviny nekoupíte. Do pohodlného spaní raději investujte, než abyste byli později zklamáni.

Čím se nejraději přikrýváte vy?
Petra Martišková
Foto: designersguild.com, alibaba.com, relaxtheback.com, edslinens.com, simosilk.com, cologneandcotton.com, whitecloud.co.uk

Publikováno: 13.09.2016, Autor: 16.1.2012 12:30

ČTĚTE DÁLE

Zrcadlem na stěně obohatíte interiér
Zrcadlem na stěně obohatíte interiér

Interiér

Doplňky mohou interiér výrazně obohatit. Zrcadlové stěny se hodí do každého vnitřního prostoru, který nejen opticky zvětší, ale slouží i k praktickému využití.

Inspirujte se a vyzdobte si dům podle toho letošního největšího vánočního trendu
Inspirujte se a vyzdobte si dům podle toho letošního největšího vánočního trendu

Interiér

Trendy ve vánoční výzdobě se mění. Rádi držíte s trendy krok? Chcete vědět, jaké trendy ovlivní letošní Vánoce? Máme pro vás informace o tom nejžhavějším.

Skleněné stěny prosvětlí interiér a odolají i ohni
Skleněné stěny prosvětlí interiér a odolají i ohni

Interiér

Luxferové stěny prožívají svou renesanci, ty moderní se hodí do všech typů interiérů, takže by byla škoda nevyužít jejich estetických i praktických předností.

Kuchyňské jídelní servisy jsou stále v kurzu
Kuchyňské jídelní servisy jsou stále v kurzu

Interiér

Styly kuchyně mohu být různé. Podle toho se odvíjí i vybavení, které se neobejde vhodných doplňků. Jedním z nich může být i zajímavý jídelní či nápojový servis.

Nebojte se tmavého nábytku, dodá obývacímu pokoji nádech elegance a tepla
Nebojte se tmavého nábytku, dodá obývacímu pokoji nádech elegance a tepla

Interiér

Tmavý nábytek v obývacím pokoji je opět v módě. Svrhl skandinávský styl. Víte však, jak takovou místnost zařídit, aby nevypadala temně a ponuře? Poradíme vám.

Vyznáte se v džungli háčků na ručníky do koupelny?
Vyznáte se v džungli háčků na ručníky do koupelny?

Interiér

Háčky na ručníky do koupelny mohou mít rozličný design. Jedná se o praktického pomocníka i elegantní doplněk. Jak se však vyznat ve změti háčků?

Máte rádi lesk nebo matnou povrchovou úpravu? Vyberte si příbor přímo pro vás
Máte rádi lesk nebo matnou povrchovou úpravu? Vyberte si příbor přímo pro vás

Interiér

Nerezové příbory jsou sice v kuchyni vidět nejčastěji, existují však i jiné materiály, z kterých můžeme příbory vyrobit. Jaké materiály to jsou?

Předložky do koupelny – spojte bezpečí i design
Předložky do koupelny – spojte bezpečí i design

Interiér

Koberec do koupelny je ideálním doplňkem pro pohodlí a bezpečí. Navržený s ohledem na odolnost, snadnou údržbu a bezpečnost.

Bydlení ve španělském koloniálním stylu je opět v trendu
Bydlení ve španělském koloniálním stylu je opět v trendu

Interiér

Španělský koloniální design je krásný, hřejivý a útulný. Rozhodně není pouze o architektuře, ale i interiérovém designu. Určitě si ho zamilujete.

Víte, co je na proměnách v interiéru to nejhorší?
Víte, co je na proměnách v interiéru to nejhorší?

Interiér

Proměny v interiéru jsou velmi často o změně nábytku. To však není zrovna nejlevnější záležitost. Je to ale nutné? Nejde to levněji? A kde končí ten starý?

Trendy světla do koupelny vytvářejí harmonickou náladu
Trendy světla do koupelny vytvářejí harmonickou náladu

Interiér

Moderní koupelna vyžaduje správné světlo do koupelny. Centrální osvětlení nemůže zůstat samo, bez doplňkového osvětlení není koupelna správně nasvícená.

Renovace kuchyně bez bourání a levně. Jaké máte možnosti?
Renovace kuchyně bez bourání a levně. Jaké máte možnosti?

Interiér

Renovace kuchyně je velmi finančně náročná. Jenže, co když kuchyně už dávno nedělá čest svému jménu a vám na kompletní rekonstrukci chybí peníze? Podívejte se na její stav s odstupem – vyhovuje dispozičně? Jsou korpusy v pořádku? K tomu, aby pořádně prokoukla možná postačí jen vyměnit některé části – pracovní desku, dřez s baterií, obklad, nebo dvířka. Poradíme vám, jak na dostupnou dílčí rekonstrukci.