Spaní jako v bavlnce – čemu dáváte přednost vy?

Lehnout si do postele po náročném dni a jen tak slastně přivřít oči a nechat se unášet do říše snů je pro většinu z nás jedním z okamžiků, na které se celý den těšíme. O to nepříjemnější pak je, když se nám leží špatně, polštář je příliš velký, povlečení hrubé a prostěradlo snad dříve používali jako mučicí nástroj. Pojďte se spolu s námi vyspat do růžova jako u babičky pod duchnou…

Lehnout si do postele po náročném dni a nechat se unášet do říše snů je pro většinu z nás jedním z okamžiků, na které se celý den těšíme.
Lehnout si do postele po náročném dni a nechat se unášet do říše snů je pro většinu z nás jedním z okamžiků, na které se celý den těšíme. (Zdroj: archiv redakce)

A není to nic složitého, stačí jen dobře vybírat. Máme, pravda, štěstí, že už nemusíme zimu trávit sezením u peří a výrobou dek i polštářů, ale na druhou stranu i nevýhodu v nepřeberném množství výrobků, které ne vždy bývají tak kvalitní, jak pro zdravý a pohodlný spánek potřebujeme. Proto je důležité vybírat opravdu dobře. Nakupovat byste měli vždy u renomovaných výrobců a podle svých potřeb. Někteří dávají přednost klasické duchně po babičce s poctivým husím peřím, jinému stačí obyčejná povlečená deka, další v ložnici potřebuje deku protialergenní.

pe-iny-1.jpg

Zdroj: archiv redakce
Tradiční peří

Ještě v osmdesátých letech jsme neznali jinou přikrývku, než péřovou. Jde o tradiční výplň, která je dnes nahrazována umělými náplněmi a je to možná škoda. Peří je totiž lehké, vzdušné a krásně poddajné. Navíc je pružné a přizpůsobí se váze našeho těla i jeho poloze. Jeho nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena. Na trhu jsou však k dostání i náplně kombinované z peří a umělého vlákna. Jejich cena není tak vysoká jako u čistě péřových výplní a kvalita spánku zůstává zachována. Ovšem jakkoliv malé množství peří nikdy neocení alergici, kteří jej musí ze své ložnice nekompromisně vykázat. Problematičtější je také jeho údržba. Peří je nutné nechat čistit odborníky.

pe-iny-4.jpg

Zdroj: archiv redakce
Umělá vlákna

Drahé pravé peří je stále častěji nahrazováno umělými vlákny. A není to varianta vůbec špatná. Jednak jej mohou bez obav použít i lidé alergičtí na peří a srst, ale má také mnohé vlastnosti, které uspokojí i toho nejnáročnějšího spáče. Peřinypolštáře jsou plněny polyesterovým vláknem, které dokáže udržet příjemnou teplotu pro spaní, a přesto jsou jednotlivé komory propojeny zónami určenými k ochlazování, takže vám není v noci horko. Ideální jsou tyto peřiny pro miminka a malé děti, u nichž se tím pádem nemusíte bát přehřátí organismu. Kromě ochlazovací funkce mají tyto zóny na starost také odvod vlhkosti. Tím zabraňují usazování nepříjemných roztočů. Povlak je u renomovaných výrobců vyroben z kvalitní bavlny. Pokud je v povlaku příliš mnoho umělých vláken, raději se mu vyhněte, i když bude výplň sebelepší.

pe-iny-5.jpg

Zdroj: archiv redakce

Syntetická vlákna zabraňují volné cirkulaci vzduchu a také se špatně vyhřívají. Kromě příznivějších cen, než u peří vás potěší i snadná údržba umělých vláken. Většinu peřinpolštářů z umělých vláken můžete jednoduše vyprat v pračce a to i při teplotě až šedesát stupňů.  Dejte však pozor, u nekvalitních výrobků se vám při praní v pračce vnitřní vlákno celé sesype a nahromadí do nevzhledných a nepoužitelných boulí. Nespornou výhodou plných i dutých vláken je velký objem a lehkost.
Zdravé spaní především
Pro všechny, kteří mají panickou hrůzu z nepříznivého vlivu všudypřítomných roztočů, jsou k dostání i výplně z protiroztočových vláken, která přímo zabraňují množení se a zabydlování roztočů ve vaší posteli. Přikrýt se můžete také čistou bavlnou nebo vlněným rounem, které je vysoce hřejivé a má schopnost pohlcovat pachy. Vlněné rouno odborníci doporučují zejména revmatikům. V posledních letech jsou velmi oblíbené také takzvané anatomicky tvarované polštáře, nebo chcete-li ortopedické. Jsou vyráběny z pěny, která se dokáže přesně přizpůsobit naší poloze, a při spánku podpírají naší krční páteř, která bývá velmi často namáhána a při nesprávně zvoleném polštáři si navíc ani přes noc neodpočine. Pro opravdové požitkáře jsou k dostání i polštáře s masážní vrstvou. Pro všechny zimomřivé jsou přímo skvělou volbou přikrývky, které jsou z jedné strany plněny vlnou a z druhé dutým vláknem. Takže pokud zrovna potřebujete teplo, prostě se přikryjete vlnou.

pe-iny7.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv typ výplně, při nákupu vždy požadujte od obchodníka certifikáty jakosti, informace jaké atesty byly prováděny a jakým způsobem lze daný výrobek čistit. Vyhněte se obchodům s levným zbožím, protože zde si kvalitní lůžkoviny nekoupíte. Do pohodlného spaní raději investujte, než abyste byli později zklamáni.

Čím se nejraději přikrýváte vy?
Petra Martišková
Foto: designersguild.com, alibaba.com, relaxtheback.com, edslinens.com, simosilk.com, cologneandcotton.com, whitecloud.co.uk

Publikováno: 13.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Čištění peří

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ukázka, jak se čistí peří z péřových peřin a polštářů, a jak se přešívá povlak.

Vhodný výběr lůžkovin

Vhodný výběr lůžkovin

Správné čištění peří

Správné čištění peří

Rady pro chovatele papoušků

Rady pro chovatele papoušků

Jak vyrobit jednoduché ptáčky z kolíčků

Návod na výrobu jednoduchých ptáčků z kolíčků.

Pštrosí křtiny

Jak chovat pštrosy emu prozradí Michal Plundra.

ČTĚTE DÁLE

Luxusní hotel v lomu nabízí ubytování pod vodní hladinou
Luxusní hotel v lomu nabízí ubytování pod vodní hladinou

Interiér

Pokud hledáte nezapomenutelný zážitek a toužíte po něčem skutečně výjimečném, luxusní hotel v bývalém lomu vám nabízí jedinečnou možnost ubytování.

Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?
Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?

Interiér

Lesklé povrchy na nábytku dodávají interiéru eleganci a moderní vzhled. Aby však zůstaly krásné a bez šmouh, je třeba věnovat jim správnou péči.

Proměny francouzského okna
Proměny francouzského okna

Interiér

Podívejte se, jak mohou ovlivnit výsledný dojem jednoho francouzského okna obyčejné závěsy – zvolená barva a materiál, z něhož jsou vyrobeny. A co s tím vš

Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek
Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek

Interiér

Konzolový stolek je jedním z těch kousků nábytku, které mohou výrazně ovlivnit vzhled a funkčnost vašeho domova, hodí se do různých interiérů.

Budoucnost nábytku je v jednoduchosti
Budoucnost nábytku je v jednoduchosti

Interiér

Ve světě designu a nábytkového průmyslu stále více prosazuje trend jednoduchosti a minimalismu, který reflektuje estetiku, funkčnost a udržitelnost.

Udržitelný šatník pro každého
Udržitelný šatník pro každého

Interiér

Módní průmysl je obrovským odvětvím, které ovlivňuje životy milionů lidí po celém světě. Objevují se dva protikladné přístupy: fast fashion a slow fashion.

Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu
Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu

Interiér

Pokud plánujete rekonstrukci vašeho domova, je důležité zvážit každý detail, a právě plovoucí podlaha je skvělou volbou, která přináší mnoho výhod.

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.